23 Ocak 2018 Salı

Engelsiz Renkle Kişisel Web Yolculuğu 3 Yaşında

Engelsiz Renkler Kişisel Web Yolculuğunun Başarısızlığının Tek Sebebi Benim

Söz ağacımızın takipçileri,
Blog haritam kategorisinin konusu Engelsiz renkler kişisel web yolculuğu 3 Yaşında başlığı altında devam ediyor. Bu makalemde üç yıllık bir bilgi birikimim sonucunda güzel bir paylaşım hazırlamaya çalıştım.

19 Ocak 2015 yılında blogger’da engelsiz renkler kişisel blog sayfasını açtım. İlk blog sayfası açtığım günden itibaren o köprülerin altından çok sular aktı.

İnandığım ve doğru bildiğim düşünceler hedeflerim yolunda sekteye uğradı. Lakin doğru bildiklerimden hiçbir zaman vazgeçmedim. 

Yolumu bu doğrultuda devam etmeye hep çalıştım. Blog dünyasında ve engelsiz renkler kişisel web yolculuğu blog sayfamda yıllar su gibi akıp geçti.

19 Ocak 2018 yılı itibariyle Engelsiz renkler kişisel web yolculuğu blog sayfamız üçüncü yılını ulaşmış durumdayım.  Sonuç olarak nur topu gibi üç yıllık olumlu ve olumsuz bir çok bilgi birikimim oldu.

Blog dünyasında ve engelsiz renkler kişisel web yolculuğu blog sayfamızda kazanmış olduğum bilgi birikimleri benim zamanla blog haritam kategorisini oluşturmama neden oldu.

Blog dünyasında öğrendiğim, yaşadığım durumları, tecrübe ettiğim bilgileri ve gözlemlediğim bütün olayları en doğru şekilde çıkarsız, menfaatsiz, aldatmadan ve yanıltmadan sıcağı sıcağına blog haritam kategorisi çevresinde paylaşmaya özen gösterdim.

Oysa engelsiz renkler kişisel web yolcuğunun kuruluş amacı iletişimi yazarak, konuşarak, sorarak, araştırarak, yardımlaşarak, paylaşarak, ihtiyaçlarımızı, eksiklerimizi gidermek, hatalarımızdan ders çıkarmak, engelli-engelsiz, duyarlı-duyarsız, ilgili-ilgisiz demeksizin herkesim ile uyum ve dayanışma içerisinde birliktelik-bütünlük sağlamak, öğrendiğimiz bilgileri, deneyimlerimizin birikimi sonucunda varsa ortada doğru bilinen yanlışlıkları hep beraber düzeltmeye çalışmak idi.

Engelsiz renkler kişisel web yolcuğuna giden bu yolda yoldaş olmak, tanışmak, hasbi hal etmek, duyguları paylaşmak ve algıyı bilgiyle artırmak isteyen okurlarımız için bir köprü görevini üstlenmek istedim.

Hatta bizlerin bakış açılarına girmek istemeyenlerin bile yazma diliyle bakış açılarına girip orta ve doğru yolu hep beraber bulup sert sessizliğimde farkındalık yaratabileceğime inanıyordum.

Fakat geldiğim bu nokta itibariyle Okyanusta bir lamba bile olmaktan çok uzak bir yerde olduğumu görüyor ve düşünüyorum. 

İnsanlığa ve blog alemine ne kadar hizmet edebildiğim konusunda elle tutulup gözle görülen bir mesafe kat edemediğimde aşikar.

Ortada bir başarısızlık var ve bunun tek ve yegane sebebi benim, yazma diliyle iletişim kurmada eksik ve yetersiz kaldım. 

Blogger’da  blog kullanıcısı olmak için yazma dilinden başka her şeyi yapmanın daha mubah olduğunu öğrendim. Lafı daha fazla uzatmadan sizlere başarısızlığımın sırlarını aktarmaya çalışayım.

Engelsiz Renkler Kişisel Web Yolculuğunun Başarısızlığının Tek Sebebi Benim

1." Blogger " kontrol panelini kullanımı ve yönetimini hakkında bilgilerimin olmaması.
2. Ücretli ve ücretsiz hazır tema konusunda bilgisizliğim.
3.  Zamanı verimli ve planlı kullanamamam.
4. Blog sayfama düzensiz içerik eklemem.
5. Onparmak klavye kullanma isteğimin olmaması.
6. Özellikle kitap okumadan yazmaya başlamam ve yazdıkça kitap okuma alışkanlığı kazanma çalışmam.
7. Amatör ruhla özgün içerik üretmek, kendiniz gibi olmak, samimi olmak, ikili ilişkilere önem ve değer vermek deneyimlediğiniz ve doğru bildiğiniz konularda uyarılarda bulunmak saygılı ve nezaketli olmak blog sayfanıza başarıya götürmüyor.
8. " Seo ayarları konusunda hiçbir fikrimin olmaması. "
 • Seo “ kelimesi sihirli bir değnek  ve “ ayar “ kelimesinin birleşmesinden ortaya özgünlükten ve samimiyetlikten uzaklaşmanın ilk “ adımının “ temeli atıldığını düşünüyorum.
 • " Blog sayfalarımıza “ seo ayarı yapma algı operasyonları “ bütün blog sayfalarına düşünce yapılarına ve hayata bakış açılarına gölge düşürdüğünü kendi adıma söylemek istiyorum. "
 • " Blog paylaşımlarında üstüne basa basa blog sayfalarımıza seo ayarı yapmamız konusunda defalarca yazılar yazılıyor. " " Bir insan her blog paylaşımda her konuyu nasıl bir anda seo ayarına bağlıyor hala anlamış değilim. "
 • " Seo ayarı dediğimiz bir meta etiketi kodu var ve blog sayfamızın html bölümüne ekliyoruz. "
 •  " İkincisi yazımızı paylaştığımız yazı editör bölümünde yapacağımız kelimeleri kalınlaştırma, h1, h2, h3 alt başlıkları kullanmak, görselleri alt başlıkları eklemek, etiket eklemek bir de arama açıklaması olduğu bölüme paylaştığımız konu hakkında kısa bilgiler yazmak. "
 • " Üçüncüsü ücretli ve ücretsiz iç ve dış seo ayarları yapmak. " " Aslında seo ayarı bu kadar basit gibi görünüyor değil mi ? "
 • Seo ayarının " sihirli değneği " blog sayfamız üzerinde uçuyor ve yaptığımız her işlem ve yazılar seo'ya tekabül ettiği gibi başka blog sayfalarına yaptığımız girişler, kaldığımız süreler, yorumlar, paylaşımlar seo'ya yani banclik alma ve hit kazanmamıza katkı sağlıyor.
 • " Blog sayfalarının düzeni için seo uygulamasının faydalı olduğunu biliniyor. Fakat bu mantıkla hareket etmeye başlayan blog kullanıcısı kendisi olmaktan çıkıyor. " Bir Arap yarış atı gibi seo bulvarında koşmaya çalışıyor. "
 • Başta " Google amca " olmak üzere, isim yapmış " blog yazarlarına yaranmak " onların gözlerine girmek için her yolu denemeye başlıyorlar.
 • " Artık her şey bir çıkar, menfaat döngüsüne dönüşüyor. " " Yoruma-yorum yap, takibe-takip yap, paylaşmaya-paylaşım yap, aldatmaya ve yalan ortak ol... "
 • " Sonra para kazanma ve reklam alma arzu ve hırsınız varsa bilgisi olmayan blog kullanıcılarına kullanma başlanıyor. "
 • " Duyguları paylaşma, yardımlaşma, birlik-bütünlük, özgünlük, samimiyetlik yavaş yavaş uzaklaşıyoruz. Herkes gemisini kurtaran kaptan rolüne bürünüyor. "
 • " Google amcada ilk sayfada ve ilk sırada olmaya meziyet sanılıyor. "
 • " Seo konusundaki öneri ver tavsiyelerin hepsini bende kendi blog sayfam üzerinde 1 yıldır deniyorum. " " Gerçekten Google amcada ilk sayfada ve ilk sırada paylaştığım yazılar çıkıyor.
 • " Ama o paylaştığımız yazılar Google amcada ilk sayfada ve ilk sırada çıkmasına rağmen istatistik sonuçlarında yaprak kımıldamıyor.
 • " Bu mantığa göre Google amcada ilk sayfada ve ilk sırada olan yazılarımız şimdiye kadar milyonlarca kişiye ulaşması ve okunması gerekmiyor mu ? "
 • " Benim burada demek istediğim şey herkes bunu üç aşağı beş yukarı uyguluyor zaten neden herkes aynı sonucu almıyor. "
 • " Neden Google amcada Türk Bloggerları Dünya da söz ve yer sahibi değil ? " " Bu soruyu blog kullanan herkesin kendisine sorması lazım değil mi ? "
 • Google amcanın mantığını, algoritmelerini sadece kendisi biliyor. 
 • Blog sayfalarımıza " seo " ayar yapacağımıza kendimize insan ayarı yapsak sanırım " Goolge amcada değil her yerde kabul görörüz. "
 • Yukarıda engelsiz renkler kişisel web yolculuğunu amacını kısaca bahsetmiştim hatırlarsanız ve daha sonra blog haritam kategorisini blog sayfamda oluşturduğumu da ifade ettim.
 • Blog sayfasının bakış açısı ve gittiği yol bir anda nasıl değişiyor nasıl tökezliyor sanırım fark etmişsinizdir.
9. Blog dünyasının yapısı ve yapı taşları böylece değişiyor ve bunları değiştirenler yine bizleriz. İpin ucunu yukarından kim tutuyor ise ona göre şekil alıyor ona göre yolumuzu ve yöntemimizi belirlemek zorunda kalıyoruz. " Atalarımız boşuna dememiş başkasının ipiyle kuyuya inilmez. " " İnmeye kalkarsan yolda kalırsın. "
 • Sözde blog konusunda paylaşım yaparken insanları başarıya teşvik ediyoruz, önerilerde ve tavsiyelerde bulunuyor, ip uçlarında ve yardımlar da yapıyoruz.
 • Sonraları hiç bitmiyor ve özgün samimi olarak açtığımız blog sayfaları merakımız ve arzularımız yüzünden birer çöp blog sayfalarına dönüşüyor.
10. " Onun için Google amcaya yaranmak için taktikler, ip uçları, stratejiler, aldatmaca ve yanıltma yöntemlerine başvurmaya tercih ediyorum. " " Normal yazı editöründe seo uygulamaları yapmanın kendi adıma yeterli geleceğini düşünüyorum. "
11. " Goolge andrese reklamları da almayı hala düşünmüyorum. "
12. " Blog kullanarak veya blog yazarak para kazanma arzumun ve isteğim de hala yok. "
13. " Blog sayfalarına reklam alan ve para kazanma hırsında olan kişilerle arama mesafe koymaya devam edeceğim. "
14. " Daha çok blog alemine ilgi duyan blog kullanıcılarına ve internet kullanıcılarına hitap edecek yazılar ve paylaşımlar yapmaya benimsiyorum. "
15. " Engelsiz renkler kişisel web yolculuğu blog sayfası önceliklerimin ilk sırasında yer alıyor. 
 • " Herkesin de böyle düşündüğünü inanmam benim ikili ilişkilerde hata ve yanlış yapmama sebep oluyor sanırım. " " Böylece başarılı olma şansını söndürmüş oluyorum. "
 • " İnsanlar asla söyledikleri kadar meşgul değillerdir. İnsanların öncelikleri vardır ve bazen sıra sana gelmez. " " Auster "
 • " Edebiyata gelince insan sayısı çok iş icraate gelince bir Allah’ın kulu yok. " " Neden mi ? " " Mazeret çok. "
16. " Blog okumalarımı ve yorumlarımı blog sayfamın çıkarı ve menfaati doğrultusunda değil. " " Bilgiye, özgünlüğe, blog yazarının samimiyetine, içtenliğine ve verdiği önemlere dikkat edip o konu hakkında düşüncelerimi ve eleştirmelerimi aktarmaya çalışıyorum. "
17. " Siyasetçi olmamak " ( Söylemediğim bir şeyi söylemiş gibi davranmak, yapmış olduğum bir şey yapmamış gibi göstermek, bir soru sorulduğunda görmedim, duymadım, bilmiyorum üslubunu kullanmamak. )
18. " Her konuyu duygusal yaklaşmak, empati kurmak, ince düşünmek, blog kullanmayı ve kullanan insanları önemsemem. "
19. " İletişim kurmamdaki yeteneksizliğim. "
20. " İkili ilişkilerde sanırım vefasızız, kıymet ve değer bilmiyorum. "
21. " Kendime kanıtlamak, ispatlamak, beğendirmek, popüler olmak, kendi egolarımı tatmin etmekten uzak durmam. "
22. " Sosyal ağlarda sadece kendi blog sayfamın yazılarını paylaşmak. " Sosyal olmamak. "
23. " Bütün olumsuzluklara ve sorunlara rağmen yazmada yaşadığım adaptasyon ve odaklanma sorunlarının çözüm yolunu her hafta salı günleri yazmaya çalışarak buldum. "
24. " Görsellerimi, logolarımı, kapak resimlerimi daha önce kendim yapmamam. "
25. " Mim ve blog keşif etkinliklerine katılmıyorum. "
26. " Engelsiz renkler kişisel web yolculuğunun başarısızlığı " düzenlemiş olduğum " söz ağacımızın etkinliğinin başarısızlığa zemin hazırladı. "

" Benim bu anlattığım konular çok yüzeysel biraz meraklı ve araştırmacı bir kişi iseniz, biraz da blogger ve blog konularına öğrenmeye istekli iseniz, işin içine girdiğiniz zaman kazın ayağının hiçte düşündüğünüz gibi olmadığını görüp, anlayabilirsiniz. "

Blogger 0 sıfır bilgisizliğinin sonuçları nelerdir yazımı okursanız bir nebze de bir fikir sahibi olabilirsiniz. "

Bir yıl önce blogger ve blog konusundaki öğrendiğim bilgiler bakış açım arasında ne kadar farklılıklar olduğunu okumak isterseniz. " Blogger'da ikinci yılımı sürprizlerle kutluyorum " yazımı okuyabilirsiniz.

Blog Alemine Vakit Ayırıp Bu Denli Başarısız Olan Var mıdır ?

" Blog aleminde günün en az dört saatini ve en fazla 16 saatini vakit ayıran ve bu şekilde başarısız olan başka bir blog kullanıcısı var mıdır ? Bilmiyorum… "👎

" Sanırım benim ve blog sayfamın başarılı olması için önceliklerimi, düşüncelerimi ve ikili ilişkilerimin bakış açılarını yenilemeye, geliştirmeye başlamam lazım. "

" Yada  bu eski ve geri kafalı düşünceleri engelsiz renkler kişisel web yolculuğu blog sayfasına gömüp yeni bir blog sayfası açıp yardım sever vitrini altında para kazanmanın, popüler olmanın, başarılı olmanın yollarını bulmam lazım. " " Başarıya giden her yol mubahsa bende denesem mi diye düşünüyorum. " 👍🙅

" Blog dünyasında öğrenmiş olduğum bu bilgileri üç yılda anca kavraya bildim. " " Blog dünyasının yapısını ve yapı taşlarını kimlerin, nasıl, ne şekilde oluşturduklarını yavaş yavaş fark etmeye başladım."

" İnsanlar değer verdikleri ve onları önemsediği doğrultuda hareket ediyor ve ona göre görmeye, duymaya ve bilmeye tercih ediyorlar. "
" Sanırım ben biraz da geri ve eski kafalıyım. Bazı şeyleri idrak edip anlamam yıllar alıyor. "

Sevdiğim Sözler Eşliğinde Satırlarımı Son Verip Yoluma Devam Etmek İstiyorum.

Okuduğum “ Ziro Limit Kitabından “ “ Dr. Hew Len " " Jeo " derki ; " İnsanların senin için bir şeyler yaptığı fikrinden vazgeçmelisin. Onlar kendileri için bir şeyler yaparlar. "

" Söylenecek şeylerde susuyor, söylenmeyecek şeylerde çok konuşuyoruz. "

Yola Devam♿ : " Engelsiz renkler kişisel web yolculuğu blog sayfamıza katkı sağlayan, paylaşımlarımı okuyan, yorum yapan, sosyal ağlarda paylaşımlarda bulunan ve bulunmayan bütün okuyucularıma göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı şükranlarımı sunuyorum. "
 • " Blogger konusunda soru sorduğum ve yorum yaptığım blog kullanıcılarına ilgilendikleri için teşekkür ederim. " 
 • " Kıymetli vakitlerini aldığım için özür dilerim. "
 • " Beni bu konuda maruz görüp affetmelerini dilerim. "
 • " Sizleri seviyorum hayat yolunda farklı deneyimler kazandırdığınız için ayrıca şükranlarımı sunarım. "
Sağlıcakla kalın.

Bu içerik Engelsiz Renkler-Kişisel Web Yolculuğu tarafından hazırlanmıştır.
Abdullah Tığ
Abdullah Tığ

Ben Abdullah Tığ. Ben kimim diye merak edenler için, kendimle alakalı kısa bir bilgi vermek istiyorum. 1980 yılında güller diyarı Isparta'nın yedi renkli doğa harikası olan Eğirdir ilçesinde doğdum.

4 yorum:

 1. Merhaba Abdullah bey kendinize haksızlık etmeyin bu kadar :) Gerçekten Azminiz çabanız takdire şayan hatırlarmısınız ilk açtığınızda birbirimize yardım etmeye çalışıyorduk. Şimdi ben gerilerde siz ohoooooo çok ilerdesiniz :) Hayırlı uğurlu daha nice 3 ler 33 ler olur inşallah Acizane sadece bir tane küçük eleştirim olabilir. :) Oda biraz yazı uzunluğu konusunda belki diyorum....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Mayıs Hanım, blog sayfam üzerinde bazı şeyleri tam uygulayamadığımı düşünüyorum. Nasıl unuturum o sosyal ağ buton önerinizi ve yardımcı olma isteğinizi ne zaman Mayıs Yağmuru ismini okusam aklıma geliyor. O zamanlar blogger'ın responsive temalarını kullanıyordum.

   O zamandan bu zamana kadar tema ve blog konusunda bir çok şeyler öğrendim. Blog sayfamda uygulamaya çalıştım. Bir çok eksiklerim olduğunu da hala görüyor ve düşünüyorum. Bu eksiklerimin bir tanesi de uzun olan yazılarım. Mümkün oldukça kısa yazmaya çalışıyorum hep kısa yazacağım diyorum. Nedense bir başlayınca uzayıp gidiyor :) Hep beraber nice 3 ler 33 ler duygularımızı paylaşır, yazılarımızı yazarız.

   Bu önerinize de dikkate alacağım. İnşallah daha kısa yazılar yazarım. Güzel dilekleriniz, düşünceleriniz, öneriniz ve yorumunuz için teşekkür ederim.
   Saygılarımla.

   Sil
  2. Aslında çoşkuyla yazıyorsunuz farkındayım ama yazı uzunluğu bir süreden sonra dikkat dağılıyor yada bende öyle oluyor :)) Bende elimden geldiğince yazıya dökerken ortalama tutmaya çalışıyorum ama tabi bazen allah bir yazıyorum :)) Kendimde nerdeyim ne oldum diyorum. Ben geriden geriden bu panel sekmeler İnşallah zamanla her şey olur. Yada çok öğreniyorum unutuyorum :) Teşekkür ederim cevap için :)

   Sil
  3. Mayıs Hanım, evet o coşku bir zaman sonra dikkat dağıtıcı olabiliyor sanırım. Sadece sizden değil diğer okurlarımdan da aynı öneri geldi. Yani ben ipin ucunu kaçırıyorum. Bundan sonra mümkün oldukça o standartları yakalamayı çalışıyorum. Asıl ben teşekkür ederim ilginiz ve yorumunuz için :)
   Saygılarımla.

   Sil


1. Engelsiz renkler kişisel web yolculuğunun kuruş amacı iletişimi yazarak, konuşarak ve deneyimlerimizin birimi sonucunda doğru bilinen yanlışlıkları hep beraber görmemize sağlamasıdır.
2. Söz ağacımızın panorama sayfası etkinliğinin kuruşu amacı ise kendinize vereceğiniz bir söz, paylaşacağınız bir konu, yapacağınız bir öz eleştiri, kendinize neler kattığınıza bildirir.
3. Özelden veya blog sayfalarında sormuş olduğum ve yapmış olduğum yorumlara cevap vermeyenlere yada gelişi güzel cevap verenlere ben de dikkate almıyorum.

4. Sevdiğiniz veya sevmediğiniz her konuya dilediğiniz ölçüde öz eleştiri yapma hakkınızın var olduğunu sakın unutmayın !
a. Kendi özgün yorumunuz sizinle iletişim kurmamızı sağlar.
b. Rica ediyorum yorum bölümüne veya özelden ben size takibime aldım size de blog sayfama beklerim demenize gerek yok !
c. Karşılıklı yorum yapalım, takip edelim hem gelişimimizi hem de büyümemizi katkı sağlayalım demenize gerek yok ! Tanımak, iletişim kurmak ve okuma isteği olanlar zaten gereğini yapar.
d. Demem o ki ilk önceliği blog sayfası olanlara, takip etmek için takip edenlere, yorum yapmak için yorum yapmaya arzulayan veya başka bir düşüncesi olan kişilerle mümkün oldukça iletişime geçmiyorum.
e. Böyle düşüncesi olanlara saygı duyuyorum ! Kendi adıma kusura bakmayın diyorum ! Belkide blog dünyasında böylelerine ihtiyaç vardır onu bilemiyorum ! Herkese blog yaşamında başarılar diliyorum.
Saygılarımla.