30 Ocak 2018 Salı

Geriye Kalan Eser Yorumu Yaşam Kalitemiz

 Yaşam Kalitemizi Belirleyen Faktörler Nelerdir ?

Engelsiz renkler kişisel web yolculuğu takipçilerim,
Bugünkü blog haritam kategorisinin konusu " Uçun Kuşlar Sahibesi Makbule Abalı Hocam'ın " çıkarmış olduğu "  Geriye Kalan Kitabından " kısa kısa güzel ve bir o kadar da anlam yüklü alıntılarla paylaşacağım geriye " geriye kalan eser yorumu yaşam kalitemiz yolculuğa götürmek istiyorum.

O zaman hep beraber yaşam kalitemize belirleyen faktörleri neler olduğunu anlamaya, anlatmaya, anlam katmaya ve yorumlamaya başlayalım ne dersiniz?

Yaşam Kalitemizi Belirleyen Faktörler Nelerdir ?

Yaşam kalitemizi belirleyen faktörlerin ilk sırasında çocukluğumuzdan itibaren kararlarımız, seçimlerimiz ve seçtiklerimiz geliyor.

Hiç düşündünüz mü ? Hayatımız da karar vermemiz gereken, seçim yapmamız istenen ne çok şeyler var.

Mesela yetişkin dönemine geldiğimiz zaman işimizi, eşimizi, evimizi, arkadaşlarımızı ve dostlarımızı özenle seçmemiz ömrümüzün geri kalan kısımda mutlu, başarılı ve sağlıklı ilişkiler kurarak yaşamamızı kalitelisini belirliyor.

Böylece üretken, faydalı, katkı sağlayan bireyler ve toplum olarak çağdaş medeniyetler arasında yerimizi ve konumumuzu da belirlemiş oluyoruz.

Yaşam Kalitemizi Olumsuz Etkileyen Faktörler Nelerdir ?


Hatalarımız : Hatalarımız, emeklerimiz, çalışma gücümüz, enerjimiz, keşkelerimiz, duyarlılığımız-duyarsızlığımız, eğitimimiz, kendimizi yenileme ve geliştirme potansiyellerimiz, haberleşme alanlarımız, hayallerimizi ve hayal kırıklarımızı şekillendiren etkenlerin başında geliyor. Hatalarımız kararlarımızı ve seçimlerimizi etkileyen faktörler arasında geliyor.

Yanlışlarımız: Yaptığımız hatalardan ders çıkarıp çıkarmadığımız noktasında ortaya çıkıyor. Hatalarımız aynı anda öğretmenimiz olabiliyor.

Yanlışlarımız alışkanlığa dönüşmediği sürece bizlere katkısı tecrübe ve bilgi birikimine olarak geri dönmeye başlıyor. 

Yani madalyonun diğer yüzünden bakmayı da bu şekilde öğreniyoruz. “ Yanlış yapmak bir şey değildir, ama yanlışı unutmak  kötüdür. “

Ayrıca karşılıklı anlayışlarımız, hoşgörümüz, güvenimiz, saygımız, sevgimiz, yaşadıklarımız ile birlikte, olgunluğa ulaşıp iletişim kurmamıza sağlıyor.
İletişim: Karşılıklı anlayış uyumu, dayanışmayı, birlikteliği, samimiyeti, sağlıklı çalışma ortamını ve aynı zamanda toplumda iç içe yaşayıp sağlıklı bir iletişim kurmamızı sağlıyor.

Yumuşak bir ses tonuyla söylenen, özenle seçilmiş sözcükler ne güzel bir iletişim aracıdır. Oysa aynı sözcükler, uygun zamanda, uygun biçimde kullanılmazsa nasıl kırıcı olur.
Tüketim toplumu olmak : Yeni bir yüzyılı adımlarken değerler, kavramlarda nasıl hızla değişiyor. Üretim toplumundan tüketim toplumuna dönüşürken eğitimde de hesapsız bir tüketime giriştik, günlerimizi, aylarımızı, yıllarımızı da bol keseden harcadık…

Neden’lerle işe başladığınızda ne çok “ neden “ sıralanabilir. Asıl amaç, tabii ki nasıllara ulaşabilmektir.  Sorgulamaya başladığınızda sorular nasıl da çoğalıyor.

Her şey size bağlı : sizin akıl gücünüze, algılanmanıza, yorumlamanıza, iradenize, duygularınızı veya öfkenizi dengelemeniz, zaaflarınıza yenik düşüp, düşmemize bağlı.

Gemisini yönlendiremeyen kaptan gibi, yaşamın rotası, uygun yönlendirilemezse  yanlış limanlara sığınılıyor,” yanlış “ hedeflerle yaşam sona eriyor.
Okur yazar olabilmek : Hayatımızın her köşesinde bir iletişim aracı olduğu kadar ihtiyaçlarımızın ve isteklerimizi belirlerken de ne kadar önemli bir unsurdur.

Hiç kimseye gideceği yolu sormadan, kendi yoluna bulan, kendini geliştiren-yenileyen-hayata ayak uyduran insanların üretkenliği mutlaka topluma ve ülkesinde yansıyacaktır.

Kitaplarla, okumayla yazmayla barışıklık, genç nesiller yetirebilmek coşkuyu, enerjiyi, yaşama tutunma arzusunu yeteneklerine uygun biçimde yönlendirebilirsek, gördüklerini, duyduklarını, okuduklarını daha iyi anlayabilir, yorum katabilirler ve kıyaslamalarda bulunabilirler.

Okumak yazmak insanın kendisiyle baş başa kalmasını, içsel yolculuklar yapmasında sağlıyor. Yazmak zaman ve emek istiyor, ilgi ve çaba gerektiriyor.

Yazma dili ile iletişim kurup düşüncelerimizi sembollerle anlatmak, fikirlerimizi anlaşır kılınmasını sağlıyor. Okuma- yazma kendine güvenmeyi, seçici olmayı, insana sevgi ve saygı duymayı,  kendinden başkalarının da olduğu bir dünyada yaşadığının bilincinde olmayı ancak öyle öğrenebilecektir yeni kuşaklar.


Gerçek anlamda “ okur-yazar “ olmak, zor ve uzun bir süreç elbette. Ancak toplum olarak bunu geliştirmeye öylesine ihtiyacımız var ki. Kuşaklar arası yada insandan insana “ sağlıklı iletişim “ böylece daha sağlıklı bir yol izleyebilir belki… 

Makbule Hocamın çıkardığı Geriye Kalan kitabını bu yazımda yaşam kalitemizi olumlu ve olumsuz etkileyenler faktörleri aktarmaya çalıştım.


Dip Not : Eğer sizler de " geriye kalan kitabını " okumak ve onunla tanışmak istiyorsanız Alzheimer Mersin Şübesi Sekreteri Ayşe Hanım'dan, temin edebilirsiniz."
Cep Telefon Numarası : 05385166999
Geriye Kalan eserin " geliri, Makbule Hocam'ın üyesi olduğu Alzheimer Mersin Şubesine aktarılıyor. 


Yola Devam♿ : " Uçun Kuşlar Blog Sahibesi Makbule Abalı ve Geriye Kalan kitabı " hakkında yazdığım diğer paylaşımları okumak isterseniz aşağıya bırakıyorum. Keyifli okumalar dilerim.
1. GeriyeKalan Kitap Hediyesi İle Yeni Yıla Girdim
2. Geriye Kalan Eser Yorumu
Bu içerik Engelsiz Renkler-Kişisel Web Yolculuğu tarafından hazırlanmıştır.
Abdullah Tığ
Abdullah Tığ

Ben Abdullah Tığ. Ben kimim diye merak edenler için, kendimle alakalı kısa bir bilgi vermek istiyorum. 1980 yılında güller diyarı Isparta'nın yedi renkli doğa harikası olan Eğirdir ilçesinde doğdum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder


1. Engelsiz renkler kişisel web yolculuğunun kuruş amacı iletişimi yazarak, konuşarak ve deneyimlerimizin birimi sonucunda doğru bilinen yanlışlıkları hep beraber görmemize sağlamasıdır.
2. Söz ağacımızın panorama sayfası etkinliğinin kuruşu amacı ise kendinize vereceğiniz bir söz, paylaşacağınız bir konu, yapacağınız bir öz eleştiri, kendinize neler kattığınıza bildirir.
3. Özelden veya blog sayfalarında sormuş olduğum ve yapmış olduğum yorumlara cevap vermeyenlere yada gelişi güzel cevap verenlere ben de dikkate almıyorum.

4. Sevdiğiniz veya sevmediğiniz her konuya dilediğiniz ölçüde öz eleştiri yapma hakkınızın var olduğunu sakın unutmayın !
a. Kendi özgün yorumunuz sizinle iletişim kurmamızı sağlar.
b. Rica ediyorum yorum bölümüne veya özelden ben size takibime aldım size de blog sayfama beklerim demenize gerek yok !
c. Karşılıklı yorum yapalım, takip edelim hem gelişimimizi hem de büyümemizi katkı sağlayalım demenize gerek yok ! Tanımak, iletişim kurmak ve okuma isteği olanlar zaten gereğini yapar.
d. Demem o ki ilk önceliği blog sayfası olanlara, takip etmek için takip edenlere, yorum yapmak için yorum yapmaya arzulayan veya başka bir düşüncesi olan kişilerle mümkün oldukça iletişime geçmiyorum.
e. Böyle düşüncesi olanlara saygı duyuyorum ! Kendi adıma kusura bakmayın diyorum ! Belkide blog dünyasında böylelerine ihtiyaç vardır onu bilemiyorum ! Herkese blog yaşamında başarılar diliyorum.
Saygılarımla.