9 Ocak 2018 Salı

Geriye Kalan Eser Yorumu

Geriye Kalan Eseri Hakkında İlk Yorumum Neler ?

Söz ağacımızın etkinlik takipçilerim,
Blog haritam kategorisinin konusu " Geriye Kalan Eser Yorumunu  " sizlere aktarmaya çalışacağım. Bir önceki yazımda " Uçun Kuşlar Sahibesi Makbule Abalı Hocam'ın, " kendi yazmış olduğu " Geriye Kalan Kitabını  şahsıma hediye ettiğini paylaşmıştım.

" Geriye Kalan " kitabını okudum bu haftaki paylaşımım da okuduklarımı, anladıklarımı, duygularımı, hissettiklerimi bir bölümünü paylaşmak istiyorum.
" Geriye Kalan " kitabını kavramak için bir çok post yazıları yazmanın daha uygun olabileceğini düşünüyorum.

Artık bundan sonra yazacağım post yazılarında " Makbule Hocam'ın, kitabı " " geriye kalan'ın " içeriğini ne kadarını sığdırabilirim ve ne kadarını kendi adıma yorumlayabilirim bilmiyorum ?

Geriye Kalan Eseri Hakkında İlk Yorumum Neler ?

1. " Geriye Kalan Kitabı " gerçekleri yumuşak ve zaman zaman öykü tadında akıcı bir dil ile anlamlı sözlerle, şiirlerle, hikayelerle, olaylarla, durumlarla, yaşanmış insan dramları ile gün yüzüne çıkarmak için adeta " soru yağmuruna, " " düşünme bombardımanına " tutulmuş kelimeler hazinesi olduğunu ifade etmek istiyorum.


2. Özellikle " Makbule Abalı Hocam'ın, Geriye Kalan Eserinde " sorduğu her soru zihnim de o an kendiliğinden çözümlenmiş bir problem gibi cevaplarını bulması dikkatimi çekti.
 • Bir yarış gibi, bir yarışma gibi kelimeler soruyor " zihnim-yüreğim  " sessizce cevaplıyordu.
 • Bu gönül bağı kelimeler üzerinde değil, kişiler arasında değil yaşanmış gerçek gönüllerin salt-yalınsız hitap etmesinin bir göstergesi olduğunu düşünüyorum.
3. " Geriye Kalan kitabı " yani " eseri " hem insani, hemde yaşadığımız evrende canlılar arasında değişimleri, oluşumları, olumsuzlukları, çözüm yollarını hep beraber bulmamız için kanun hükmünde kaleme alınmış bir kaynak olarak bizlere sunulduğunu " kendi adıma " söylemek istiyorum. "
4. Yani " damdan düşenin canının nasıl yandığını bilenlerin duygularını tercüman olduğunu ifade eden bir kılavuz olarak gönlümde yer etti. "

Geriye Kalan Kitabındaki Konu Başlıkları

" Geriye Kalan Kitabını " okumak isteyen okurlarımız için konu başlıkları hakkında kısaca bilgiler vermek istiyorum.

 • Çocukluk evremizden, gençlik dönemimizi geçişimizi, sabırlı, olgun, hoş görülü, yol gösterici olduğumuz yetişkinlik ve yaşlılık dönemlerimizi hassasiyetle ele alınmış.
 • " Eğitimden beklentilerimiz, çocuklarımızın yetişme tarzları ve çocuklarımıza veremediğimiz önem ve değerler yansıtılmaya çalışılmış. "
 • " İnsan yapısının ortak özelliklerini doğayla, bitkilerle, hayvanlarla, harmanlayıp ortak payda birleştirilmiş. " ( Aslında ne kadar benzerlikler olduğunu okuyunca daha geniş bir açı ile fark etmemiz mümkün oluyor. )
 • " Hoş geldin yeni yıl, merhaba umut " ( " Yeni yılda kendimize sormamız gerekenler sorular nelerdir ? " )
 • " Engelli hayatlar "
 • " Engelleri aşabilenler "
 • " Makbule Hocam'ın, " bir dünya gerçeği olarak ifade ettiği " Alzheimer " ile ilgili yazı, şiir, öyküler gibi bölümler bir arada anlatılmaya çalışılmış.
 • " Toplumsal ve kültürel " olayları, sorunları, yaşadıklarımız olumsuz durumları ve değişim süreçlerinin hızla ilerlemesini nasıl umursamadan yaşadığımızı aktarmaya çalışılmış. "
" Geriye Kalan Kitabı " daha doğrusu " eser " dememin daha uygun olacağını " kendi adıma " söylemek istiyorum.
" Geriye Kalan Kitabını " okuyunca sizlerinde gerçek bir " eser  " niteliğini taşıdığını anlayacağınızı umuyorum. 
Geriye Kalan Kitabında Cevaplanması Beklenen Sorular Nelerdir ?


Hoş geldin Yeni Yıl, Merhaba Umut

Bu paylaşımımı " Makbule Hocam'ın, " " şu fikri ile devam ettirmek istiyorum. " Evet " Hoş geldin yeni yıl, merhaba umut " içeriğini yeni  bir yılın ilk günlerini, haftalarını hepimiz bugünlerde yaşadığımızı düşündüğümden dolayı konuyu bu şekilde ele almak istedim.

Belki okurlarım ile birlikte 2018 yılına sorulması gereken soruları hep beraber kendi adımıza  sorup-cevaplarını alabiliriz ne dersiniz ?

Geriye Kalan Kitabında Cevaplanması Beklenen Sorular Nelerdir ?

1. Makbule Hocamın ilk sorusu Kendimize sormamız gereken ilk soru “ Kendi çapımda ben ne yaptım ? "
 • " Üç yıl önce yapabileceğim en güzel bir işin bir blog sayfası açıp " kendi çapımda çapım kadar engelli-engelsiz, ilgi-ilgisiz, duyarlı-duyarsız herkesim ile " bir şeyler üretmek ve insanlığa faydalı olmayı hedeflemiş olmamdı.
 • Benimde blog yazılarımda ve yorumlarımda zaman zaman söylediğim bir sözü " geriye kalan eserinde " okumak ve " soru " ile yansıtılmaya çalışılmasını görmek ayrıca beni mutlu etti. "
 • Ne söylerdim ? " Kendi çapımda, çapım kadar bir şeyler yapmak ve bir şeyler üretmek için çalışıyorum. "
2. İkinci soru siz, topluma, çevreye, dünyaya bir katkıda bulunanlardan mısınız, yoksa yalnız kendi çıkarını düşünen, kendi çemberi dışına çıkmayanlardan mısınız ?
 • Dediğim gibi " kendi çapımda-çapım kadar " katkı sağladığımı düşünüyorum.  ( Sağlığım ve sıhhatim el verir ise bu sene içerinde bir çok düşüncemi hayata geçirmeye planlıyorum. )
 • " Kendi çıkarını düşünen ve  kendi çemberi dışında olan olayları sessiz kalıp, görmezden gelip, olan bitenleri hiçbir zaman nedense seyirci kalamıyorum. "
 • Hayatımın bir parçası haline gelen blog dünyasında yaşanan olumsuz ve üzücü olayları gördüğümde özgür ve hür iradem ile yorumlarda bulundum ve daha sonra bu düşüncelerim doğrultusunda uzun uzun post yazısı yazdığım için bu noktada tepkiler aldım.
 • " Dalga geçtiler, gülüp geçtiler, yalancı, iftiracı konumuna getirdiler ve karalamakla suçlandım... doğru olan bir şeyleri söylediğiniz zaman suçlu olan siz oluyorsunuz. " " Atalarımızın söylediği gibi doğru söyleyene " dokuz köyden " kovarlar. "
3. “ Bugün kendin için ne yaptın ? "
 • Söz ağacımızın etkinliğini takip eden okurlarım, bilirler orada şu soruyu sormuştum. " " Kendine faydası olmayanın bir başkasına faydası olabilir mi ?
 • " Önce kendimize neler kattığımızı, neler algıladığımızı, neleri kavrayıp ve daha sonra yaşam şeklimiz de en doğrusu uygulama-çalışmasına öğrenmeliyiz.
4. Birey olarak hepimiz öyle düşünürsek, paylaşmayı, işbirliğini, dayanışmayı bilmeyen insanların çoğalmasına katkıda bulunmaz mıyız ?
 • Kendimiz için yaptıklarımız tabi ki olacak ama ben merkezli bir yaklaşımdan uzak olması gerekir.
 • Kendi dünyamızda başkalarına ne kadar yer olur ?
 • Onun için insanı değerlerimiz ile bencillik deryasında dolaşmadan o ince çizgiyi iyi ayırt etmemiz gerekir. Bu konu daha detaylı bir şekilde söz ağacımızın etkinliğinde dile getirdim.
 • Okumak isterseniz söz ağacımızı etkinlik paylaşımımı okuyabilirsiniz.
5. Hangi meslekten olursanız olun, vatandaş olarak, birey olarak, insan olarak acaba siz, daha düzenli bir yaşam için, daha sağlıklı kuşaklar için, insanlık için, çevremiz için bir katkıda bulundunuz mu? Kafanız, vicdanınız, gönlünüz rahat mı ?
 • Bu konuda  özel yaşantımda ve blog dünyasında bir çok girişimim oldu ve sanırım önümüzdeki günlerde yada aylarda söz ağacımızın etkinliğinde çerçevesinde daha geniş bir açı ile düşüncelerimi aktarmaya çalışacağım.
 • Bu soruyu daha yeni bir blog kullanıcısı şahsıma soru olarak yöneltmişti.
 • Nedense söylenecek şeylerde susuyor, söylenmeyecek şeylerde çok konuşmaya başladığımızın hala farkında değiliz sanırım ?
 • Herkes yaptığı işi layıkı ile yapsa-bir bahane ortaya sunmasa ortada sorun diye bir şey kalır mı ?
 • Herkes kendini ve yaptığı işi zihin süzgecinden geçirdiği taktirde başkasına zaten laf düşmez ki... Bilmiyorum yoksa ben mi hala yanlış düşünüyorum ?
 • Onun için gerçekten kafam, vicdanım, gönlüm çok rahat.
6. Örneğin: Yönetici, öğretmen, öğrenci, üniformalı veya üniformasız devlet memmuru, doktor, esnaf, işçi, sanatçı, blog kullanıcı, blog  yazarı olarak sizler görev ve sorumluluklarınızı biliyor musunuz ? 
 • Yaşam felsefemde hiçbir zaman " o olur-bu olmaz " veya " bu imkansız " diye bir düşüncede olamadım. " Mümkün oldukça yaptığımı işi titizlikle ve ivedilikle hep yapmaya özen gösterdim, " görev ve sorumluluklarımı " hep yerine getirdiğimi düşünüyorum. "
7. Eğer insan iseniz: çaresizlik içinde bulunan, sürekli sorunlardan yakınan, sonuca ulaşmak için hiç çaba harcamayan, kendinden başkasını düşünmeyenlerden misiniz ? yoksa yaşamı ciddiye alan, onu “ yaşanabilir “ kılmak için uğraş veren, çözüm üreten, sorunları gidermek için mücadele eden, gerektiğinde beklemesini bilenlerden misiniz ?
 • Çaresizliklerden ve sorunlardan kaçmak mümkün değil. Siz kaçarsanız onlar sizi kovalıyor. Bu sefer hiç ummadığınız kadar canınızı yakıyor ve bedeli de çok ağır ödetiyor.
 • Onun için hiç kaçmadan çaba harcayarak elinizdeki imkanları ve zihninizdeki düşünceleri birleştirip sonuca gitmeyi amaçlamalıyız. Gerisi sonra bir şekilde düzene giriyor. " Su akar yolunu bulur misali... "
 • Yaşıtlarımın düşünmeyi bile cesaret edemediği şeyleri her zaman yapan, uygulayan ve en kısa zamanda olumlu sonuçlar aldığım olur.
 • " Postumu dostumun yoluna hiç düşünmeden serer idim. Dostum için gözümü kırpmadan canımı, malımı ortaya koyar idim. Şimdi her dost dediğine neyi, ne kadar yapacağımı düşünmeden edemiyorum ? " " Ama " dost " dediğimi de kolay kolay unutmam. "
 • Belki beklemek, belki de sabır etmek ikisi çok farklı şeyler ama hayat zamanı geldiği zaman insanı nerede durmasını, nerede beklemesini, nerede oturmasını ve yürümesini az-çok öğrettiğini inanıyorum.
8. Bu soruları cevap ararken, bu düzene olumlu, olumsuz ne çok katkınız olduğunu, iyiliklerin, kötülüklerin oluşmasında ne büyük payınız olduğunu eminim fark edeceksiniz.
 • " Her yaptığımız olay ister istemez ailemizi, çevremizi etkiliyor. " " Bunun bedelini sadece kendi yaşamımla değil... sevdiklerinizin gözlerinizin önünde bir " mum " gibi eridiklerini gördüğünüzde daha çok fark ediyorsunuz. "
" Makbule Abalı Hocam'ın, " yeni bir yıl için temennileri şu şekilde olmuştur. " Yeni bir yıl, hepimiz için yeni güzellikler, yeni başarılar, yeni umutlar getirsin. "

9. Beyninizi, yüreğinizi, gücünüzü kullanarak onları yakalamak isteyin yeter ki… Çok özlediğimiz “ temiz dünya, temiz toplum  “ da kişisel çabalarımızla oluşmayacak mı ?
 • Özellikle 2017 yılı ve bir önceki 2000'li yıllara uzanan 18 yıllık yaşamın " acılarını bal eyleyip " ailece yedik. " Umarım gerçek balın tadını, kokusunu, aromasını sağlıklı ve mutlu günlerde tekrar tatmaya " Rabbım Nasib " eder. "
 • Beynimi, yüreğimi, fiziksel gücümü dengede tutup yaşamayı hedefliyorum. İyiler, iyilikler, iyi yürekli, iyi niyetliler caba ve gayretleri oldukça " temiz dünya, " " temiz toplum. " neden olmasın.
" Makbule Abalı Hocam'ın güzel dilekleri ile yazımı bu noktadan sonra sonlandırmak istiyorum. " Hoş geldin yeni yıl, merhaba umut. " 

Umarım bütün okurlarımız yeni bir yaşam şeklimizin nasıl oluşturacağını belki bu soruların cevaplarını buldukları zaman daha sağlıklı bir yaşam kalitesine ulaşabilirler.


Dip Not : " Geriye Kalan eserin " geliri, Makbule Hocam'ın üyesi olduğu Alzheimer Mersin Şubesine aktarılıyor. Kitabı Alzheimer Mersin Şübesi Sekreteri Ayşe Hanım'dan, temin edebilirler.
Cep Telefon Numarası : 05385166999

Geriye Kalan Kitabın Yazarı : Emekli Öğretmen Makbule Abalı.  ( Uçun Kuşların blog sahibesi. )
Geriye Kalan Kitabı : 242 Sayfadan oluşuyor.

Yola Devam♿ : " Geriye kalan eseri " iç dünyama dokunan, yıllar önce yaşadıklarımı anımsatan, yüreğim ve zihnim ile ilmik ilmik bağ kuran ve ömrümün diğer kalanında güzel bir kaynak ve rehber olacağını inanıyorum.
" Umarımgeriye kalan eserini okumayan insan kalmaz. "

Bu içerik Engelsiz Renkler-Kişisel Web Yolculuğu tarafından hazırlanmıştır.
Abdullah Tığ
Abdullah Tığ

Ben Abdullah Tığ. Ben kimim diye merak edenler için, kendimle alakalı kısa bir bilgi vermek istiyorum. 1980 yılında güller diyarı Isparta'nın yedi renkli doğa harikası olan Eğirdir ilçesinde doğdum.

2 yorum:

 1. Yorumda geç kaldım Abdullah. Güzel düşüncelerine, övgü dolu sözlerine çok teşekkür ederim. Geçmiş yıllardaki yazılarımı okumayı seviyorum. Asıl sevindiğim yanı, güncelliğini yitirmemiş olmaları. "Bugün yazsam gene bu içerikle yazardım" dediğim çok olmuştur. Öyle can alıcı noktalara değinmişsin ki; düşündürüyorsun, soru yöneltiyorsun, özetliyorsun. Emek harcamışsın, çok teşekkür ederim.
  Güzel ve yararlı işler yapmaya devam edeceğini biliyorum. Kolay gelsin, yolun açık olsun. Esenlikler diliyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Makbule Hocam hoş geldiniz istediğiniz her zaman yorum yapabilirsiniz hiç önemli değil. Çıkarmış olduğunuz “ Geriye Kalan Kitabınız “ için asıl ben teşekkür ederim. Bence de yıllar geçse de hiçbir zaman güncelliğini yitirmeyeceğini inanıyorum.

   Umarım bizler için bir çok kitaplar yazarsınız. Mümkün oldukça “ Geriye Kalan Kitabına “ sağdık kalmaya ve yüzeysel anlatmamaya çalıştım. Geriye Kalan Kitabını mümkün oldukça ilerleyen haftalarda herkesin okuması için konuları detaylı bir şekilde anlatmaya ve yorumlamaya çalışacağım…

   Yapmış olduğum yorumu ve paylaşımlarımı beğenmenize çok sevindim. Bu şekilde ilk defa bir kitap yorumu blog sayfamızda yapmaya çalıştım. İnşallah hep beraber güzel ve yararlı işler yaparız. Güzel dilekleriniz için ve yorumunuz için teşekkür ederim. Nice blog ve kitap paylaşımlarımızda beraber olmamız dileğimle…
   Saygılarımla.

   Sil


1. Engelsiz renkler kişisel web yolculuğunun kuruş amacı iletişimi yazarak, konuşarak ve deneyimlerimizin birimi sonucunda doğru bilinen yanlışlıkları hep beraber görmemize sağlamasıdır.
2. Söz ağacımızın panorama sayfası etkinliğinin kuruşu amacı ise kendinize vereceğiniz bir söz, paylaşacağınız bir konu, yapacağınız bir öz eleştiri, kendinize neler kattığınıza bildirir.
3. Özelden veya blog sayfalarında sormuş olduğum ve yapmış olduğum yorumlara cevap vermeyenlere yada gelişi güzel cevap verenlere ben de dikkate almıyorum.

4. Sevdiğiniz veya sevmediğiniz her konuya dilediğiniz ölçüde öz eleştiri yapma hakkınızın var olduğunu sakın unutmayın !
a. Kendi özgün yorumunuz sizinle iletişim kurmamızı sağlar.
b. Rica ediyorum yorum bölümüne veya özelden ben size takibime aldım size de blog sayfama beklerim demenize gerek yok !
c. Karşılıklı yorum yapalım, takip edelim hem gelişimimizi hem de büyümemizi katkı sağlayalım demenize gerek yok ! Tanımak, iletişim kurmak ve okuma isteği olanlar zaten gereğini yapar.
d. Demem o ki ilk önceliği blog sayfası olanlara, takip etmek için takip edenlere, yorum yapmak için yorum yapmaya arzulayan veya başka bir düşüncesi olan kişilerle mümkün oldukça iletişime geçmiyorum.
e. Böyle düşüncesi olanlara saygı duyuyorum ! Kendi adıma kusura bakmayın diyorum ! Belkide blog dünyasında böylelerine ihtiyaç vardır onu bilemiyorum ! Herkese blog yaşamında başarılar diliyorum.
Saygılarımla.