28 Kasım 2017 Salı

Bilgisayarın Blog Sayfası Üzerindeki Önemli Etkileri Neler

Blog Dünyası İnsanoğlunun Potansiyellerini Üretime Geçirdiği Bir Leb-i Derya

Blog haritam takipçilerim, bu yazımda blog sayfası açmak isteyen veya aktif olarak blog sayfasını kullanan fakat blog konusunda fazla bir bilgisi olmayan blog kullanıcılarını yakından ilgilendiren bir konuyu en ince ayrıntısına kadar sizler için hazırlamak istedim.

Hemen lafı daha fazla uzatmadan bilgisayarın blog sayfası üzerindeki etkilerini yaşadıklarımla birlikte aktarmaya çalışacağım.

1. Blog dünyasında bir yazısında  veya sözünde ak diyenlerin diğer yazısında veya sözünde hiç bir bilgileri yokmuş gibi kara dedikleri blog sayfam üzerinde yaşayarak öğrendim.
2. Özellikle yanlış yönlendirmelerin, tavsiyelerin, bilgilerin bilgisayar ve internet üzerinden blog sayfalarımızın küçük dünyalarının mahremiyetini gölge düşürdüklerini yakından takip eden blog kullanıcıları bilirler. 
3. Bilgisi olmayan insanlar bir blog sayfası açtığında doğru insanı ve doğru bilgiye ulaşmak için çölde su aramaktan daha fazla zorlanıyorlar.
4. Bu durumlara maruz kalan blog kullanıcılarından bir tanesi de benim. Doğru insanı ve doğru bilgiye ulaşmak için çok caba sarf ettim. Bir çoğunu araştırarak ve yaşayarak deneyimledim.
5. Bir blog sayfanız var ise normal olarak bir internet bağlantınız ve bir bilgisayarınız ( akıllı telefonunuz, tabletiniz ) mutlaka vardır.
6. Blog sayfalarımızda içerik üretirken yazılarımızı destekleyecek görsel ve yazı editör programlarına ihtiyaç duyduğumuzun da farkındasınızdır.
7. Teknoloji, bilgisayar ve blogger bilgisi olmayan blog kullanıcıları bu konuda zayıf kalıyorlar.
 • Blog dünyasında blog konusunda yazı yazan bir çok blog yazarı bulunuyor. Tabi onlar konularına vakıf oldukları için sanırım herkese kendileri gibi sanıyorlar.
 • Edinmiş oldukları bilgileri ve imkanları bir başka blog kullanıcısının da sahip olduklarını var sayarak yazılarını ve paylaşımlarını ona göre yapıyorlar.
 • Lakin bütün blog kullanıcıları blog konusundaki bilgi ve imkanlarına sahip olsa sanırım onlara ve onların blog sayfalarına okuma ihtiyaçları duyulmazdı.
 • Onun için blog konusunda paylaşım yapan blog yazan arkadaşlarımıza rica ediyorum bilgi verirken okurlarının ve takipçilerin anlayabilecekleri şekilde bilgi vermeye çalışsınlar.
 • Bilgisi olan blog yazarlarının blog sayfalarının yorumlar bölümüne veya gmailden özel olarak ulaştığımızda sorunların fazla olması onlara nedense rahatsız ediyor. Sanki bir veya üç soru sorma hakkımız varmış gibi muamele ediyorlar.
 • Eğer bir blog kullanıcısının soruları ve sorunları çok ise, bir an önce onları başlarından adeta def etmek için gelişi güzel cevaplarla başlarından gitmelerini sağlıyorlar.
Blog Dünyası İnsanoğlunun Potansiyellerini Üretime Geçirdiği Bir Leb-i Derya
 • İnsan her yer de insan ve insanoğlunun bulunduğu her ortam potansiyel sorun ve sıkıntıların üretime geçtiği bir Leb-i derya... 
 • Dijital ortam veya topluluklar Leb-i deryasında kendilerini konumlandırıp yaşamlarını sürdürmeye çalışan milyonlarca insan var.
 • Post model olarak seçtikleri kişilerin kendilerine katkı sağlayacaklarını inandıkları için çeşitli arayışlara geçiyorlar.
 • Kuru kuru verilen bilgilerin, insanlar üzerinde veya yaşam şekillerini etkilediklerini sanırım düşünmüyorlar veya bile isteye telafisi olmayan kalıcı zararlar verdikleri önemsemeden, dikkate almadan paylaşımlar yapmaya devam ediyorlar.
 • Bunun sorumluluğunu bilmeyenler şöhret ve para uğruna önce kendilerini daha sonra kendilerini takip edenlerini kandırmaya devam ediyorlar.
 • Belki de farklı istek ve arzularını tatmin etmek için bu şekilde hareket edip yaşamlarını sürdürmeye çalışıyor olabilirler. 
 • Günlük yaşamlarımızda sözlü ve fiili olarak insanların değerleri ve ayarlarını oynamak devamlı karşılaştığımız durumlar arasında yer alıyordu.
 • Şimdi görüyorum ki, teknoloji sayesinde internet ortamında yazılı olarak da bu konuda uzun bir yol kat etmişiz.
 • Her okuduğumuzu, duyduğumuzu, gördüğümüzü, inanmamak gerektiğini blog dünyası içerisinde aktif oldukça deneyimleyip, bol bol gözlemleme imkanlarım oldu.
8. Blog yazılarımızı yazarken devreye sahip olduğumuz veya daha önceden aldığımız bilgisayarların önemi ve rolü büyük oluyor.
9. Özellikle bilgisayar üzerinden post yazılarınızı yayına almadan önce bol fonksiyonlu yazı editörü olması gerekiyor.
10. Yazdığınız post yazılarımızın içerisine en az bir görsel ekleme ihtiyaç duyduğunuzda bir çok  tasarım sitelerinden veya programlarından yararlanabiliyoruz.
 • Bu programları internet üzerinden bilgisayarlarımıza indirebiliyorsunuz veya internet üzerinden tasarım sitelerine giriş yaptığımızda istediğimiz görseli yapabiliyoruz.
 • Benim devamlı dışarıya çıkma şansım veya kendi başına bir manzara eşliğinde resim çekme imkanım olmuyor. Bu durumda post yazılarımın bütün resimlerini internet üzerinden yapmak zorunda kalıyorum.
11. İlk blog sayfası açtığım günden beri post yazılarımı son on yılın en son teknolojisi olan bir bilgisayar üzerinden yazmaya çalıştım. 
12. Teknoloji ilerledikçe bilgisayarların özellikleri ve işlem hızları artıyor. Teknolojiye ayak uydurmak yenilikleri ve değişiklileri takip etmek ayrı bir ilgi ve zaman istiyor. Tabi bir de maddi boyutu var herkesin en son teknoloji bir bilgisayarı alma imkanı olmayabilir. 
13. Özellikle gençler bu konuda bilgi ve ilgi sahibi oldukları için blog yazarlığında orta yaş ve ileri yaşlarda bulunan blog kullanıcılarına göre daha avantajlı olduklarını söyleyebilirim.
14. Ben en son sitem bir bilgisayar aldığım şu günlerde blog sayfamda yazılarımı yazarken bir bilgisayarın önemi ve değerini fark ettim. Gerçekten bir bilgisayarın blog sayfası üzerinde rahatlatıcı ve ferahlatıcı özelliklere sahip olduğunu yaşayarak deneyimledim.
15. Son on yılın teknolojisine sahip olduğum bir bilgisayarda bir çok zorluklar yaşıyordum.
 • Bilgisayarın açılma ve kapanma hızından tutunda şeklinden, ağırlığından, tuşlarından, fan sesinden,  internette bir indirme işlemi yapacağıma kadar devam ediyor veya bekleme-takılma oranlarında farklılıklar gösteriyordu.
 • Bilgisayarın yavaşlığı ister istemez bir zaman kaybına ve bir strese sebep oluyordu. Bu durum post yazılarımı odaklanmama zaman zaman engel oluyordu.
 • Blog yazılarım için internetten indirdiğim word pad editörü bilgisayarım ile uyumlu değildi.
 • Bir post yazısı yazdıktan sonra kaç kelime yazdığımı mesela hiç bilemiyordum.
 • 400 kelimeden az post yazısı yazmamamız konusunda tavsiyelerde bulunan blog yazarları kendi yazmış oldukları post yazılarına kaç kelime yazdıklarını nasıl tespit edip bildiklerini hep merak ediyordum. 
 • Meğerse son teknoloji bir bilgisayarlarda word pad editor programı ekli oluyormuş.
 • Word pad editörünün bir çok özelliklerinden bir tanesi olan sözcük sayma otomatik olarak dosyada çıkıyormuş.
 • Word pad da yazdığımız yanlış kelimelerin altında kırmızı çizgi işareti uyarı verdiği zaman hemen o kelimeyi düzeltebiliyoruz. Böylece çok rahatlıkla ve en az imla hataları ile post yazılarımızı yazabiliyoruz.
 • İkinci bir olay post yazılarımızı yazarken resimlere ihtiyaç duyuyoruz yine en son teknoloji bir bilgisayarda panit ve power point programları eklenmiş oluyor. Bu programlar sayesinde hiç bir arayışa girmeden post yazılarımızın görsellerini kendimiz yapma şansımız oluyor.
Yola Devam : Tavsiyem bir blog sayfası açtığınızda veya bir blog sayfası açmaya düşünüyorsanız bilgisayarınızın durumunu gözden geçirin ve ona göre hedeflerinizi belirleyin.

Bazı blog konusunda paylaşım yapan blog sahiplerini de tanımadan, araştırmadan, sorgulamadan sakın güvenmeyin. Sonra çok üzülürsünüz benden söylemesi.

Bu içerik Engelsiz Renkler-Kişisel Web Yolculuğu tarafından hazırlanmıştır.
Abdullah Tığ
Abdullah Tığ

Ben Abdullah Tığ. Ben kimim diye merak edenler için, kendimle alakalı kısa bir bilgi vermek istiyorum. 1980 yılında güller diyarı Isparta'nın yedi renkli doğa harikası olan Eğirdir ilçesinde doğdum.

6 yorum:

 1. Abdullah oğlum. Sana yorum yazamıyorum. Asıl nedeni bana hiç uğramaman ve bunun beni bayağı kırması. İnsan sevdiğine kırılır. Ben sendeki aşamaları görüp heyecanlanıyor ama kendimi durduruyorum, zira yorum hepimizin gönlünü alan bir şey. Sevgiyle gözlerinden öpüyorum oğlum.

  YanıtlaSil
 2. Ece teyzem, öncelikle geç cevap verdiğim için kusura bakmayın. Evet Ece teyzem, paylaşmış olduğum post yazılarıma yorum yazmadığınızın farkındayım.

  Neden yorum yazmadığımı hatta son 1 yıldır neden hiç bir yazınızı okumadığım ve takipte dahi bulunmadığımı bir post yazısı ile cevap vermek istiyorum. Sizce de uygun olursa.

  Kırmış olduğuma ve kırılmış olduğunuza da gerçekten üzüldüm. Amacım ne sizi kırmak-üzmek nede bir başka blog kullanıcılarına kırmak üzmek. Blog dünyasının durumunu sizin benden dahi iyi bildiğinizi düşünüyorum.

  Herkesin sorunu aynı nedense herkes yine aynı yanlışları ve hataları yapıyor ? Anlamış değilim. Zaten bu saatten sonra da hiç bir kimseye anlamak gibi bir derdim ve tasam da yok.

  Size şimdilik şu kadarını söylemek istiyorum yorum forum iletisine madde madde, kısa kısa, en ince ayrıntısına kadar kendi düşüncelerimi ve engelsiz renkler kişisel web yolculuğu blog sayfasının felsefesini yazmaya çalıştım.

  Bilmiyorum yorum yaparken dikkatinizi çekip okudunuz mu ? okumadınız mı bilmiyorum ? Eğer okumadıysanız o maddeleri tek tek okursanız belki bir fikir sahibi olabilirsiniz.

  Yorum neden yapmadığımı ve sadece size mahsus olmadığını okuyunca anlayacağınızı ümit ediyorum. Bundan sonra kendinizi ister durdurursunuz isterseniz serbest bırakırsınız.

  Tamamıyla sizin inisiyatifinize kalmış. Ben her türlüsüne saygı duyarım. Bu konu hakkında da bir şey söylemem.

  Bence bir yorum veya blog sayfalarımız bizlerden daha önemli değil. Öncelikleri blog sayfaları olan kişilerden mümkün oldukça uzak durmaya çalışıyorum. Bundan sonrada daha da uzak olmaya çalışacağım. Artık ideallerimin peşinden gideceğim çünkü blog dünyası için çok caba ve vakit kaybettim.

  Ece teyzem, hala yüreğinizin ve kendinizin güzel olduğunu düşünüyorum. Onun için blog dünyasına sevgi ve saygı duyduğum insanlar arasında yer alıyorsunuz.

  İsterseniz bir geniş kapsamlı bir post yazısı yazmaya çalışırım. İsterseniz iletişim sayfasına cep telefonu numaranızı yazın ben de müsait olduğum zaman sizi arayayım yüz yüze konuşalım. Dediğim gibi tercih sizin Ece teyzem. Bende sevgiyle elinizden öperim.
  Saygılarımla.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Seni üzdüm galiba Abdullah oğlum. Ama böyle bir amacım olmadığını, beni tanıdığın kadarıyla, artık biliyorsundur. Benim kızım önümüzdeki pazartesi günü ameliyat olacak. Biraz hassasım bugünlerde. Unutalım oğlum. Kusuruma bakma. İnsanız işte, bazen yanlış yapabiliyoruz.
   İnan hiç vaktim yok. Kızım için bazı hazırlıklar yapıyoruz. Ama mutlaka ilk fırsatta okuyacağım. Sevgiyle gözlerinden öpüyorum oğlum.

   Sil
  2. Ece teyzem, ben üzülmedim ortada da üzülecek bir şey yok zaten. Kızınızın amaliyatı başarılı geçmesini dilerim. Umarım en kısa zaman da kendisini toplar.
   Bazen yaşamlarımızda hassas dönemlerimiz oluyor. Umarım siz de en kısa zamanda moral motivasyonunuzu toparlarsınız. Ben zaten çoktan unuttum. Estağfurullah Ece teyzem benim bir kusurum varsa af ola. Hazırlıklarınızda kolay gelsin. Bir önceki yazımda yorum forum iletisi diye yanlış yazdım. Onu düzelteyim yorum kuralları yeri var hemen yorum yaptığımızın üzerinde ondan bahsetmiştim. Ayrı bir post yazısı değil. Görsel olarak göstereyim.
   :img:https://i.hizliresim.com/nJqj8g.jpg:eimg:
   Dediğim gibi Ece teyzem, siz bilirsiniz yorumunuz için teşekkür ederim. Ben de elinizden öperim.
   Saygılarımla

   Sil
 3. Bilgisayarın blog yazarlığına etkisini hiç bu yönden bakmamıştım.Orjinal konularına ve bakış açına hayranım Abdullah. Bugün kullandığım bilgisayar yeteri kadar güçlü olmasaydı ben de çok zorluk yaşayabilirdim ki bazen masa üstünde abartısız 50 blog/site/program açtığım zamanlar oluyor.Araştırılması gereken ağır konularda özellikle bir çok sayfa açıyorum.Yeni başlayanlara yol gösterici bir yazı hazırlamışsın.Emeklerine sağlık. İyi ki bilgisayarlar var telefondan ne yazı yazabiliyorum ne de yorum yapabiliyorum.Yazı yazmasını sevmeme rağmen telefonun klavyesindeki o ufacık tuşlara basması beni geriyor.Watsapta bile arkadaşlarımla hep kısa kısa da mesajlarla cevap veriyorum.Telefonla post yazan blog yazarları var onlara da gıpta ile bakıyorum. Hayırlı geceler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sibel hanım, gerçekten bilgisayarımı yenilediğim zaman fark ettim. Arada uçurumlar var. Bir internet ve bir bilgisayar üzerinden blog sayfası açmak yazı yazmak aslında çok kolay bir şey gibi görünüyor lakin kazın ayağı hiçte öyle değil. Tıpkı helva yapar gibi un var, şeker var yağ, irmik var tüp var çakmak yok o misali. Eksik bir çok şey var aslında ama bunu söyleyen yok. Sadece 5 Dakikada blog sayfası aç ama nasıl açarsan aç yazını yaz nasıl yazarsan yaz. Bize reklam gelsin, para gelsin, hemen goolge de en yüksek tepeye ben çıkayım. Hemen popüler olayım. Olayın ya sonunu iyi biliyorlar yada bilmezden görmezden geliyorlar ? Bir blog yazarı olarak gerçekten bunlara dikkat ettiğinizi ve bütün blog kullanıcılarına örnek davranışlar sergilediğiniz yakından takip ediyor ve her zaman birebir görüyorum:) Onun için bu davranışınızdan dolayı tebrik eder teşekkürlerimi sunarım Blog konusunda her zaman düşüncelerinizi ve tavsiyelerinizi dikkate almaya çalışıyorum Paylaştıkları mı beğenmeniz gerçekten önemli ve değerli benim için Ben bilgisayardan zor yazıyorum:) Telefondan yazmayı hiç düşünmedim:) Yapabilenlere helal olsun:) Naçinaze yorumunuz ve katkılarınız için teşekkür ederim Sibel hanım hayırlı geceler dilerim :)
   Saygılarımla

   Sil


1. Engelsiz renkler kişisel web yolculuğunun kuruş amacı iletişimi yazarak, konuşarak ve deneyimlerimizin birimi sonucunda doğru bilinen yanlışlıkları hep beraber görmemize sağlamasıdır.
2. Söz ağacımızın panorama sayfası etkinliğinin kuruşu amacı ise kendinize vereceğiniz bir söz, paylaşacağınız bir konu, yapacağınız bir öz eleştiri, kendinize neler kattığınıza bildirir.
3. Özelden veya blog sayfalarında sormuş olduğum ve yapmış olduğum yorumlara cevap vermeyenlere yada gelişi güzel cevap verenlere ben de dikkate almıyorum.

4. Sevdiğiniz veya sevmediğiniz her konuya dilediğiniz ölçüde öz eleştiri yapma hakkınızın var olduğunu sakın unutmayın !
a. Kendi özgün yorumunuz sizinle iletişim kurmamızı sağlar.
b. Rica ediyorum yorum bölümüne veya özelden ben size takibime aldım size de blog sayfama beklerim demenize gerek yok !
c. Karşılıklı yorum yapalım, takip edelim hem gelişimimizi hem de büyümemizi katkı sağlayalım demenize gerek yok ! Tanımak, iletişim kurmak ve okuma isteği olanlar zaten gereğini yapar.
d. Demem o ki ilk önceliği blog sayfası olanlara, takip etmek için takip edenlere, yorum yapmak için yorum yapmaya arzulayan veya başka bir düşüncesi olan kişilerle mümkün oldukça iletişime geçmiyorum.
e. Böyle düşüncesi olanlara saygı duyuyorum ! Kendi adıma kusura bakmayın diyorum ! Belkide blog dünyasında böylelerine ihtiyaç vardır onu bilemiyorum ! Herkese blog yaşamında başarılar diliyorum.
Saygılarımla.