19 Aralık 2017 Salı

Yazıyor Yazıyor Gökhan Tekinin Gmailini Yazıyor

Blogger Günlüğü # 2'de Neden Yorum Yaptım?

Söz ağacımızın etkinliğinin takipçileri,
Blog haritam kategorisinin konusu Blog Hocamın, blog sayfasında blog Günlüğü # 2 yayında yapmış olduğum yorumları ve o yorumları neden yaptığımı siz okurlarım ile paylaşmak için hazırladım. 

Blogger Günlüğü # 2'de Neden Yorum Yaptım?

1. Gökhan Tekin ile yaşamış olduğum küçük sevimsiz, bilgisiz, basma kalıplar içerisinde neyin ne olduğunu öğrenmek için geçtiğim iletişimim sonucunda aylar sonra yeni öğrenmiş olduğum bilgiler ışığında açıklık getirmek istedim.
2. Gökhan Tekin kendini Blogger Günlüğü# 2'de bir tasarımcı olarak yer verilmesi üzerine bir yorum yapmış ve bundan sonra blog dünyası için aldığı kararları bildirmişti.
3. Bende bir blog okuru olarak Blogger Günlüğü # 2 post yazısını okuduktan sonra yorum bölümüne yeni öğrenmiş olduğum bilgilerle düşüncelerimi paylaşmak istedim.
4. Gerek Blogger Günlüğü # 2 düzenleyen Blog Hocam'a gerek Gökhan Tekin'i ve bütün okurlara uyarılarda bulunmak istedim.
5. Blogger Günlüğün # 2' de Blog Hocam'dan referans isteyen Zehra Hanım, zaten blog dünyasında olan biten olayları net ve açık bir şekilde dile getirmiş onun için güvenilir bir profesyonel tema tasarımcı ihtiyacı olduğunu da belirtmiş.
Blog Hocam'ın, bilgisi dahilinde tasarım konusunda yardım, tavsiye ve önerilerde bulunmasını için bir tasarımcı önermesini istemiş.
6. Blog Hocam'da blog dünyasında yaşanan olaylarda bihaber olduğunu vurgulamış ve blog yazarlarının bilmedikleri kişilerle blog sayfaları hakkında hiç kimseye bir şifre veya yetki vermemeleri için kısaca uyarmış.
7. Bende bunları okuduktan sonra Blog Hocam'a uyarılarda bulunmak istedim. Kişiye özel Tema tasarımı yapmak farklı ücretsiz hazır temaları internetten indirip gadgetleri düzenlemek farklı onlar tasarımcı olmuyorlar diye söylemek istedim.
8. " Gökhan Tekin benim bildiğim kadarı ile bir blog tasarımı yapmıyor. Birazdan ekran görüntüsünü aldığım gmaillerde kendini tasarımcı konu başlığı altında benimle iletişime geçmeye çalıştı oda ayrı bir konu. "
9. Blog Hocam, neyi, ne kadar, nasıl değerlendirdi bilmiyorum. Ben Gökhan Tekin ile yaşadığım sevimsiz olaydan dolayı bir uyarıda bulunmak istedim.
10. Blog Hocam'ın, yoğunluğundan dolayı dikkatinden kaçmış olabileceğini düşündüm.
11. " Gökhan Tekin, İlledelinux ve Blog Hocam bütün uyarılarıma dikkat almadılar. Hep konu dışa çıkmamaları için uyardım nedense konuyu kişiselleştirmeye başladılar. "
12. Gökhan Tekin, şimdi nedense o yorumlarından bir tanesini Blogger Günlüğü # 2 yorum bölümden silmiş.
13. " Gökhan Tekin yorumunda hatırlarsanız size de yardım ettim demesi üzerine ben de sizin yardım anlayışınızı anlamayan kişilerdenim diye zaten ilk yorumumda demiştim. "
14. " Siz bana yardım etmediniz, temamı yedekle sonra bir daha eklemek süeti ile blog sayfama zarar verdiniz dedim. "
15. " Gökhan Tekin de ben blog dünyasında hiç bir kimseye yardımdan başka bir şey yapmadım diye söyledi. Herhangi bir kişi varsa benim başka bir şeyler yaptığımı açıklasınlar dedi. "
16. Tabi başkaları neler yapar ben bilemem ? " Ben kendimden sorumluyum. " Bunu açıklamak zorundayım çünkü olayları kişiselleştirip bu noktaya getirdikten sonra İlledenus ve Gökhan Tekin kanıt sunmamı istediler ve yalancı-iftiracı konumuna getirildim.
17. " Blog Hocam bu konuda gerekli araştırmaları yaptıktan sonra açıklamalar yapacağını söyledi. "
18. " Her hangi bir açıklama bu yazım öncesine kadar yapmadığı için kendisi ile iletişime geçtim ve bu konu hakkında konuşmak istediğimi belirtim. " " İlk başta tamam dedi. "
 • Telefon numaramı kendisine verdim. " Ben size yarın öğle arası boş olduğum zaman arayacağım diye sözleştik. "
 • " Sanırım yarınlar çok olduğu için herhangi bir yarının öğle vaktinde arayacaktır. "
 • Hala iletişime geçip ne zaman arama zahmetinde bulunacağını bildirmedi ve en küçük bir not dahi yazmak aklının ucundan geçmiyor.
19. Bir de koskoca Blog Hocam, yoğundur, işi gücü vardır. Benim gibi sıradan ipsiz sapsız, eli boş, sağa sola yalan söyleyen, iftira atan bir kişi ile de muhatap olmak istememiş olabilir.
 • Benim onun bu kararına üzerine bir şey söylemem söz konusu dahi olamaz. " Zaten kendisine bu konuda bir daha hiç bir şekilde ulaşmaya veya bir açıklama yapmaya düşünmüyorum. Ben kendi adıma yapabileceğim tüm yolları nezaket çerçevesinde yapamaya çalıştım. "
 • Blogger Günlüğü # 2 post yazısına girdiğiniz zaman orada her şey açık ve net gözüküyor ilgi duyan okurlarım. Şimdi bu paylaştığım post yazısı ile harmanladığınızda blog dünyasında nerelere kadar geldiğimizi daha detaylı göreceğinizi ümit ediyorum.
 • Taktir sizlerin bu konuda diğer paylaşımlarımı her hafta salı günleri yapacağım sonra konuyu kapatacağım. Bakalım Gökhan Tekin gmail yazışmalarımızda neler yaşamışım hep beraber okuyalım.
Gökhan Tekin'den Gelen Gmail Neler ?

20. Gökhan Tekin ile iletişime geçmeden önce Ruhsuz Atmaca'ya blog sayfam için arşiv sayfasını ve logo nasıl ekleyeceğimi bilmediğimi sordum.

 • Ruhsuz Atamaca'da sağ olsun blog konusunda elinden gelen yardımı yaptıktan sonra Gökhan Tekin'i tavsiye etti.
 • Gökhan Tekin'e sorduğum her sorunun karşılığında şaşkın bir ördek gibi olduğum yerde kaldım.

21. Bir şeyler söylüyor yalan söyleyecek hali yoktur dedim. Sonuçta bir kişinin yönlendirmesi ile gittim. Her dediğine inandım ve güvendim. Çünkü daha önceden anlatmış oldukları konularda ne bir duygum nede bir bilgim vardı.
22. Kılıç kuşanan iş işleyenin hakkındır dedim. Anlattıklarını anlamaya çalıştım. Gökhan Tekin'in ile iletişime geçtikten sonraki ilk yollamış olduğu cevabı gmailini ekran görüntüsü eşliğinde sizlerle paylaşıyorum.
Benim Yaşadığım Durumu ve Okuduğum Gmailleri Sizler Olsanız Nasıl Algılarsınız ?


Merhabalar Abdullah bey,
 • Geç cevap verdim kusura bakmayın, cumartesi ve bugün aöf sınavlarım vardı o yüzden cevap veremedim.
 • Tasarım konusunda size yardımcı olurum, size 10 tane örnek tema gösteririm birini beğenirsiniz onu kurarım.
 • Fakat sitenize kendi sitemin tanıtım yazısını ve kendine ait bir banner eklerim bunu yapma nedenim ise tasarımı benim yaptığım belli olsun diye.
 • Sitenizi kaliteli sade bir tema yüklerim, seo ayarlarınızı da yaparım.
 • Sitenize baktım siz daha önce hep sayfa açmışsınız, size neler yapmanız gerektiğini de söylerim.
 • Tamam derseniz bana cevap yazın, size örnek temaların linklerini veririm. Devamlı müsait olmuyorum işlerim çok yoğun o yüzden cevabınızı kısa zamanda bildirirseniz sevinirim.
Not : SİTENİZİN  TASARIMI YAPABİLMEM İÇİN SİTENİZDEN YÖNETİCİ OLMAM GEREKİYOR BUNU BİLİYORSUNUZDUR UMARIM, YANİ TAMAM DERSENİZ BANA YAZAR DAVETİ GÖNDERECEKSİNİZ, YAZAR DAVETİ BEN KABUL EDİNCE DE YÖNETİCİ YAPACAKSINIZ.

 • Gökhan Bey merhaba, ilginiz için teşekkür ederim. Ben bilgisayardan anlamıyorum.
 • Blog arşivi bile yükleyemedim.
 • Yükledim bu seferde 2015 diye çıkıyor.
 • Blogum da yönetici olmak ne oluyor onları da anlamış değilim.
 • Dedim ya bilgisayardan hiç anlamıyorum.
 • Sizin tavsiyeniz ne olur. Siz yönetici olunca ben ne oluyorum.
 • Bir de yoğun diyorsunuz sorun olursa nasıl yapacağız.
 • Beni aydınlatırsanız daha iyi karar veririm sanırım...

Blog Tema Hakkındaki Düşüncelerim ve Yorum Sizlerin Okurlarım

1. Öncelikle Blog Tema Tasarımı nedir ? Tasarımı yapan kişilere ne denir ? Hazır temaları tasarlayanlar kimler ? Blog okurlarım, eğer blog sayfanızın yapısını nasıl olduğunu hala bilmiyorsanız ?
2. Yabancıların tasarladığı ücretsiz hazır temalar ve tasarım hakkında tecrübe ettiğim ve bilgi edindiğim düşüncelerimi detaylı bir şekilde üç tane post yazısı başlığı altında açıklamaya çalıştım.
Özellikle Blog Hocam Serdar Bey’in, Gökhan Tekin'în ve İlledenusun sonra bilgili- bilgisiz bütün blog okurların okumasını rica ediyor. 
a. Blog tema tasarımı nedir ?
3. Bloggerlar Kendi Blogger Panelinizi Kendiniz Yönetebilirsiniz
Bloggerlar ücretsiz hazır temaları kendileri seçip, indirip, bloguna ekleye bilir. Tasarımcı olmalarına gerek yok.

 • Bu düşüncem doğrultusunda ben de bir tane daha öğrenmek ve deneme amaçlı Engelsizalgi blog sayfasını açtım.
 • Yabancıların yapmış oldukları hazır temaları bir kaç kelime değişikliği ile kulanım ve lisans koşullarına uyarak çok rahatlıkla temayı blog sayfama ekledim.
 • Ben bir tasarım yapmadım. Var olan bir temayı aktif hale geçirip kendi ana fikrimin düşünce yapısına göre uyguladım. Bu kadar basit bir olay.
 • Son şeklini görmek, öğrenmek ve anlamak isterseniz bir tık uzaklığında giriş yapmanız yeterli.
 • Ayrıca blogger da temalarını yeniledi bilmiyorum farkında mısınız ? Hem incelemek amaçlı hemde öğrenmek amaçlı bir de engelsiz sevmek blog sayfası açıp blogger panelinden açmış olduğum blog sayfasına temayı ekledim.
 • Son şeklini görmek, öğrenmek ve anlamak isterseniz bir tık uzaklığında giriş yapmanız yeterli.
 • Şimdi bende yabancıların yapmış olduğu hazır temaları internetten indirip blog sayfalarına eklersem veya blogger'ın yeni temalarını blog sayfalarına eklersem bir tasarımcı olur muyum ?

Yorum Sizlerin Okurlarım

1. Bir gmailin konu başlığı TASARIM olarak gelirse siz karşınızdaki kişinin bir tasarımcı olduğunu düşünmez misiniz ?
2. Tasarım yapacağını söyleyen bir blog yazarı size 10 tane Tema sunacağını söylerse siz ne düşünür sünüz ?
3.Benim isteğim belli idi. neydi ? sadece bir arşiv sayfası ve bir logo yani kapak resimimi yapmam için bir ricada bulundum.
4. Benim blog sayfamı tasarla demedim. Çünkü neyin ne olduğunu daha bilmiyorum bile...
5. Ben o zamanlar bloggerın bu kadar geniş bir perspektifi olduğundan da bihaberim önümde bir bilgisayar var her şeyi bilgisayar üzerinde yapacağız diye düşünüyordum.
6. Sanırım şuanda bile blog yazanların çoğu aynı şeyleri düşünüyorlardır. Bilgisayarın da blog sayfamız için önemli bir unsur olduğunu yeni fark ettim.
7. Bloggerda yazı yazmak için bir blog sayfası açan bir kişi ilk başta ne anlar blog yöneticiliğinin ne olduğunu. Bilenler var ise helal olsun.
 • Ben nasıl yönetici yapacağınızı resimli olarak anlatırım beni yönetici yaparsınız ben yönetici olduğumda bir değişiklik olmuyor yani site yine sizin tasarım işi bitene kadar 2 - 3 gün bende yönetici olacağım bu sizin siteniz için kötü bir şey değil. 
 • Ruhsuz Atmacaya da sorabilirsiniz isterseniz beni yönetici yaparsınız size güzel bir tasarım yaparım gerekirse uzaktan yardım programı  ( temawiever ) ile sizin bilgisayarınıza girerim.
 • Yazı yazarken neler yapmalısınız onları da anlatırım Arşivde yaparım onlar basit şeyler.
Okurlarım Yorumları Sizlere Bırakıyorum
1. Yöneticinin kısa tanımı sizi yöneten demektir değil mi ? Ben bu kavramın ne olduğunu sormakla mükellef değil miyim ?
2.Temawiever gibi bir program varken yönetici olmaya ne gerek var. Şu yönden gerek var söz de tasarım yapacak ya 2 veya 3 gün sizin için harcayacak yani ortada bir tasarım yapılacağı düşüncesi hakim oluyor kendisinde.
3. Bir blog sayfasına vaktini kendine göre ayarlayacak boş zamanında tasarımını hemen yapacak.
4. Temawiever sizin bilgisayarınıza bağlanması ve sizinle birlikte çalışması gerekecek. Belki o zaman sizin gözünüzün önünde tasarımı güzel yapamaz.
 • " Sadece iki üç günlük mü yönetici olacaksınız ? "
 • " Sonra blogla bir alakanız olacak mı?" 
 • Ruhsuz Atmacayı sadece size yolladığım gibi mail yollamıştım öyle tanıyorum.
 • Sağ olsun yardımcı oldu.
 • Blog arşivi yapamamıştım onu sordum.
 • Bir de benim temam hoşuma gitmiyor demişti. ( Bunu söyleyen Ruhsuz Atmaca )
 • Sonra size önerdi. 
 • Kararsız kaldım bilmediğim için bir şey diyemiyorum.
 • Abi evet 2 veya 3 gün sitenizde yönetici olacağım zaten sonra siz isterseniz de sitenizde kalamam sitenizde yönetici olmam size kötü bir şey kazandırmaz yani bir şey olmaz  ekte resim var o resimde anlattım yazar davetini nasıl göndereceğimizi.
 • Blogger panelinde ayarlar / temel
 • Ondan sonrasını resimde anlattım zaten benim mail adresimi yazacaksınız sonrada davet et butonuna tıklayın
 • Not : Ben normalde bu tasarım işini ücretli olarak yapıyorum.
 • Ama Ruhsuz Atmaca tavsiye etmiş beni.
 • Hemde durumunuzu anlattınız
 • O yüzden size yardımcı oluyorum yani bundan bir çıkarım yoktur.
 • Sadece bir banner ekliyeceğim sitenize
 • Bir de kendi sitemin tanıtım yazısını eklicem.
 • Normalde tasarım işini 250 tl den aşağıya hiç kimseye yaptırmazsınız.















Abi daveti kabul ettim şimdi aşağıdaki resme bak, Blogger panelinde ben yazar olaraka görüyorum onu YÖNETİCİ yap abi aşağıdaki resime bakarak TASARIMA 1 SAAT SONRA FALAN BAŞLAYACAĞIM.


 • Teşekkür ederim ben bunların para ile yapıldığı bilmiyordum. Benim için yeni tasarımın faydası olur değil mi ?
 • Şekile inceledim fazla bir şey anlamadım.
 • Size inanıyorum inşallah iyi olur. ( Şekil dediğim Gökhan Tekin'in resimli olarak anlattığı yönetici olarak blog sayfama nasıl ekleyeceğimi anlattığı resim. )
Okurlarım Yorumları Sizlere Bırakıyorum

1. Gökhan Tekin ile gmail üzerinden bu şekilde iletişime geçtik ekran görüntüsünü aldığım gmaileri sizlerle paylaştım ve yazışmalarımız bu şekilde oldu. Bilgisayar veya blog hakkında hiç bir bilgim olmadığını açık ve net belirttim. Tasarımın kelime anlamını biliyorum.
 • Gmail yazışmalarımızda tasarım ve yönetici kelimesinden başka hiç bir kelime geçmiyor. Konu başlığını tasarımcı olarak yazıyor. Gmail yazışmalarımızda hep bir tasarım yapacağı izlenimi veriyor.
 • Neyi, nasıl bir tasarım yapılacağı konusunda meraklanmak ve öğrenmek istemem benim en doğal hakkım değil mi ?
 • Tasarım tek başınıza kendi kafanıza göre yapılan bir iş değildir. Karşılıklı ihtiyaçlar ve istekler, beklentiler konuşulur sonra yapılır.
 • Para konusu açan ve para konusunda bilgi vermekten hiç çekinmeyen Gökhan Tekin tasarım konusuna gelince sorularım karşısında nedense ketum kalıyordu.
2. Gökhan Tekin kendisininde normalde para karşılığı yaptığını gmail üzerinden belirtti. Bir insan yardım, çıkarsız ve para ile nasıl yardım ediyor bu üçünü aynı anda nasıl başarıyor onuda anlamış değilim ?
3. Ben fiziksel durumu, maddi durumu mu, veya benim bilmediğim hangi durumumu anlatmışım. Onuda açıklık getirirse sevinirim. Sadece engelli olduğumu söyledim.
4. Durumumu anlatığım için yardımcı olacakmış çıkarı yokmuş ve benden hiç bir şey istemiyormuş.
5. Benden tanıtım yazısı yazmamı isteyen başka Gökhan Tekin var herhalde o istemiş olabilir.
6. Benim blog sayfama bannerini ekleyeceğini sanırım başka Gökhan Tekin var herhalde o istemiş olabilir.
7. Kendi tanıtımızı benim blog sayfamda yapacaksınız sanırım yine başka Gökhan Tekin var herhalde o istemiş olabilir.
8. Normalde tasarım yaptırmaya kalksam 250 tl aşağıya yaptıramazmışım. Başka Gökhan Tekin var herhalde o istemiş olabilir. TASARIM yapan kişilerinin piyasasını gayet iyi biliyor.
9. Gökhan Tekin bunların hepsini istedi ve hiç bir çıkarı ve karşılığı olmadan sizce yapmış mı ? Oluyor biliyorum daha neler isteyebilirdi demekki daha çok şeyler daha isteyebilir karşılıksız.
10. Para konusu ilk duyduğum zaman çok şaşırmıştım. Kendi kendime söyle söylendiğimi bugün gibi hatırlıyorum.
 • Bu dünyada menfaatsiz, çıkarsız, karışığı olmadan bir iş yapacak kimse yok mu ? diye kendi kendime mırıldandığımı, güldüğümü anımsıyorum.
 • Tasarım yapan kişiye tasarımcı denir. Ben de bir tasarım olacağını inandığım için Göktan Tekin'e güvendim. Gmail yazışmalarım da isteklerini kabul ettim.
 • Facebook da yazışmalarımızın ve bloguma eklenecek temanın söylediklerinden uzak olabileceğini nereden bile bilirdim ki. Sonuçta neyin, ne olacağı konusunda hiç bir fikrim yokken tanımadığım bir kişiye koşulsuz ve sorgusuz olarak güvenmişim.
 • Güvenme sebebim de işi işleyene kılıcı kuşanan teslim etmek gerektiğine olan inancımdan dolayı kabul etmiştim.
Gökhan Tekin benim facebook hesabım istedi. Daha sonra konuşmak için beni davet etti. Bir sonraki yazında Gökhan Tekin ile facebookda neler yazıştık ve neler yaşadık onları açıklamaya çalışacağım.

Not : Gökan Tekin ile ilgili paylaşımım Blogger Günlüğü # 2 paylaşımımda yaptığım yorum ile ilgilidir. Gökhan Tekin bu süre zarfında başka bir kişilere bir yardım yapmış ise bu yazı kapsamında değerlendirilemez. 10 Mart 2017 öncesi için yaşadığım konuları paylaştım.
Yola devam : Her zaman dediğim gibi değerli okuyucularım, bir önceki blogger 0 bilgisizliğiniz sonuçları nelerdir ? ve bir sonraki  Gökhan Tekin'e Son Sözlerime Söyledim yazılarımı takip ettiğiniz sürece daha fazla bir bilgiye sahip olabileceğiniz umut ediyorum.

Bir önceki yazım Bilgisi olmayan bütün blog kullanıcılarının mutlaka okumalarını tavsiye ederim.

Saygılarımla.

Bu içerik Kişisel Web Yolculuğu-Engelsiz Renkler tarafından hazırlanmıştır.
Abdullah Tığ
Abdullah Tığ

Ben Abdullah Tığ. Ben kimim diye merak edenler için, kendimle alakalı kısa bir bilgi vermek istiyorum. 1980 yılında güller diyarı Isparta'nın yedi renkli doğa harikası olan Eğirdir ilçesinde doğdum.

10 yorum:

 1. Merhaba Abdullah Bey,

  Öncelikle şu telefon açma mevzusu ile ilgili birkaç kelam etmek istiyorum. Sizle bu konuyu telefonda konuşmayı çok istemiştim hatta bunu dile getiren de ilk ben olmuştum hatırlarsanız. Fakat takdir edersiniz ki hayatımız bloglardan ve oralarda olup bitenlerden ibaret değil. İşle ve aile ilgili sıkıntılar çıkınca kendinizle ilgili pek çok şeyi ikinci-üçüncü plana atabiliyorsunuz. Sizi arayamamamın tek nedeni budur.

  Gökhan'la aranızdaki konuyu ise ben hala çözebilmiş değilim. Zaten bu yüzden telefonda görüşmek istemiştim.

  1. Gökhan size 10 adet örnek tema göstereceğini ve bunlardan birini kurup düzenlemelerini yapacağını yazmış. Burada bir sıkıntı yok.

  2. Tanıtım yazısı ve banner eklemek istemesi bence doğru değil ama normalde ücret talep ettiği bir işi yaptığını düşünürsek ücret yerine bunları talep etmesi makul görülebilir.

  Bence tek sıkıntı ne biliyor musunuz? Hazır tem düzenleme işi öyle atla deve değil. Orta seviye her kullanıcının kolaylıkla yapabileceği bir iş. Fakat blog dünyasına yeni girenler bunları uzay bilimi falan gibi bir şey olarak görüyorlar. Gökhan'ın da böyle basit bir iş için 250 TL istemesi biraz fırsatçılık olmuş.

  Benim bu para talep etme mevzusundan haberim yoktu. Gökhan'la konuştuğumda tema düzenleyip verdiğim kişilerin bloguna "düzenleyen gökhan" yazdığını söylemişti.

  Abdullah Bey şu paylaştığınız mail yazışmalarında çok sıra dışı bir şey göremedim. Eğer devamındaki facebook mesajlaşmalarınızda küfür, hakaret varsa işin rengi değişir tabi.

  Bu arada arama sözüm bakidir. Zira sormak istediğim çok şey var bu konuyla ilgili.

  İlk fırsatta görüşmek üzere, selamlar.


  YanıtlaSil
 2. Merhaba Serdar Bey,
  Öncelikle kıymetli zamanınızı aldığım için özür diliyorum. Bu konu hakkında değerli görüşlerinizi bizlerle paylaştığınız için ayrıca teşekkür ederim.
  1. Serdar Bey, ben hatırlayamadım sizin benimle ne zaman bir telefon konuşma talebiniz oldu. Ne zaman nerede böyle bir talebiniz olduğunu açıklarsanız sevinirim. Ben blogger günlüğü# 2 yorumlar bölümde size bir takım uyarılarda bulunmak istedim. Sizden hiçbir şekilde bir görüşme talebi hiçbir şekilde gelmedi. Sadece yorumlar bölümünüzde olayları farklı algıladığınız sanırım bir araştırma yapıp sonra açıklama yapacağım diye belirtiniz. Bu zamana kadar hiçbir şekilde bir açıklamanız olmadı sanırım.
  2. Serdar Bey sizin bir açıklama yapacağınızı beklediğim için ve kısa süreli rahatsızlıklar yaşadığım için bu konudaki cevap hakkımı geç verebildim. Onun için herkesten özür diliyorum.
  3. Ben size söyle bir gmail yolladım. Bu konu hakkında bilgi vermek amaçlı. Sizin de benimle iletişime geçmek için böyle her hangi bir talebiniz oldu mu ?
  4. :img: https://i.hizliresim.com/OygOL5.png:eimg:
  5. Herkesin özel hayatı kendinedir. Bizler burada blog yazma ve blog okuma sorumluluğunu üstlenmiş kişileriz. Blog dünyası hayatımızın bir parçası olduğunu bir gerçeği var.
  6. Blog dünyasını yaşamamızda ikinci ve üçüncü plana atabiliriz bu normal ama o an için blog dünyasında varlığımızı gözden geçirip ona göre hareket etmeliyiz. Çünkü her yazdığımız yazı bizim sorumluluğumuzdadır. Bu konuda seçici olmalıyız. Yani blog sayfamıza bir yazı o dönem yayınlamamız bizim ve okurlarımız için iyi olabileceğini düşünüyorum.
  7. Serdar Bey, nedeniniz belirtiniz için teşekkür ederim. İnsanlık hali olabilir.
  8. Gökhan Tekin için görüşlerinizi belirtiniz için gerçekten memnun oldum.
  9. Ben bu paylaşımları bütün blog okurları ile paylaştım. Kim ne derse hangi düşüncede olursa dikkate alırım. Ben kendi düşüncelerimi açık ve net bir şekilde özgür ve hür irademle paylaştım.
  10. Serdar Bey bende ücretsiz hazır temaları normal bir blog kullanıcılarının kullanabileceği bir blog sayfasını aktif hale getirebiliyorum. Şimdi bende mi tasarımcı oluyorum. Bende öğrendiğim bu bilgileri her istediğimi yapabilir miyim ?
  11. Blogger panelini kendiniz kontrol edebilirsiniz.
  12. Gökhan Tekin’in facebook paylaşımını yaptığım zaman nedemek istediğimi belki daha iyi anlarsınız.
  13. Serdar Bey, ben sizinle her zaman, her yerde, her şekilde her türlü iletişime geçerim benim için sorun değil. Sizin her sorduğunuz sorulara en içten duygularım ile doğru ve açık cevaplar vereceğimden hiçbir kuşkunuz olmasın. Sadece yeri, zamanı bir gün önceden belirtirseniz sevinirim. Dediğiniz gibi hepimizin özel hayatları var. Zamanlarımızı ve sözleştiğimiz zaman dilimi içerisinde ayarlayıp vaktinde ve saatinde hazır bulunmak isterim.
  14. Serdar Bey, kıymetli görüşlerinizi belirtiniz için tekrar teşekkür ederim. Sizden haber bekliyorum o zaman görüşmek üzere.
  Saygılarımla.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Abdullah Bey,

   Hatırlarsanız bana gönderdiğiniz ve ekran görüntüsünü paylaştığınız o maile cevap olarak telefonda görüşmek istediğimi yazmıştım. Fakat fırsat yaratıp arayamam benim ayıbım. O konuda haklısınız.

   Tema düzenleyen herkes kendine tasarımcı diyemez. Kendini öyle adlandıran varsa kendi rezilliği, diyecek bir şeyim yok.

   Görüşmek üzere.

   Sil
 3. Merhaba Serdar Bey,
  Biz sizinle neden başından beri aynı dili konuşamıyoruz anlamış değilim. Halbuki, benim söylediklerim o kadar açık ve net bunları isbatlamam için önünüze her defasında bir görseller mi koymam gerekiyor. Önemli değil ben nedediğimi ve ne yazdığım farkındayım.
  1. İlk yorumunuzda hatırlarsanız ilk görüşme isteğini Serdar Bey kendiniz talep ettiğiniz yazdınız.
  2. Engelsiz renkler kişisel web yolculuğu sayfasından başka bir Abdullah Tığ var ise onunla iletişime geçme isteğiniz oldu ise tabi onu bilemem.
  :img:https://i.hizliresim.com/ZO4rYA.png:eimg:
  3. Serdar Bey benim cep telefonu ile görüşme isteğimi siz kabul ettiniz ben farklı bir şey demedim. Ben de cevap verdiğiniz ve konuşma isteğimi kabul ettiğiniz için teşekkür ettim.
  4. Serdar Bey, ayıp ettiğinizi ve bunu fark ettiğiniz için gerçekten teşekkür ederim.
  5. Serdar Bey bende blogger günlüğü # 2 yayınınızda size ve okurlarınızı bunu anlatmaya çalıştım.
  6. Yabancıların yapmış olduğu ücretsiz hazır temaları internetten indirip bir blog kullanıcının kullanabileceği bir konuma getiriyorsa buna tema tasarımcısı denmez.
  7. Çünkü yabancılar ücretsiz olarak satışa sunduğu temalarını blog yazarının kendisi ile özleştirmesini istiyorlar. Yani yazacağınız konudan, kategorileri ve renk uyumuna kadar kendileri yapmalarının daha uygun olacağını düşünmüşler. Çünkü Yabancılar ücretsiz hazır tema kişiye göre değil genel göre tasarımlarına yapıyorlar.
  8. Serdar Bey, bunları siz benden daha iyi biliyor olmalısınız. Bende araştırmalarımın sonucunda blog tema tasarımı ile ilgili daha önce 3 tane paylaşım hazırlamıştım. Yukarıda linklerini verdim. İsterseniz okuyabilirsiniz. Eğer o paylaşımlarımda eksik veya yanlış bir bilgi verdiysem dikkate alıp gereği ne ise onu yaparım.
  9. Serdar Bey, blog dünyasında blog konusunda yazanların bir çoğu tasarımcı olmuş. İnternetten indir birkaç değişiklik yap al ben tasarladığım. Ben bunu yaptığım için foother kendi bannerimi ekleme haklarının olduğunu iddia etmeleri sizce de doğru mu ?
  10. Serdar Bey, yukarıdaki yazımda bende öğrenmek amaçlı iki tane blog sayfası açtım. Linklerini de verdim. Şimdi bende mi tasarımcı oldum. İstediğim her şeyi yapma hakkım var mı ?
  11. Bir temanın lisans kullanım koşulları var. Tasarımcı tarafından kuralları belirtiyor. Sizin onun yazısını kaldırın. Tasarımı ben düzenledim Tasarımı ben tasarladım- Ben Tasarımcıyım deme hakkını nasıl buluyorlar hala anlamış değilim.
  12. “ Tema düzenleyen herkes kendine tasarımcı diyemez. Kendini öyle adlandıran varsa kendi rezilliği, diyecek bir şeyim yok. “ “ Sanırım en sonunda ne anlatmak istediğimi yavaş yavaş anlamaya başladınız. “ Sizin bunu fark etmeniz benim için yeterli. Böyle kendini adlandıranların sizin gözünüzün önünde biraz sağa sola bakmanız yeterli olur.
  Bende sizi bunu göstermeye çalışıyorum. Umarım yanınızda, yörenizde, kimler olduğunu ve neler yaptıklarını daha dikkatli baktığınızda görürsünüz. Benden söylemesi artık taktir sizin.
  13. Bir sonraki paylaşımımda daha net anlayacağınızı umut ediyorum. Sanırım Serdar Bey sizinle aynı dille konuşmaya başlayacağım. Çünkü doğru bir ve tektir. Onun başka bir varsayımı olması söz konusu değildir. Herkesin kendi doğrusu değil. Hakkın ve adaletin doğruluğu her zaman öne çıkacağını inanıyorum.
  14. Serdar Bey, gerçekten şimdi bu yorumunuz için teşekkür ederim. Bir şeyler anlatabildiğimi için memnun oldum. Çünkü size olan güvencim ve inancım git gide azalıyordu.
  Görüşmek üzere.
  Saygılarımla.

  YanıtlaSil
 4. Bu uzun ve detaylı yazının hepsini okudum ve sorduğunuz sorulardan sonra kendinizi blog konusunda geliştirdiğinizi gördüm. Blogger ücretsiz temalarını kurmak ve ayarlamak çok zor değil ama çok kolay da değil. Hepimiz blog yazıyoruz ve bildiğimiz konularda yazılar paylaşıyoruz. Bir konunun uzmanı olmadığımız sürece başka birinden para kazanmak için sadece reklam kabul etmek yeterli olur bence. Blog yazarlarının dayanışması ve kenetlenmesi için sorunların çözülmesini dilerim.

  YanıtlaSil
 5. Doğuş Bey,
  Öncelikle hoş geldiniz düşüncelerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederim. Blog konusunda benim ilgi alanım değil. Bir blog kullanıcı iseniz zamanla kendi blogunuzu kendiniz yönetmeniz gerektiğini anlıyorsunuz. Bu konuda ister istemez bir araştırma ve bir sorgulama ihtiyacı duyuyorsunuz.

  En azından benim böyle oldu. 0 Bilgi ile çıktığım blog yolculuğunda bir şeylerin hep eksik olduğunu kendi blog sayfamda gözlemledim.
  Blogger ücretsiz temaları isten bütün blog kullanıcıları blog sayfalarına rahatlıkla ekleyebilir.

  Bu konuda blog hakkında yazılar yazan blog kullanıcıları ücretsiz hazır temaları nasıl bilgisayarlarını indirdiklerini ve bir blog kullanıcısının blog sayfası için nelere aktif hala getirdiklerini yazmış olsalar sanırım sorunun % 90 çözmüş oluruz.
  Maalesef blog konusunda paylaşım yapanlar bütün eklentileri cömertçe paylaşırlarken. Hazır tema olayını gelince hep bir ketum kalıyorlar.

  Bunun kararını o zaman herhangi bir blog kullanıcısı kendisi rahatlıkla alabilir. Böylece bilgisi olmayan blog kullanıcıları aydınlanmış olur. Hiç bir blog kullanıcısı hiç bir şekilde başka bir kişiye muhtaç olmaz.

  Hepimiz blog yazıyoruz ama başka blog kullanıcılarının gölgesi altında. Bilgisi olmayan bir kişiye siz istediğiniz kadar anlatın temel şeyleri bilmediği sürece karşı tarafa inanmaktan başka çaresi kalmıyor.

  Bir blog kullanıcısı hem blog yazıyor hemde ben tasarım yapıyorum diyorsa iki defa düşünmek gerek. Tasarım konusunda uzman bir kişi iseniz sizin yolunuz blog yazmaktan başka arzusu isteğin olmayan bir kişinin üzerinde kendinizi ve yeteneğinizi geliştiremezsiniz.

  Bu ülkede tasarım bekleyen özel sektörler, devlet kurumları, şirketler, holdinler vb yerlerde kendinizi gösterin.

  Blog konusunda paylaşım yapanların tek amacı reklam almak, para kazanmak, google üst seviyelere çıkmak için bannerler ekleyip bilgisiz insanların bilgisizliklerinden yararlanmak dertleri üzüm yemek değil bağcıyı dövmek.

  Eğer blog konusunda ücretsiz hazır temalar konusunda paylaşım yapan blog kullanıcıları çoğalsın. Blog konusunda paylaşım yapanların çoğu blog sayfalarını kapatırlar.

  Çünkü ortada büyük bir rant ve pasta var. Bir kişi ücretsiz hazır tema karşılığında 750 tl istiyorsa ve tasarımcı olarak kendini imzasını footer bölümünü eklemek istiyorsa kaç defa düşünmek gerekir bilmiyorum.

  Lisans kullanım koşulları diye bir durum var tasarımcı tarafından belirtiliyor. Tasarım yapan kişinin emeğini resmen sömürüyorsunuz.

  Aslında reklam olayı tanıtım yazıları da çok önemsiz gibi söyleniyor. Bir reklam yani demek istediğiniz şey blog sayfasına kendi bannerinizi ekliyorsunuz. Bence bu da bir çıkar ilişkisi.

  Kişisel blog sayfalarımda reklamların ne içi var ben hala anlamadım. Bizler blog mu yazıyoruz. Yoksa sıradan, faydasız, öğretici olmayan, bilgilendirmeyen şirketlerinin
  taşeronluğunu yapıyoruz.

  Üç beş kuruş için blog sayfalarımızı ve kendi imajımızı lekelemeye değer mi oda ayrı bir konu.
  Ben blog konusunda hiç bir bilgim yokken bu kadar yazılar yazıyorum paylaşıyorum. Blog konusunda paylaşım yapanlar nedense işlerine gelmiyor sanırım. Bu konuları dile getirmiyorlar.

  Blog konusunda paylaşım yapanlar ellerini bilgisi olmayan blog kullanıcılarının üzerlerinden çekmedikçe hiç bir şekilde bir çözüm yolu sağlanamaz. Çünkü asıl sorunu onlar çıkarıyorlar.

  Yorumunuz ve düşünceniz ile bu konuya katkı sağladığınız için teşekkür ederim.
  Saygılarımla.

  YanıtlaSil
 6. 250 tl ye site yapmıştım ben. Şu an bayaa vahlandım. Diğer sitelerden de aldığım paralar yakın şeyler. Blogger temasını değiştirmek için 250 tl,iyimiş. Var mı o parayı veren gerçekten :'( ağlarım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Büşra Hanım, maalesef var. Benim şöylediğim olay iki sene önce 250 tl piyasasında yapılıyormuş. Şimdi fiyat 750 tl olmuş yani piyasa yükselmiş. Kısa günün karı sözde bunlar blog kullanıcı- blog yazarlar blog yazmanın da suyunu çıkardılar. Ortada blog konusunda en masumun gözüken şeylerden bile bir çıkar ediliyor. Bilgisi olmayan blog yazarları bunları anlayıncaya kadar atı alan Üsküdara geçiyor.
   Evet blog sayfalarını para verip temalarını tasarlattırıyor. Bir blog sayfasında bir tasarım olsa ne olur olmasa ne olur. Bizler blog yazıyoruz. Gösteriş yapmıyoruz. Kelimelerimiz ve hislerimiz konuşması gerekirken blog sayfamızın yüzünü konuşturmaya çalışıyoruz. Gerçekten durumuzu sadece bizler ağlıyoruz. Başkaları paraları çatır çatır götürüyor.
   Büşra hanım, yorumunuz ile katkı sağladığınız için teşekkür ederim.
   Saygılarımla

   Sil
 7. OMG, Yazıyı yer yer okuyabildim çok uzun olmuş. Dünyayı kurtarmıyoruz sonuçta... Fazla hiddetli olmuş. Fakat şunu söylemem gerekir: www.themeforetst.net bu site WP ve Blogger şablonlarının güvenlice satın alınabileceği neredeyse tek sitedir. Blogger uyumlu şablonlar 18-21$ arası satılır. Tamamen mobil uyumlu ve lisanslı. Her şeyi ile hazır ve farklı görünüm (demo) seçenekleri ile. Yani istediğiniz görünümü seçin, tasarımı seçin. En az 6 farklı tasarımı tek şablonda uygulayabilirsiniz. Kimseye de ihtiyaç kalmaz. Zaten internette onlarca video var, tema nasıl yüklenir, kurulur... Bunun dışında tema için maceraya gerek yok ki tema tasarlıyorum diyenlerin çoğu demo temaları oradan buradan indirip fahiş fiyatla satıyorlar. Kodu yazan yazılımcı bile dört dörtlük bir temeyı 18-21 Dolara satarken bizim uyanıklar 300 Lira istiyor hem de demo şablona... Yani tasarımcıyım diyenlere gülüp geçin. Bu tip insanlara inanamıyorum, bu nasıl bir mantık? Themeforest.net tam donanımlı şablonlar ile dolu... Tema satın alındıktan sonra gerisi kolay...

  Diğeri de kimseden bir şey beklememek gerekli olduğu gibi insanları fazla sıkmamak gerekli diye düşünüyorum. Kimse bize yardım etmekte mecbur değil... Karşımızdaki insanı da anlamalıyız.

  Bir de Serdar, herkese yardım etmeye çalışan biri. Blogger'a ilk taşındığım 2012-2013'te kendisine sorduğum her soruya cevap vermişti. Daha sonra soru sormak istesem de soramadım "keşke adamı sıkboğaz etmeseydim, tek işi ben değilim ya" diye düşünüp e posta göndermemiştim. Bazen işlerimizi kişisel gayretle çözmeliyiz. Bazı durumlarda karşımızdaki ile iletişim kopukluğu olduysa biz tekrar hatırlatabiliriz. Bir de işi gücü olan insanlarız sonuçta tek işimiz blog ya da bir başkasına yardım etmek de değil.

  Bir de e postalar, yazışmalar iki kişi arasındaki özel metinlerdir 3. taraf kişilerle paylaşılması ne olursa olsun doğru değil diye düşünüyorum. Altı üstü bir blog hepsi... Sanal dünya... Bilgisayarı kapatıp bir kenara bırakınca ne tartışma kalıyor ne de blog...

  YanıtlaSil
 8. Mustafa Bey, Hoş Geldiniz Sefa Getirdiniz.
  Öncelikle düşünceleriniz ve tema konusundaki vermiş olduğunuz bilgiler eşliğinde katkı sağladığınız için teşekkür ederim. Bilgisi olmayan blog yazarları için güzel bilgiler olmuş.
  Benim uyanık olanlara bir lafım yok zaten. Bir kişinin tema konusunda bilgisi yokken o kişinin bir tasarım yapabileceğini söylediğinde o kişiye nasıl gülüp geçilir mi ki aklım almadı ?
  Tema ve tasarım konusunda bilginiz olduğu için Mustafa Bey, inanmıyor ve bir mantığa sığdıramıyor olabilir misiniz ? Her zaman bir bilgiye ulaştıktan sonra veya bildikten sonra her konu kolay oluyor o kişi için genelde…
  Sanırım burada beklentileri yazdığımız paylaşımların okunmasını, yorum yapılmasını ve sosyal hesaplarımızda paylaşılmasını teşvik amaçlı bir beklentimizi blog kullanıcıları yani bizler oluşturuyoruz.
  En önemlisi bir de paylaşmış olduğum konun altına kafanıza takılan sormak istediğiniz herhangi bir konu var ise rahatla soru sorabilirsiniz diyoruz. Bu konuda her türlü yardımcı olabileceğimizi açık bir şekilde yazıyoruz.
  Mustafa Bey, siz hoşgörülü ve anlayışlı olduğunuz için Serdar Bey’i serbest bırakmışsınız ne güzel bende bu paylaşımlarımdan sonra serbest bırakacağım zaten konuyu temelli kapatacağımı yani hiç sıkboğaz etmeyeceğimi söyledim.
  Aynı şeyleri bende düşünüyorum. Bilmiyorum siz hiç “ Blogger Günlüğü # 2 “ paylaşımını okudunuz mu ? “ Benim orada yorumlamış olduğum soruları okudunuz mu ? Neler söylemişim hangi konuda bahsetmişim hiç merak ettiniz mi ? “
  Mustafa Bey, söyledikleriniz çok doğru bazen bir iletişim kopukluğu oluyor. Onu söylemek belirtmek istiyorsunuz en azından kendi adınıza bir sorumluluk hissediyorsunuz. Bazen karşı taraf bunu algılamakta gerçekten zorlanıyor.
  Bazen de hatırlama işlemini birkaç defa yaptığımız zaman şu düşünce hakim oluyor acaba ben mi ? sıkboğaz ediyorum. Belki de daha önemli sorunları vardır onun için bir daha rahatsızlık vermek istemiyor sunuz ? Haklısınız Mustafa Bey, ne diyeyim ?
  Herkesin ne yaşadığını bilmediğimiz için şu konularda bir şey söylemek mümkün değil. Mesela sağlık, aile, iş, sosyal yaşantımız, okulumuz, derslerimiz, çocuklarımızın çokluğu vb olabiliyor.
  Ben Serdar Bey, hakkında hiçbir zaman yardım etmiyor diye bir şey söylemedim. Serdar Bey’e blogger günlüğü # 2 paylaşımda Tasarım konusunda ve tema konusunda bir çok uyarılarda bulunmaya çalıştım. Uyarılarımı dikkate alır almaz, inanır inanmaz ben ona bir şey diyemem paşa gönlü bilir.
  Ben blog konusunda Serdar Bey’in bilgisine ulaşamam ve öyle bir niyetimde yok. Orada yeni öğrendiğim, yeni bilgilendiğim ve bir konuyu üç yorumcuya yaşamış olduğum bir sorun ile birlikte hepsine cevap vermek istedim.
  Belki de yanlış da yapmış olabilirim. O paylaşımı okuduktan sonra gülüp geçmem en doğrusu olabilirdi. Maalesef ben o zaman bunu yapamadım. Ama aklımda bir daha sefere gülüp geçeceğim.
  Mustafa Bey, bu e posta özel metinleri iki kişi arasındadır ne olursa olsun 3. Taraf kişilere bu konuda açıklama yapılmaz bende bu konuda çok büyük bir hata yaptığımı görüyorum. Onun için siz haklısınız.
  Bir de şunları da eklemekte fayda görüyorum. İki kişi arasında özel bir şey olmuş ise o kişileri ilgilendirir. Bu konu hakkında bir şekilde bir bilgimiz olsa dahi bir üçüncü kişinin açıklamasını ben de doğru bulmuyorum. Aslında dediğiniz gibi söylenecek çok şey var ama altı üstü bir blog… Sanal alemi şimdi ben uyuyacağım bilgisayarı kapatacağım yatağımın diminde duracak bakalım sonra her şey kapanacak.
  Mustafa Bey, bu kadar uzun paylaşımlar ve yorumlar yaptığım için önce sizden ve bütün okurlarımdan özür dilerim. Belki de gereksiz ve önemsiz hatta ve hatta seviyesiz paylaşımlar yapıyor olabilirim. Onun içinde tekrar özür dilerim. Yorumunuz için katkı sağladığınız için teşekkür ederim.
  Bugünkü blog yazım yine uzun ve yine aynı konu umarım okursanız sıkılmazsınız. Düşüncelerinizi bizimle paylaşırsınız. Birkaç iletişim kopukluklarımızı bir şekilde kendi aramızda çözdüğümüzü düşünüyorum.
  Saygılarımla.


  YanıtlaSil


1. Engelsiz renkler kişisel web yolculuğunun kuruş amacı iletişimi yazarak, konuşarak ve deneyimlerimizin birimi sonucunda doğru bilinen yanlışlıkları hep beraber görmemize sağlamasıdır.
2. Söz ağacımızın panorama sayfası etkinliğinin kuruşu amacı ise kendinize vereceğiniz bir söz, paylaşacağınız bir konu, yapacağınız bir öz eleştiri, kendinize neler kattığınıza bildirir.
3. Özelden veya blog sayfalarında sormuş olduğum ve yapmış olduğum yorumlara cevap vermeyenlere yada gelişi güzel cevap verenlere ben de dikkate almıyorum.

4. Sevdiğiniz veya sevmediğiniz her konuya dilediğiniz ölçüde öz eleştiri yapma hakkınızın var olduğunu sakın unutmayın !
a. Kendi özgün yorumunuz sizinle iletişim kurmamızı sağlar.
b. Rica ediyorum yorum bölümüne veya özelden ben size takibime aldım size de blog sayfama beklerim demenize gerek yok !
c. Karşılıklı yorum yapalım, takip edelim hem gelişimimizi hem de büyümemizi katkı sağlayalım demenize gerek yok ! Tanımak, iletişim kurmak ve okuma isteği olanlar zaten gereğini yapar.
d. Demem o ki ilk önceliği blog sayfası olanlara, takip etmek için takip edenlere, yorum yapmak için yorum yapmaya arzulayan veya başka bir düşüncesi olan kişilerle mümkün oldukça iletişime geçmiyorum.
e. Böyle düşüncesi olanlara saygı duyuyorum ! Kendi adıma kusura bakmayın diyorum ! Belkide blog dünyasında böylelerine ihtiyaç vardır onu bilemiyorum ! Herkese blog yaşamında başarılar diliyorum.
Saygılarımla.