26 Aralık 2017 Salı

Gökhan Tekine Son Sözlerimi Söyledim

Blogger Günlüğünün Amacı:

Söz ağacımızın etkinlik takipçileri,
Blog haritam kategorisinin konusu Gökhan Tekin'e son sözlerimi söyledim. Bir önceki paylaşımım da yazıyor yazıyor Gökhan Tekinin gmailini yazıyor başlığı altında sevimsiz bir olaydan bahsetmiştim.
 • O paylaşımımı yapmadan önce Gökhan Tekin'i bilgilendirmek için haber verdim. Gökhan Tekin ile bu konuda uzun bir şekilde tekrar gmaileşmelerimiz oldu.
 • Onun sormuş oldukları soruları açık ve net bir şekilde cevap vermeye hep çalıştım.
 • " Bende kendisine bir takım sorular sordum. " " Gökhan Tekin de abi sende kendi açından haklı olabilirsin dedi. Bu konuda daha fazla bir şeyler yazmazsan sevinirim dedi. "
 • " Çünkü insanlar senin söylediklerini farklı algılıyor ve farklı anlıyorlar dedi. "
 • " Bende bu son durumu blog sayfamda açıklığa kavuşturup bir an önce kapatmaya hedefliyorum dedim kendisine. "
 • Onun için Gökhan Tekin ile facebooktaki ikili iletişimlerimizi hakkında paylaşımlar yapmak istemedim.
 • " Benim amacım Gökhan Tekin'e üzmek, kırmak, yormak yada karalamak değil. "
 • " Yada blog dünyasında gerginlik yaratmak, sorun çıkarmak, paylaşımlar içerisinde sıkıntı oluşturmak, eksik noksan aramak, birilerini veya bir şeyleri deşifre etmek ve hatalarını, kusularını aramak hele hele hiç değil. "
 • Yaşadığım ve iletişime geçtiğim kişilerde görüyorum ki blog dünyasında güven, iltimas, inanırlık diye bir şey kalmamış.
 • Onun yerine somut deliler, belgeler, yazılar, görseller, suçlamalar, iftiralar, dedikodular yer almış.
 • " Bunu kimler nasıl anlıyor ? işlerine ve çıkarlarına nasıl çevirip prim yapmaya çalışıyorlar hala aklım almıyor. "
 • " Onun için yanlış anlaşılmaya maal vermeden " Blogger Günlüğün # 2 " paylaşımını ve yapılan yorumları kısaca açıklamak istiyorum. "

Blogger Günlüğünün Amacı: " Son zamanlar da blog alemin de gördüğüm, duyduğum, okuduğum, yaşadığım her şeyi herkesin bilmesini istiyorum, sosyal ağlarda paylaştığım linkleri, ipuçlarını, beğendiğim yazıları vs. artık “ Blogger Günlüğü “ konu başlığı altında yayımlayacağını bundan sonra Blog Hocam Serdar Bey kendisi amacını açıklıyor. "

Ayrıca okurlarına da sesleniyor blog dünyası hakkında, gelişen olayları veya haberleri yada yazmak istediğiniz düşüncelerinizi blooger günlüğünde yer verebileceğini belirtiyor.

Konu : Blogger Günlüğü # 2
Kategori : Tasarım
Yazan : Serdar Kara ( Blog Hocam )
Soru Soran: Zehra Hanım
Zehra Hanımın Sorduğu Soru : Blog sayfası için “ Profesyonel Bir Tasarımcıya " İhtiyaç Duyduğunu Söylüyor. " Bu konuda çok mustarip olduğunu ve piyasa sahtekarlarla dolu olduğu için sizden yardım almak istiyorum. "

" Bu konuda nezaket gösterip sorunumu dile getirip bu konuda güvenilir bir tasarımcı önerirseniz memnun olacağını belirtiyor. "

Soruya Cevap Veren : Serdar Kara ( Blog Hocam )

Blog Hocam Serdar Bey,  Zehra Hanıma, şunları ifade ediyor. Evet bu konu hakkında son gelişmelerden bihaberim özellikle bayan  blog yazarları üzerinde ne iğ düğü belirsiz kişiler yoğunlaşıyorlar ve onlara sözde yardım ettiklerinin karşılığında paralarını alıyorlar.

Bu şekilde bayan blog yazarlarının bir çoğunun aldatıldığını bihaberi olduğunu belirtiyor.

Kendisinin devamlı blog yazarlarına ücretsiz yardım ettiğini fakat sıfırdan bir tema tasarımı yaptırmak isteyenlere ne yazık ki yardımcı olamadığını söylüyor.
Lakin sıfırdan tasarım yaptırmak isteyenlere uzun zamandır tanıdığım, güvendiğim, kişilere yönlendirmeye çalışıyorum.

Serdar Bey’in Uyarısı: Serdar Bey daha öncede blog yazarlarını şu konularda uyardığını söylüyor. Blog konusunda hiç kimseye güvenmeyin, şifrenizi vermeyin, bloğunuzu kimseye emanet etmeyin.

Hatta bu konuda bir paylaşım da yapmış blog yazarlarına uyarılar diye Serdar Bey'in o paylaşımı okumanızı tavsiye ederim.

Gökhan Tekin’in Blogger Günlüğü # 2’de Yaptığı Yorum Şu Şekilde : Merhabalar Serdar Bey,

" Öncelikle böyle herkesi ilgilendiren güzel bir içerik hazırladığınız için size can-ı gönülden teşekkürlerimi iletiyorum. "

 • Önceleri bende insanlara yardımcı oluyordum elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışıyordum.
 • Fakat bazı insanlar bunu gerçekten yanlış anlıyor, o yüzden artık bende bir karar almıştım ücret karşılığında tema düzeni vs işleri yapacağım diye.
 • Yapacağım her şeyi blog sahibine söylüyorum neler yapacağım, neler yapmayacağım her şeyi en başka söylüyorum.
 • Kabul ettiklerinde her şeyi yaptıktan sonra bütün işlemler bittikten sonra da o kişi ücretini gönderiyor.
 • Benim için öncelik kişinin blogudur.
 • Elimden geldiği kadar en kaliteli şekilde yapmaya çalışıyorum. Çünkü insanlar bloglarına emek veriyorlar.

 Gökhan Tekin’in Blog Hocam Serdar Bey'e Teşekkür Yorumu

Blog Hocam Serdar Bey'in, düzenlemiş olduğu Blogger Günlüğü # 2' de Zehra Hanımın, sorusu üzerine kendisini Tasarımcı olarak öneride bulunan ve blog dünyasında herkesi ilgilendiren güzel bir içerik hazırladığı için Blog Hocam Serdar Bey’e, Blog Kullanıcısı Gökhan Tekin canı gönülden teşekkür edip yorumda bulunmak istemiş.

Yani Gökhan Tekin kendisini Tasarımcı kimliği ile blogger günlüğü # 2'de verilmesinden memnun olmuş. Buraya kadar sanırım herkes açık ve net anlamıştır. Umarım anlaşılmayan bir şey kalmamıştır.

Gökhan Tekin Daha Sonra Blog Dünyasında Blog Yaşamında Mustarip Olduğu Konuları ve Almış Olduğu Kararları 7 Madde de Açıklamak İstemiş.

1. Blog Hocam Serdar Bey’e baz alarak ben de sizin gibi ( blogger konusunda ) insanlara yardımcı olmaya çalışıyordum.
2. Fakat Blog Hocam Serdar Bey, benim yardımı insanlar gerçekten yanlış anlıyorlar.
3. Gökhan Tekin, ben de bu yüzden bir karar almıştım. Tema düzeni vs işleri için bundan sonra ücret ile yapacağımı bu vesile ile bütün blog okurlarına bir duyuruda bulunmuş.
4. Tema düzenini yapmadan önce her şeyi blog sahibine söylüyorum.
 • Neler yapacağını, neler yapmayacağını her şeyi başta söylüyorum.
 • Gökhan Tekin sanırım tasarım ve tema konusunda bilgisi olmayan kişilerden bahsediyor ve bilgisi olmayan bir blog yazarı kabul ettiği zaman hemen kendi değişine göre yardım ediyor.
 • Her şeyi yaptıktan sonra derken ( YABANCILARIN ÜCRETSİZ HAZIR TEMALARI İNTERNETTEN İNDİRDİKTEN SONRA O BLOG KULLANICISININ KONUSU GÖRE, HEADER BÖLÜMÜNE O KİŞİNİN BLOG BAŞLIĞINI EKLİYOR. ( KAPAK RESMİ )
 • KATEGORİ VE RENK FONLARINI, SAYFALARI, GALGET EKLENTİLERİ, YAPTIKTAN SONRA BİR SEO AYARI DEDİĞİ BİR META ETİKETİ KODU EKLİYOR.
 • EN SONUNDA KENDİ BANNERİ, KENDİ TANIM YAZISI O KİŞİNİN BLOG SAYFASINA EKLİYOR, ( BAŞKA BİR ÖZEL BİR ŞEY YAPIYOR MU ONUDA BİLMİYORUM ? YANİ ) bütün işlemler bittikten sonra o kişi ücretini ödüyor.
5. Gökhan Tekin bunları yaptıktan sonra önemli olan benim için öncelik kişinin bloğudur diyor.
6. Gökhan Tekin bu yabancıların ücretsiz yaptığı hazır temaları elinden geldiğince en kaliteli bir şekilde yaptığını söylüyor.
7. Gökhan Tekin neden kaliteli yapmaya çalıştığını da kendince şu ifadesinde açıklamak istemiş. Çünkü insanlar bloglarına emek veriyorlar. Nokta...
 • Gökhan Tekin sanırım bu yabancı hazır temaları yapan tasarımcıların blog kullanıcısının veya blog yazarının kendileriyle özdeşleştirmelerini istedikleri için bu şekilde temaları düzenlediklerini sanırım bilmiyor.
 • Çünkü yabancı hazır tema tasarımcıları internetten bir site üzerinden genele hizmet verip bir satış yapıyorlar.
 • Blog yazarları için özel veya kişiye özel bir tema tasarımı yapma kavramları veya düşünceleri yok. Bunu ancak bizler düşünebiliriz ve yapabiliriz. ( kişiye özel veya tasarım kişiye özel yapıyoruz diye. )
 • Bizler madem kendimizi çok güveniyoruz yapın kendi tema tasarımınızı açın internet sitenizi paşa paşa satın bakalım satabiliyor musunuz ? ( kişiye özel tema tasarımlarınızı…  )
 • Bu işler o kadar çok kolay değil mi ? Nedense bizler hep hazıra konmasını ve hep başkalarının üzerinden nemalanmayı ve prim yapmayı çok seviyoruz.

Blog Tema Tasarım Hakkındaki Düşüncelerim Neler ?

1. Öncelikle Blog Tema Tasarımı nedir ? Tasarımı yapan kişilere ne denir ? Hazır temaları tasarlayanlar kimler ? Blog okurlarım, eğer blog sayfanızın yapısını nasıl olduğunu hala bilmiyorsanız ?
2. Yabancıların tasarladığı ücretsiz hazır temalar ve tasarım hakkında tecrübe ettiğim ve bilgi edindiğim düşüncelerimi detaylı bir şekilde üç tane post yazısı başlığı altında açıklamaya çalıştım.
Özellikle Blog Hocam Serdar Bey’in, Gökhan Tekin'în ve İlledenusun sonra bilgili- bilgisiz bütün blog okurların okumasını rica ediyor. 
a. Blog tema tasarımı nedir ?
3. Bloggerlar Kendi Blogger Panelinizi Kendiniz Yönetebilirsiniz
Bloggerlar ücretsiz hazır temaları kendileri seçip, indirip, bloguna ekleye bilir. Tasarımcı olmalarına gerek yok.

 • Bu düşüncem doğrultusunda ben de bir tane daha öğrenmek ve deneme amaçlı Engelsizalgi blog sayfasını açtım.
 • Yabancıların yapmış oldukları hazır temaları bir kaç kelime değişikliği ile kulanım ve lisans koşullarına uyarak çok rahatlıkla temayı blog sayfama ekledim.
 • Ben bir tasarım yapmadım. Var olan bir temayı aktif hale geçirip kendi ana fikrimin düşünce yapısına göre uyguladım. Bu kadar basit bir olay.
 • Son şeklini görmek, öğrenmek ve anlamak isterseniz bir tık uzaklığında giriş yapmanız yeterli.
 • Ayrıca blogger da temalarını yeniledi bilmiyorum farkında mısınız ? Hem incelemek amaçlı hemde öğrenmek amaçlı bir de engelsiz sevmek blog sayfası açıp blogger panelinden açmış olduğum blog sayfasına temayı ekledim.
 • Son şeklini görmek, öğrenmek ve anlamak isterseniz bir tık uzaklığında giriş yapmanız yeterli.
 • Şimdi bende yabancıların yapmış olduğu hazır temaları internetten indirip blog sayfalarına eklersem veya blogger'ın yeni temalarını blog sayfalarına eklersem bir tasarımcı olur muyum ?

Blog Günlüğü # 2 Blog Dünyasındaki Tasarım Konusunda Geldiğimiz Son Durumu Net Açıklıyor 

 • Blogger Günlüğü # 2 paylaşımda herkes blog dünyasında olan gelişmelerden memnun olmadığını ve konularda kendi deneyim ve bilgileri eşliğinde hem Zehra hanım, hem Blog Hocam Serdar Bey ve de Gökhan Tekin memnun olmadıklarını vurgulayıp uyarılarda bulunmak istedikleri açık ve net gözüküyor.
 • Blog okuru olarak kendi bilgim doğrultusunda yaşadığım ve araştırdığım yabancıların yapmış oldukları hazır temaları nasıl tasarladıkları hakkında bazı önemli uyarılarda bulunmak istedim.
 • Nedense blogger günlüğü # 2’deki benim yorumlarım farklı algılandı hatta diye bilirim ki hiç anlamaya çalışılmadı ve mümkün olduğu kadar da kişiselleştirilmeye çalışıldı.
 • Ben tasarım altında ücretsiz hazır tema yapan kişilerin bir tasarımcı olamayacağını söyledikçe ve bu iki şeyi bir birinden ayırmadıkça bilgisi olmayan bir blog yazarı bunları nasıl anlayabilecekler diye hep uyarıda bulunmaya çalıştım. Halbuki benim söylediklerim hala açık ve net.
 • Herkesin telkinlerine, serzenişlerine, uyarılarına bir blog okuru olarak kulak verdim. Ona göre yorumumu yapmak istedim.
 • Bir blog okuru olarak  tasarım ve ücretsiz hazır temalar konusunda bir şeyleri açıklık getirmeye çalıştıkça anlaşılmayan, bir şeyleri ispatlamadıkça yalancı ve iftiracı olmakla suçlandım.
 • Gökhan Tekin yardım yaptığını ve yanlış anlaşıldığını söyledi.
 • İşe başlamadan önce her şeyi o kişiye söylediğini açıkladı.
 • Bundan sonra hiç kimseye yardım yapmayacağını para karşılığında yapacağını söyledi.
 • " Gökhan Tekin'e ben de bu kararından dolayı saygı duyduğumu ve tebrik ettiğimi söyledim. "
 • " Bir de Gökhan Tekin'în yardım anlayışı anlamayanlardanım dedim. " " Bunu da neden açıklama ihtiyacı hissettim. "
 • " Kendisiyle iletişime geçtiğimde bu işleri kendisinin normal de para ile yaptığını yıllar önce söyledi. "
 • " Ama selam ile geldiğim için ve sanırım fiziki durumumdan dolayı para almayacağını söyledi. "
 • " Bu işi o zaman 250 TL den aşağıya hiç kimseye yaptıramayacağıma da açıklık getirdi. "
 • " Bu işten çıkarı olmadığı için bir tane tanıtım yazısı ve banner blog sayfamı ekleyeceğini söyledi. "
 • " Lakin Gökhan Tekin bir temayı blog sayfama nasıl yüklediği nasıl ve nereden yüklediğini, seo ayarlarını nasıl yaptığı yönünde hiç bir açıklama yapmamış idi. "
 • " Gökhan Tekini öğrenmek amaclı sorduğumda abi ben sana yaptım zaten sen öğrenip ne yapacaksın dedi. " " Sonra da zaten benim orada filim koptu. "
 • " Gökhan Tekin benim blog sayfamın eski temasını yükledi.
 • " Ben de kendisi ile iletişimimi kestikten sonra bir daha ne takip ettim, nede neler yaptığı ile ilgilendim. " " Tabi bunu inanıp inanmak size kalmış. "

Gökhan Tekin'e Son Sözlerimi Söylemek İstiyorum

İkili ilişkilerde önemli olan kıstaslar şu kelimelerle sınırlandırmak ve onları duymak bazı kişilere iyi geliyorsa aslında söylenecek fazla bir söz yoktur. Duymak ve öğrenmek isteyen bazı okurlarım için yazıyorum.
1. Gökhan Tekin benden herhangi bir ücret talep etmedi.
2. Ben Gökhan Tekin'e bir kuruş dahi ücret ödemedim.
3.Gökhan Tekin blog sayfama herhangi bir kod veya eklemedi ve hiçbir şey silmedi.
4. Siteme kurmuş olduğu temayı beğenmedim ve bir çok sorular sordum sonra da Göhhan Tekin sitemi eski haline getirebileceğini söyledi. Bende eski temamı tekrar kurması için rica ettim.
5. Gökhan Tekin şahsıma herhangi bir hakarette bulunmadı.
6. Küfür etmedi.
7. Saygısızlıkta bulunmadı.
8. Bu paylaşımımdan önce gmail yazışmalarımızda niyetlerini ve nedenlerini anlattı. Umarım bu paylaşımında bütün blog okurlarımı açık ve net bir şekilde aydınlatmışımdır.
9. Gökhan Tekin'e blog yaşamında başarılar dilerim.
10. Umarım kendisini bundan sonra güzel ifade edebilir ve yardım aşkı bütün blog okurlarına ulaşır.
11. Gökhan Tekin'den bir konuda rahatsızlık verdiğim için kendisinden özür dilerim. Bu konuda gerçekten çok üzüldüğümü belirtmek istiyorum.
12. Gökhan Tekin'e bir de teşekkür etmek istiyorum.
 • Eğer ona blog hakkında bir şeyler sormaya gitmemiş olsaydım.
 • Bugünkü blog konusunda öğrendiğim bilgileri öğrenemez ve blog sayfam üzerinde etkin olamaz ve de blogger kontrol panelinde neler yapacağım hususunda hiç bir şekilde ilgim ve merakım olamazdı.
 • Bardağın ters tarafından bakmanın bazen güzel tarafları olabiliyor.
13. Bu olumsuz ve sevimsiz olaydan sonra kendi adıma bir çok deneyim ve birikim kazandım.
 • Bazı konuları açıklık getirmek için uyarılarda bulunmak istediğim ve blog dünyasında bu kadar uzun paylaşımlar yaptığım için ayrıca üzgünüm ve bütün okurlarımdan tek tek özür dilerim.
 • Şapkamı önüme koyup uzunca dönem blog konusunda düşünmeye fırsatım oldu.
 • Okuduğum ziro limit kitabından Dr. Hew Len sözleri aklıma geldi. " İnsanların senin için bir şeyler yaptığı fikrinde vazgeçmelisin. Onlar kendileri için yaparlar. "
14. Umarım blog okurları da bu gibi durumlarda neler yapabileceklerini veya neler yapamayacakları konusunda bir deneyim kazanmışlardır.

Yola Devam : Her zaman dediğim gibi değerli okuyucularım bir önceki ve bir sonraki yazılarımı takip ettiğiniz sürece daha fazla bir bilgiye sahip olabileceğiniz ümit ediyorum.
 • 2017 yılının son yazısını sevimsiz bir olay ile bitirmiş oldum.
 • 2018 yılında bu gibi sevimsiz olayların son bulmasını dilerim.
 • 2018 yılında sağlıklı, mutlu, huzurlu, keyifli yazılar yazmayı ve okumayı hepimize temenni ederim.
 • Buraya yüreğimin rengini sevgiyle bırakıyorum isteyen 2018'de kendine alabilir.

Sağlığınız ve mutluluğunuz daim olsun.
Bu içerik Engelsiz Renkler-Kişisel Web Yolculuğu tarafından hazırlanmıştır.
Abdullah Tığ
Abdullah Tığ

Ben Abdullah Tığ. Ben kimim diye merak edenler için, kendimle alakalı kısa bir bilgi vermek istiyorum. 1980 yılında güller diyarı Isparta'nın yedi renkli doğa harikası olan Eğirdir ilçesinde doğdum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder


1. Engelsiz renkler kişisel web yolculuğunun kuruş amacı iletişimi yazarak, konuşarak ve deneyimlerimizin birimi sonucunda doğru bilinen yanlışlıkları hep beraber görmemize sağlamasıdır.
2. Söz ağacımızın panorama sayfası etkinliğinin kuruşu amacı ise kendinize vereceğiniz bir söz, paylaşacağınız bir konu, yapacağınız bir öz eleştiri, kendinize neler kattığınıza bildirir.
3. Özelden veya blog sayfalarında sormuş olduğum ve yapmış olduğum yorumlara cevap vermeyenlere yada gelişi güzel cevap verenlere ben de dikkate almıyorum.

4. Sevdiğiniz veya sevmediğiniz her konuya dilediğiniz ölçüde öz eleştiri yapma hakkınızın var olduğunu sakın unutmayın !
a. Kendi özgün yorumunuz sizinle iletişim kurmamızı sağlar.
b. Rica ediyorum yorum bölümüne veya özelden ben size takibime aldım size de blog sayfama beklerim demenize gerek yok !
c. Karşılıklı yorum yapalım, takip edelim hem gelişimimizi hem de büyümemizi katkı sağlayalım demenize gerek yok ! Tanımak, iletişim kurmak ve okuma isteği olanlar zaten gereğini yapar.
d. Demem o ki ilk önceliği blog sayfası olanlara, takip etmek için takip edenlere, yorum yapmak için yorum yapmaya arzulayan veya başka bir düşüncesi olan kişilerle mümkün oldukça iletişime geçmiyorum.
e. Böyle düşüncesi olanlara saygı duyuyorum ! Kendi adıma kusura bakmayın diyorum ! Belkide blog dünyasında böylelerine ihtiyaç vardır onu bilemiyorum ! Herkese blog yaşamında başarılar diliyorum.
Saygılarımla.