16 Ocak 2018 Salı

Geriye Kalan Eser Yorumunun Soruları Neler


Bir Yeni Yıl Aynasında Kendimizle Yüzleşmek

Söz ağacım takipçilerim,
Blog haritam kategorisinin yeni konusu " Geriye kalan eser yorumunun soruları neler ? " Bir önceki post yayınınında sizlere Makbule Abalı Hocam'ın Geriye Kalan Eser Yorumunu paylaşmış idim.

Özellikle yeni yılla girdiğimiz şu günlerde " Hoş geldin yeni yıl, merhaba umut " içerini aktarmaya çalışmıştım. Bu yazımda da yeni yıla girdiğimiz şu günlerde " bir yeni yıl aynasında kendimizle yüzleşmek " içeriğinin sorularını sizlerle paylaşmak istiyorum.

" Makbule Abalı Hocam'ın Geriye Kalan Kitabında " okurlarının yeni yıla girerken, eski yılı kendi yüz aynalarında yüzleşmeleri gerektiğini ve yaşanmamış yeni bir yıl için daha sağlıklı ve daha verimli yaşamalarını sürdürmeleri adına kendilerine soracakları sorularla neler yapabileceklerini anlatmaya çalışmış.

Ben de bu güzel düşüncesini blog haritam kategorimde yer verip bu vesile ile herkesin kendi yüz aynasında kendileri ile yüzleşmelerini sağlamak istedim. Lafı daha fazla uzatmadan sevgili okurlarım bu sorularla sizlere baş başa bırakıyorum.

Bir Yeni Yıl Aynasında Kendimizle Yüzleşmek  

Yıllar da insanlar gibi bir süre sonra ömrünü tamamlıyor, bitiyor, tüketiyor. Bir daha asla geri getirilemeyecek 365 günlük bir yaşam süreci. Coşkuyla karşılanan, hüzünle uğurlanan koca bir yıl… 

Yaşanmış yeni bir yılın birikimleriyle henüz yaşanmamış bir yılı düşlemek, hayallerimizin sınırlarını zorlayarak gerçek dünya bir ayna tutabilmek…

1. Bir yıl önce… Bir yıl sonra… Bir yıl önce beklentileriniz, umutlarınız nelerdi, neler istemiştiniz, neler değişti hayatınızda ?
2. Neler planlamıştınız, neler tamamlanamadı ?
3. Yaşanmış bir yılın düşündüğünüzde geride kalanlar temel oluşturuyor mu gelecek yıllara ?
4. Bir ömür bu birikimlerle, tortularla oluşmayacak mı, tortunun tadı sizin katkılarınızla değişmeyecek mi ?
5. Bu yıl kimler girdi hayatınıza yada kimler kaydı hayatınızdan ? 
6. “ Tanıdım “ dediklerinizi gerçekten tanıyabildiniz mi, olumsuz özellikleriyle tanıdıklarınızın olumlu yönlerini de görebildiniz mi ? 
7. Ülkeler arası savaşlar hiç bitmezken, siz içinizdeki barışı sürdürebildiniz mi ? 
8. Kendinizle ve çevrenizle ne kadar barışıksınız ? 
9. Kendiniz için ne yaptınız ?
10. Kime ne kadar dürüst davrandınız, kaç kişiyi aldattınız, kaç yalan söylediniz, kimler için hangi kılıklara, hangi maskelere büründünüz ?
11. “ Hızlı yaşamak ” mı, “ sağlıklı, iyi yaşamak ” mı gündemdeydi yaşantınızda ?
12. Spora ne kadar zaman ayırdınız, beslenmenize ne kadar özen gösterdiniz, doğadan ne kadar yararlandınız ?
13. Geçen yıl vücudunuzu, organlarınızı ne kadar önemsediniz ? 
14. Gözünüze çöp kaçınca gözünüzün değerini, kalbinizin ritmi değiştiğinde değerini, sancılar başladığında midenizin değerini bilmek yeterli miydi ?
15. Bir kırık yüzünden yatağa bağlandığınızda ayakta kalabilmenin önemini daha iyi kavradınız mı ?
16. Bir yılda kaç hastayı ziyaret ettiniz, kaç kişinin sıkıntısını paylaştınız ?
17. İyi günde yanında olan insanlardan kaç tanesi kötü gününüzde de yanınızdaydı ?
18. Bir " alo ” kadar yakınınızdaki insanlara kaç kez sesinizi iletebildiniz ?
19. Çevrenizdeki çiçeklerin, kuşların, gün batımının yada mehtabın gökyüzünde ışıldayan yıldızların farkında mıydınız ?
20. Aydınlığı olmadığı yerde mum ışığının güzelliğini görebildiniz mi ?
21. Mutsuz olduğunuz günlerde mutlu anların ne kadar farkında oldunuz, bunun için ne kadar öz veride bulundunuz yada neler yaptınız ? 
22. Yıllar geçtikçe yada yaş aldıkça tekrar “ çocukluğa dönüş “ yaşandığını, daha çok ilgi ve sevgi arandığını gözlemleyip, çocuklara ve yaşlılara daha hoşgörülü bakabildiniz mi ? 
23. “ İçinizdeki çocuğu ” ne kadar dinleyebildiniz ?
24. Giden yılda bir sözle kimleri kırıp, kimleri sevindirdiniz, düşünmeden neler söylediniz, hak etmediğiniz halde size neler söylendi, incinip kırıldınız mı ?
25. Arkadaş, dost, eş seçerken seçimlerinizde ne kadar isabetli idiniz ?
26. Belirli günler değer verdiğiniz insanları hatırladınız mı ?
27. Bazen bir güzel söz , bir demet kır çiçeği, ihtiyaç karşılayan küçük bir hediye, bir küçük mesaj, bir sıcak gülümseme, ne değerli anlamlar kattı dostluklara fark ettiniz mi ?
28. Yaşamınızı yönlendirmiş, size katkıda bulunmuş kaç kişi “ vefa ” duygunuzu kanıtladınız bu yıl, veya kimlere nasıl da kayıtsız kalarak “  vefasızlık ” örneği sergilediniz ? 
29. Giden 365 günde ön yargılarınız, kalıplaşmış düşünceleriniz sizi ne kadar etkiledi, o kalıplardan kurtulmayı hiç denediniz mi, o yargılarla neleri kaçırdınız, neleri kaybettiniz ? 
30. Emek harcamadan, ter dökmeden, çabasız neleri, ne kadar çözebildiniz ?
31. Az zamanda, az yol katederek, çok güç harcamadan ulaştığınız sonuçlar sizi ne denli mutlu ya da mutsuz etti ?
32. Pişmanlıklarla oluşan temeller ne kadar da çürüktü.
33. Bir yılın ardından düşündüğünüzde, aynayı kendinize çevirdiğinizde yüzünüzde korku mu, kaygı mı, pişmanlık mı var, ne kadar mutluluk, ne kadar mutsuzluk okuyorsunuz o yüzde ?
34. Neleri gerçekten hak ettiğiniz, neleri bedelini çok ağır ödediniz ? 
35. Hangi doğrular hangi yanlışlarla uyuşmadı ?
36. Hatalarınızı sorgularken sınırlarınız nereye kadardı, iğneyi yada, çuvaldızı kaç kez kendinize, kaç kez başkalarına batırdınız ? 
37. Kendinize ve çevrenize karşı ne derece dürüst olabildiniz ? 
38. Kimlere ne kadar güvendiniz ya da kimlerin güvenini nasıl kaybettiniz ?
39. Nerede olursa olsun, sizin gibi düşünmeyen, sizin dilinizden konuşmayan, sizin takımdan olmayan birinin de haklı olabileceğiniz kabul edebildiniz mi , yoksa onlar hep düşman” mı sayıldılar ?
40. Giden 365 günde kimlere nasıl " örnek ” oldunuz, kimler hangi davranışlarınızla sizi örnek aldı, kimler sizden neler öğrendi veya kimler sizin gibi olmamak için ne tür tepkiler geliştirdi ?
41. Bir yıl içinde kaç kitap okudunuz, kaç tiyatro izlediniz, kaç söyleşide, şiir dinletisinde, sanat galerisinde, müzede, sergide bulundunuz, imkanlarınızı neler için kullanabilirken, neler için de hiç kullanmadınız ?
42. Sanata, sanatçıya ne denli saygılıydınız ?
43. Güzel bir sanat eseri sizi ne kadar etkiledi, beğeninizi, eleştirilerinizi ne ölçüde dile getirebildiniz ?
44. Bu yıl kaç düğüne gidebildiniz, kaç boşanmaya tanıklık ettiniz ?
45. Kaç düğün coşku mutluluğa, kaçı mutsuzluğa dönüştü, kimler uyumlu, kimler uyumsuz oldu ?
46. Saçlarınızda aklar, yüzünüzde karışıklıklar çoğaldı mu bu yıl ? 
47. Onlarla birlikte artan deneyimlerinizden, görüşlerinizden kimler, nasıl yararlanabildi ?
48. Yoksa akıl yaşınız hiç büyümedi mi ? 
49. Kaç hastane, kaç mezarlık ziyaretiniz oldu bu yıl ?
50. Bu yıl kim bilir kaç kazada kaç can gitti, kaç kişinin canı yandı ?
51. Acaba kimler ne kadar sorumlu, kimler nasıl sorumsuzdu. Yaşarken, yaşıyor olmanın önemini, sağlıklı nefes alabilmenin değerini bilenlerden mi, yoksa yaşayan ölülerden miyiz ?
52. Bir yıl önce bu yıl yaşanmamıştı. Oysa bugünlerde o " eski yıl “ oldu. Eski yıl ömrünü tamamlarken, nasıl geçeceği belirsiz bir yeni yılla karşılaşıyor dünya.

Zaman nasıl da akıp geçti; ” Bitmesin “ dediğimiz günlere inat bazen de saniyeler uzadı. Bir yılın bitiminde sadece bellekteki izleri hiç silinmeyecek " anlar” bize kaldı.

Geçmiş bir yılın aynasında kendimizle yüzleşirken; yepyeni, tertemiz, umut dolu “ yeni bir yıl “ yansıyor aynaya. Gözlerimiz kamaşmadan, içimiz kararmadan bakmak gerek yeni yıla. Henüz yaşanmamış koca 1 yıl, 12 ay, 52 hafta, 365 gün, 8760 saat var önümüzde. 

Çevremizdeki onca kötülüğe, olumsuzluğa hatta savaşlara rağmen “ anları ” yaşanabilir kılmak bizim elimizde, yeter ki aynalar kırılmasın.

Kırmadan, kırılmadan, bir kez daha yüzleşmek üzere aynalar kararmadan, nice yıllara… 


Dip Not : " Geriye Kalan eserin " geliri, Makbule Hocam'ın üyesi olduğu Alzheimer Mersin Şubesine aktarılıyor. Kitabı Alzheimer Mersin Şübesi Sekreteri Ayşe Hanım'dan, temin edebilirsiniz.
Cep Telefon Numarası : 05385166999

Geriye Kalan Kitabın Yazarı : Emekli Öğretmen Makbule Abalı.  ( Uçun Kuşların Blog Sahibesi. )
Geriye Kalan Kitabı : 242 Sayfadan oluşuyor.

Yola Devam♿: Makbule Hocam'ın " Geriye Kalan Kitabında " sormuş olduğu soruları sözlü olarak kısaca cevaplamak istedim. İlk defa " sözlü ve yazılı " bir paylaşım yapıyorum. Umarım keyifli bir video izleyip güzel vakitler geçirirsiniz.

Kendi aynanızda iyi seyirler diliyorum ve umarım sorulması gereken soruları sorup cevaplarınızı kendi adınıza alırsınız. 2018 yılının hepimiz için sağlıklı, bilgeli, bereketli, barış ve huzur içerisinde geçmesini temenni ediyorum.
Saygılarımla.

 Bu içerik Engelsiz Renkler-Kişisel Web Yolculuğu tarafından hazırlanmıştır.
Abdullah Tığ
Abdullah Tığ

Ben Abdullah Tığ. Ben kimim diye merak edenler için, kendimle alakalı kısa bir bilgi vermek istiyorum. 1980 yılında güller diyarı Isparta'nın yedi renkli doğa harikası olan Eğirdir ilçesinde doğdum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder


1. Engelsiz renkler kişisel web yolculuğunun kuruş amacı iletişimi yazarak, konuşarak ve deneyimlerimizin birimi sonucunda doğru bilinen yanlışlıkları hep beraber görmemize sağlamasıdır.
2. Söz ağacımızın panorama sayfası etkinliğinin kuruşu amacı ise kendinize vereceğiniz bir söz, paylaşacağınız bir konu, yapacağınız bir öz eleştiri, kendinize neler kattığınıza bildirir.
3. Özelden veya blog sayfalarında sormuş olduğum ve yapmış olduğum yorumlara cevap vermeyenlere yada gelişi güzel cevap verenlere ben de dikkate almıyorum.

4. Sevdiğiniz veya sevmediğiniz her konuya dilediğiniz ölçüde öz eleştiri yapma hakkınızın var olduğunu sakın unutmayın !
a. Kendi özgün yorumunuz sizinle iletişim kurmamızı sağlar.
b. Rica ediyorum yorum bölümüne veya özelden ben size takibime aldım size de blog sayfama beklerim demenize gerek yok !
c. Karşılıklı yorum yapalım, takip edelim hem gelişimimizi hem de büyümemizi katkı sağlayalım demenize gerek yok ! Tanımak, iletişim kurmak ve okuma isteği olanlar zaten gereğini yapar.
d. Demem o ki ilk önceliği blog sayfası olanlara, takip etmek için takip edenlere, yorum yapmak için yorum yapmaya arzulayan veya başka bir düşüncesi olan kişilerle mümkün oldukça iletişime geçmiyorum.
e. Böyle düşüncesi olanlara saygı duyuyorum ! Kendi adıma kusura bakmayın diyorum ! Belkide blog dünyasında böylelerine ihtiyaç vardır onu bilemiyorum ! Herkese blog yaşamında başarılar diliyorum.
Saygılarımla.