5 Aralık 2017 Salı

Uçun Kuşlar Makbule Abalı Engel Tanımaz

Yazı Yazmanın Ötesi Söz Ağacımızın Etkinliğini

Blog haritam takipçilerim, söz ağacımızın etkinliğinde bir çok defa niyetlendiğim tanıtım yazılarımı söz ağacımızın şema düzenini oluşturmak için bir çok girişimim ve araştırmalarım olduğu için bir türlü zamanım ve durumum bir tanıtım yazısı yazmama el vermedi.

Blog dünyasında sevdiğim, saygı duyduğum, bilgilendiğim, örnek aldığım ve en önemlisi blog kullanıcılarına fikirlerini, düşüncelerini, bilgilerini ve deneyimlerini beklentisiz, sade, yalın ve doğru bir şekilde aktarmaya çalışan blog yazarlarına söz ağacımızın etkinliğinde tanıtmaya özen göstermeye çalışacağıma daha önce söz ağacımızın tümden tanıtımı etkinliği post yazımda açıklamıştım.

Yazı Yazmanın Ötesi Söz Ağacımızın Etkinliğini


Benim için gerçek bir blog yazarlarından bir tanesini söz ağacımız etkinliğinde tanıtmak ilk defa bugüne nasip oldu. Blog dünyasında sevdiğim ve saygı duyduğum çok az insanlar ( yazarlar ) var.

Her birinin yeri ve önemi benim yüreğimde en ince hatları ile iz bırakmaya devam ediyor. İlişkilerimiz ve iletişimimiz blogger çerçevesinde bütünlük sağlanıyor.

Yazı yazmamın ötesinde ruha gıda veriyor. Ekmek gibi, su gibi, hava gibi… Benim için nedense yazmak şimdiye kadar bir tutku olmadı.

Yazı Yazmaya Seviyorum

Yazmayı seviyorum çünkü hedeflerimi ve duygularımı ifade etmem için bir araç olarak ya da sorumluluğunu aldığım bir iş olarak görüyorum. Sözlü olarak kelimelerimin anlamını yitirmesi beni 3 yıl önce yazmaya teşvik etti.

O gün bu gündür engelsiz renkler kişisel web yolculuğu blog sayfamda duygularımı ve hedeflerimi anlam ve imla hatalarının bol olduğu paylaşımlarımın doğrultusunda yazma çalışıyorum.

Zaman zaman sağlık sorunlarımdan, rutin işlerimden ve blogger bilgisizliğinden dolayı blog sayfamı ve blog dünyasını aksattığım-ihmal ettiğim ve hatta paylaşımlarımı düzenli bir şekilde yazamadığım dönemler çok oldu.

Blog sayfamızda düzensiz paylaşmış olduğum yazılarımı pür dikkat takip eden blog kullanıcıları dostlarım, büyüklerim okumaktan, yorum yapmaktan, duygularımı paylaşmaktan benimle hiçbir zaman vazgeçmediler.

Sağ olsunlar var olsunlar bugün hala yazıyor ise onların şahsıma kattığı yorumlar ve duygular aracılığı ile blog dünyasında varlığımı sürdürdüğümü düşünüyorum.

Günlük yaşamımda sözlü anlatımdan + yazılı anlatıma geçtikten sonra hala bir şeylerin eksik olduğunu hayatımda fark ettim.

Sözlü + yazılı = Sözlü ve yazılı anlatımı yaşam stantlarında denemeye çalışıyorum. Yazmanın ötesine ancak bu şekilde ulaşabileceğimi düşünüyorum.

Nedense yazmayı başladığım zamanda kendimi durduramıyorum yazdıkça yazasım geliyor. Sözcükler kelimeler bazen ne kadar kifayetsiz kalsa da duygularımı ifade etmek için yine de anlatabildiğim kadar yazmaya çalışıyorum.

Belki de ben yazı yazmasını bilmiyorumdur. Konuşuyor gibi yazı yazıyor olabilirim.

Okurlarım yazılarımın uzun olmasından sıkılabilir veya anlam karmaşasına dönüşmüş paylaşımların her defasında bir çığ gibi büyüyüp kar topu kütleleri oluşturmasından dolayı okuma ihtiyacı hissetmeye bilirler.

Hatta ve hatta engelli bir kişinin bilgi ve deneyimlerinden uzak olmak isteyebilirler. Ruhlarına ve bakış açılarına hitap etmeye bilirim hepsine saygı duyuyorum.

Uçun Kuşlar Makbule Abalı Engel Tanımaz

Lakin beni anlayan ve benim yazılarımı takip eden yorumları ile iletişim kuran-ışık saçan Uçun Kuşlar Makbule Abalı Engel Tanımaz gibi değerli gerçek blog yazarları da var.

Onların gönüllerine taht kurmak benim için maldan, mülkten, paradan, şöhret veya popüler olmaktan daha kıymetli ve değerli olduğunu ifade etmek istiyorum.

Çok şükür Allah’ım bu saydıklarımın hepsini gençliğimin baharında bu aciz kuluna gösterdi ve yaşattı. Artık ben bunları kendi içimde çoktan aştığıma inanıyorum.
Makbule Abalı Hocamın Mesajı

Makbule Abalı Hocamın Mesajı

3 Aralık Dünya Engelliler gününde Makbule Abalı hocamın gmail posta kutuma bir tane mesaj yollamış. Ben daha güne yeni uyanıyorum.

Öğle vakti olmak üzere cep telefonumu yeni açıyorum ve mesaj sesleri ile posta kutuma gelen mesajları kontrol etme ihtiyacı hissettim. 

Posta kutuma açtığımda Makbule hocamın, kısa ve öz mesajını okudukça okuyasım geldi. Adeta zihnimin içerisindeki nasır tutmuş duygularımın yavaş yavaş erimesine sebep oldu.

Karşısındaki kişinin engellini kutlamadan, hatırlatmadan, üzmeden, kırmadan, dökmeden, incitmeden yapmaya başaran ve aynı zamanda fark yaratan-örnek teşkil eden, mutlu eden, huzur veren, sorgulayan, düşündüren naif, bilgili, sevgi dolu, duygularını öz değerlerimiz ile paylaşan günün anısına duygu köprüleri ile bağdaştıran sanki uçun kuşlarını gönlüme yuva yapması için yollayan dopdolu bir mesaj keyifle okudum.

Oysa ben engelsiz renkler kişisel web yolculuğu blog sayfamda 3 Kasım Engelsizlerin Hatırlama Günü  başlıklı bir içerik hazırlamıştım.

Makbule hocam, posta kutuma yollamış olduğu mesajında bizler için 3 Kasım ile ilgili bir paylaşım yazacağını da belirtmişti. Hemen blog sayfasına giriş yaptım. Engellenen hayatlar başlıklı içeriği okudum.

Engellenen Hayatlar

Engellilere karşı bakış açısını aynı hassasiyetle ve aynı ivedilikle ele aldığını gerek vermiş olduğu örneklerle gerekse kişiler ve sözleriyle kaleme alması gerçekten taktire şayan olduğunu kendi adıma ve bütün insanlık adına söylemek istiyorum. Tek kelime ile tekrar buradan kendisine teşekkürü bir borç biliyorum.

Makbule hocam, insana ve insanoğlunun yaşam şeklindeki yaşamış olduğu zorlukları kalp gözü ile gören-anlayan tanıdığım nadide güzel insanlardan bir tanesi olduğunu geçen seneki 3 Kasım ile ilgili paylaşmış olduğu engellenen hayatlarımız yazısında hissettirmişti.

Bu çizgisini hiçbir zaman bozmadan sağduyulu paylaşımlarını yapmaya devam ettirdi. Çocukların, gençlerin, kadınların, engellilerin ve yaşlıların topluma emanet olduğunu gerek ( emekli ) Öğretmen kimliği ile gerekse sosyal aktivitelere zaman ayırıp insani duyguları ile bizleri blog dünyasında kaleme aldığı yazılarında hissettiriyor.

Engellenen hayatlarımız ve Engellenen hayatlar post yazısını sadece bunlardan bir tanesidir. Yazılarını okuyunca sizlerde fark edeceğinizi umuyorum.
Engelli Kültürünü Engelsizlerle Oluşturabiliriz


Mersin Alzheimer Derneğine Sevgi ve Saygılarımı İletiyorum

Makbule hocam, gerek okurları ile gerekse Mersin Alzheimer Derneğinin üyeleri ile benimle ve bizlerle bir köprü görevini üstlendi. Duygularımıza tercüman oldu. Sessizliğimize ses, gücümüze güç, insanlığımıza değer kattı.

Makbule hocam, vesilesi ile sevgilerini ve saygılarını ileten ve sadece şahsıma değil bütün engelli-engelsiz insanlara örnek bir davranış sergiledikleri için canı gönülden tebrik ediyor selam, sevgi ve saygılarımı buradan sizler aracılığı ile tekrar ifade etmek istiyorum.

Engelli Kültürünü Engelsizlerle Oluşturabiliriz

Engelli kültürünü engelsiz kişilerle oluşturabiliriz. Bugün sana ! yarın bana demeden ! farkımızı farklılıklarımızla ortaya koyabiliriz. 

Uçun Kuşlar Makbule Abalılar Engel Tanımaz çoğalır bu yolda umarım bizlere nefer, ışık olur. Engelli kültürünü büyümesine katkı sağlarlar.

Makbule Abalı Hocamı, tanımaktan memnun ve onur duyuyorum. Yaşam şeklimde ve bakış açımda yorumları ve paylaşımlarında her zaman geliştirmeme katkı sağladığı için teşekkür ederim.

Uçan Kuşlar Sahibesi Makbule Abalı Hocamı tanımak isteyen bütün okurlarım blog sayfası Uçun Kuşlar  ve instagram hesabı ziyaret edebilir. Hatta yazmış olduğu " Geriye kalanlar " kitabını da okuyabilirler.

Not : Makbule Abalı hocamın, " Geriye Kalan " isimli yazmış olduğu kitabı internetten ulaşamayınca kendisini yorumlarda belirtmiştim. 

Bunu üzerine Makbule hocam, kitabın gelirleri Türkiye Alzhiemer Derneğine verildiğini söyledi. Bir ay internette satılmış şimdilerde dernekte satılıyormuş.

Makbule hocamın, " Geriye Kalan " kitabını okumak isteyen okurlarımız dernekten sekreter Ayşegül hanıma, cep telefonundan ulaşabilir kitabı alabilirler.

Cep Numarası : 05385166999

Makbule hocam, Geriye Kalan kitabını küçük bir anı olarak hediye etmek istedi. Hatırını kıramadım kabul ettim. Kitap okuma listem ikinci sırada yerini aldı. Kitapları okuduktan sonra düşüncelerimi sizlerle paylaşacağım.

Yola Devam : Bizleri hatırlamayın !farkına varın ! Hep beraber fark yaratalım. Fark yaratmak istiyorsanız okuyun, paylaşın, yorum yapın, takipte kalın. Bir şekilde muhakkak bu sürece katkı sağlayabilirsiniz.
Bilgeyle kalın, sağlıklı kalın...

Bu içerik Engelsiz Renkler-Kişisel Web Yolculuğu tarafından hazırlanmıştır.
Abdullah Tığ
Abdullah Tığ

Ben Abdullah Tığ. Ben kimim diye merak edenler için, kendimle alakalı kısa bir bilgi vermek istiyorum. 1980 yılında güller diyarı Isparta'nın yedi renkli doğa harikası olan Eğirdir ilçesinde doğdum.

4 yorum:

 1. Sevgili Abdullah, Merhaba. Birkaç gündür bloğa girememiştim.Bugün tesadüfi girdim ve çok güzel bir sürprizle karşılaştım . Sürprizleri severim ama bu gerçekten büyük bir sürpriz oldu. Mütevazı kişiliğinle hiç haber de vermedin. Biz eski eğitimciler fazla duygusal mı olduk, bilmiyorum. Güzel, anlamlı yazını duygulanarak, gözlerim buğulanarak okudum. Benim bir de güzel şeyler söylenince mahcup olma huyum vardır. Beni yüceltmişsin, çok onore etmişsin. yürekten teşekkür ediyorum.
  Emeklikte en mutlu anlarım, karşılaştığım eski öğrencilerimin adımla hitap etmeleriydi. "Makbule hocam" UNUTULMAYANLARDAN olmak en büyük ödül. Her meslekten, işini iyi yapan insanların ödülü bu oluyor sanırım.
  Düşüncelerini öyle güzel ifade etmişsin ki, çok sürükleyici, anlamlı bir yazı okudum.
  Arkadaşlarına kolaylık olsun diye blog adresimi ve Instagram adresini yazayım istersen. BLOG- www.ucunkuslar.blogspot.com.
  INSTAGRAM- makbuleabali1
  Blogda geçmiş yazıları da okuyabilirler.
  Yapabildiğim ölçüde yardıma hazırım Abdullah.
  Beyni güzel, yüreği güzel insanlara içten selam ve sevgilerimi iletiyorum.
  Dünya sizlerle güzel...
  Çok teşekkür ederim...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Makbule hocam, aslında farklı bir yazı yayınlayacaktım. Sizin naif ve bilgilendirici yazınız üzerine herkesin örnek almasını ve bazı şeyleri yapmak yaşamlarımızda çokta zor olmadığını fark edilmesi için paylaşımda bulunmak istedim.

   Ben bu özelliğinizden dolayı sizi çok seviyor ve saygı duyuyorum. Aslında ben bir şey yapmadım. Sizi sizin gözünüzden en doğal ve en yalın halinizle yansıtmaya çalıştım. Hiç mahcup olmayın belkide az bile yazdım.

   Siz daha güzellerine ve daha iyilerine laiksiniz. Sizi tanımak, benim için bir gurur. Öğrencilerinizin ve çevrenizin çok şanslı olduğunuz düşünüyorum. Hala eski öğrencilerinizin size saygı ve sevgi duymalarını ne güzel. Sizde bunu sonuna kadar hak ediyorsunuz. Duygusal bir bağ olunca iletişimde duygusal olmamak elde değil.

   Makbule hocam, sizin gözünüzde değerlendirilmek ve beğenilmek bu yolculukta benim için çok kıymetli ve önemli. Yukarıda yazımda da paylaştım hesaplarınızı umarım bir katkısı olur size ve okumak isteyen bütün okurlara...

   Makbule hocam, her zaman dediğim gibi sizi yorumunuz ve paylaşımlarınız benim için kıymetli her yazınızda bir şeyler öğrenmek bana büyük bir feyiz veriyor. Yardımların en güzelini zaten yapıyorsunuz.

   Sadece kitabınızı internetten almak istedim. Sitelerde tükendi diyor. Eğer mümkünse o sitelerden bir tanesinde kitabınızı orada tedarik ederseniz oradan almak ve okumak istiyorum.

   Başkada canınız sağ olsun... huzur ve mutluluklar sizinle olsun. Asıl ben teşekkür ederim. Bilgilerinizi bizlere aktarıp-paylaştığınız için.
   Saygılarımla.

   Sil
 2. Abdullah, yazını ancak ve tesadüfen görebildim. Ben de Makbule öğretmenin hissiyatı konusunda seninle aynı fikirdeyim. Düşüncelerini iletirken takındığın sıcak ve samimi tavır öyle huzur veriyor ki. Güzel bir hafta sonu dileklerimle, her şey gönlünce olsun, iyi yürekli kardeşim. Her daim sevgilerimle:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mukaddes ablam, sizin varlığınız yeter zaman ve yer hiçbir zaman önemli değil. Makbule hocam, sizin gibi saygı duyduğum, sevdiğim aynı zamanda fikirlerini önemseyip, yorumlar eşliğinde paylaştığımız duyguları hayatımda rehber oluyor. Bende sizleri tanımaktan ve yorumlamaktan, paylaşmaktan büyük keyif ve onur duyuyorum. Bu duygu gerçekten karşılıklı sizlerin güzelliklerinin birer yansıması olarak görüyorum. Sizlere laik olmaya çalışıyorum. İyi ki, varsınız yaşamımda.
   Güzel dilekleriniz ve her zaman ince çizgileri görüp yorum yapmanızdan dolayı teşekkür ederim. Mukaddes ablam, size de güzel hafta sonları dilerim hep beraber nice hayırlı ve güzel günlerde görüşmek üzere. Hürmetlerimi saygılarımı sunarım :)

   Sil


1. Engelsiz renkler kişisel web yolculuğunun kuruş amacı iletişimi yazarak, konuşarak ve deneyimlerimizin birimi sonucunda doğru bilinen yanlışlıkları hep beraber görmemize sağlamasıdır.
2. Söz ağacımızın panorama sayfası etkinliğinin kuruşu amacı ise kendinize vereceğiniz bir söz, paylaşacağınız bir konu, yapacağınız bir öz eleştiri, kendinize neler kattığınıza bildirir.
3. Özelden veya blog sayfalarında sormuş olduğum ve yapmış olduğum yorumlara cevap vermeyenlere yada gelişi güzel cevap verenlere ben de dikkate almıyorum.

4. Sevdiğiniz veya sevmediğiniz her konuya dilediğiniz ölçüde öz eleştiri yapma hakkınızın var olduğunu sakın unutmayın !
a. Kendi özgün yorumunuz sizinle iletişim kurmamızı sağlar.
b. Rica ediyorum yorum bölümüne veya özelden ben size takibime aldım size de blog sayfama beklerim demenize gerek yok !
c. Karşılıklı yorum yapalım, takip edelim hem gelişimimizi hem de büyümemizi katkı sağlayalım demenize gerek yok ! Tanımak, iletişim kurmak ve okuma isteği olanlar zaten gereğini yapar.
d. Demem o ki ilk önceliği blog sayfası olanlara, takip etmek için takip edenlere, yorum yapmak için yorum yapmaya arzulayan veya başka bir düşüncesi olan kişilerle mümkün oldukça iletişime geçmiyorum.
e. Böyle düşüncesi olanlara saygı duyuyorum ! Kendi adıma kusura bakmayın diyorum ! Belkide blog dünyasında böylelerine ihtiyaç vardır onu bilemiyorum ! Herkese blog yaşamında başarılar diliyorum.
Saygılarımla.