17 Kasım 2017 Cuma

16 Kasım Engelli Günüm Kutlu Olsun

 Engelli Yaşam İle Ne Zaman Tanıştım

Bir 16 Kasım gününe ve gecesine şükürler olsun ve cümle alemin canı sağ olsun. Merhabalar sevgili okurlarım, engelli haritam kategorisinin paylaşımına hoş geldiniz.

Her hafta salı günleri söz ağacımızın panorama sayfası etkinliğinde içerik ekliyor olsam da engelsiz renkler kişisel web yolculuğunda yayın olarak düşüncelerimi aktar mayalı uzun zaman oldu.

Onun için bu postumu bu seneki 16 Kasım engelli günüm kutlu olsun paylaşımı ile bu sessizliğimi sonlandırmak istedim.

Engelli Yaşam İle Ne Zaman Tanıştım 

Yıl 2000 aylardan 16 Kasım Perşembe günü kendi kullandığım araba ile seyir halinde gezerken kuşluk vaktinde trafik kazası yaptım.

Yapmış olduğum trafik kazasının faturası ve bedeli zihinsel, fiziksel ve ruhsal açıdan ağır oldu. Ömrüm geri kalanını engelli bir birey olarak yaşamaya devam etmeye başladım.

Bu zaman dilimi içerisinde bir çok anılarım oldu. Özellikle olumlu ve olumsuz tecrübelerim yaşadıklarıma, yaşamış olduklarıma ve en önemlisi sanırım yaşayacak olacaklarımı ışık oldu... rehber oldu. 

Allah'ım bu senede 16 Kasım gününe yaşamamı ve görmeme nasip etti. 16 Kasım gününü dün yaşamımda kutladım. Bugünde siz değerli okurlarım, ile mutluluğumu blog sayfam üzerinden paylaşıp kutlamak istedim.

16 Kasım Gününden Neler Öğrendim

Ders 1 : Engelli yaşamım zamanın su gibi akmasıyla 16 Kasım 2017 yılına ulaştı. Ve bugün itibariyle 17'inci yılımı bitirdim. Şu günlerde 18'inci yılımı sizlerle kutluyor ve ilk adımlarımı cesurca, inançla ve kararlılıkla atıyorum.

Umarım kendime atmış olduğum bu anlamlı tohumlar ve enerji insanlığa katkı ve fayda sağlar. Özellikle de farkındalık adına engelli ve engelli aileleri için şimdiden bir umut ışığı olur. 

Hepimiz bu düzen içerisinde rengarenk cümbüş halkasında yerlerimizi alırız. Allah bu garip ve aciz kuluna bu güzel renk cümbüşünü gösterdi. Ve yaşayarak öğrenmeme ve anlamama sağladığı için sonsuz şükür ediyorum.

Kendime Not : Anlamak, anlamaya çalışmak yada hiç anlayamamış olanlara bu kavramlar bazılarına çok güç geliyor olabilir. Hatta engellilerin hayatlarını nasıl sürdürdüklerini merak etmeyip sorma ihtiyacı bile duymadan yaşamlarına renk katmadan devam edebilirler.

Umarım Allah bu kısıtlı hayatı herkese bizler gibi yaşamadan öğretir. Tecrübe ile sabit olan bu yaşantı şekli zamanın acımasızlığı ile birlikte saf bir bilgiye dönüşüyor. Sanırım unutmayalım diye gerçekler yaşamamızda doğrulardan daha fazla acıtmaya başlıyor.


Blog Sayfamı Ne Zaman Açtım

19 Ocak 2015 yılında blogger da bir blog sayfası açtım. Yazma arzumu hep canlı ve taze tutmaya çalıştım. Bu düşüncem doğrultusunda kanı hızında ilerleyip 34 ayımı geride bıraktım.

Yaşadıklarınız ile anladıklarınız belki başka bir engelli veya engelli ailesine yada toplumda yaşayan herhangi bir bireye rehber olabilir düşüncesi ile popüler kültürün bize dayatması olan teknolojiden yararlanıp katkı sağlamak amaçlı blog sayfası açalı yıllar geçmiş olduğunu şuan sıcağı sıcağına anlamaktayım.

34 aydır blog dünyasında yarım yamalak imla kurallarım, bol bol yazım yanlışları ile yazdığım yazılar yüreğimin kırık tıngırtısıyla devam ediyor. Blog dünyası elif ve şeffaf bir ortamın % 1'ini oluşturmasından dolayı hala yazılarımı yazmaya devam etmeye düşünüyorum.

Yazılarımı okuyup sorgulamayan, hatta okuyup yorum yapmayan engelsiz renkler kişisel web yolculuğu blog sayfasını sevmeyen ve yapıcı eleştirilerde yorum yapmaya özen gösteren bütün okurlarımı şükranlarımı sunmaya kendime bir borç biliyorum.

Uzun İnce Bir Yoldayım Gidiyorum Gündüz Gece


Yola devam : Aşık Veysel'in dediği gibi uzun ince bir yoldayım 17 yıldır gidiyorum gündüz gece zaman zaman sarsıldım, sende lendim yinede yılmadan hep yoluma devam etmeye çalıştım.

Görüyorum ki, ben zoru başaralı çok olmuş artık imkansızlıkların yolunu tutmuşum. İnanıyorum ki, Allah sağlık-hayırlı ömürler verdikçe hem kendi hayatımda hem de engelli ve engelli aileleri için blog sayfam ile birlikte imkansızlıklar imkanımız olacak.

Kendime Not : Daha yolun başındayım yolu yolcudan bilgiyi kaynağından öğrenme arzum dünden bugüne ilk günkü gibi devam ediyor.

Tavsiye ve önerilere blog sayfamız ve ben her daim açığız. 16 Kasım Engelli Günümü kendimle, hayatla, doğayla, çevremle ve sizlerle kutladığım için huzurluyum ve mutluyum.

Ayrıca bugün 17 Kasım prematüre günü prematüre annelerine ve çocuklarımıza sevgi ve saygılarımı iletiyorum. Umarım bu kutlu yolda onlara birlikte bir gün değil farkındalıkları her an anlayarak anlam katarız. Yaşamlarımız evrene renk ve ışık saçar.

16 Kasım' dan neler öğrendim diğer post yazılarımı okumak isterseniz aşağıya bırakıyorum.
1.16 Kasım Engelli Treni Kalkıyor
2.16 Kasım Treni 1. bölüm
3. Ders 1 16 Kasımdan neler öğrendim
4. Ders 2 16 Kasımdan neler öğrendim

Aşık Veysel'in uzun ince bir yoldayım şarkısı ile satırlarımı son veriyorum. Engelleri aşta gel ! Yaşadıklarını yazda gel ! Hiçliğe giden bu yolda engelsiz kalmayın. Engelsiz paylaşımlarda görüşmek üzere. Hoş çakalın sevgiyle kalın...

Bu içerik Engelsiz Renkler-Kişisel Web Yolculuğu tarafından hazırlanmıştır.
Abdullah Tığ
Abdullah Tığ

Ben Abdullah Tığ. Ben kimim diye merak edenler için, kendimle alakalı kısa bir bilgi vermek istiyorum. 1980 yılında güller diyarı Isparta'nın yedi renkli doğa harikası olan Eğirdir ilçesinde doğdum.

23 yorum:

 1. İlk defa Engelliler Haftasını yazmayı unutmuşum Abdullah. Çok üzüldüm.
  Tüm düşünce ve davranışlarınla, çabanla, azminle ben senin büyük ölçüde engelleri aştığına inanıyorum. Pek çok konuda çevreni de aydınlatıyorsun. Kendini geliştirme yolunda çok yararlı çalışmalar yaptığını da biliyorum.
  Umutla, kararlılıkla, cesaretle daha nice günler diliyorum.
  Engeller hayatları engellemesin.
  Sağlıklı -mutlu günler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Makbule hocam, hiç üzülmeyin çünkü resmi olarak belirlenen engelli haftası değil. Ben kaza yaptığım 16 Kasım gününü engelli günümün başlangıçı olarak görüyorum ve bu şekilde paylaşımlar yapıp farkındalık içinde kutlamaya çalışıyorum. 3 Aralık engelliler gününü resmi olarak her sene kutluyoruz. Sizin engelliler ve bütün insanlık için sağ duyulu olduğunuzu bakış açınızdan görebiliyorum. Onun için de siz tebrik ediyorum. Umarım sizin gibi insanlar çoğalır. Her yapmış olduğunuz yorumda inanın kendimi bir kat daha aşıyorum. Sizden böyle samimi ve içten yorumlar almak her şeyden değerli. Kendimi geliştirme yolunda daha yolun başında olduğumu görüyorum. Hem kendimi hemde çevremi deneyimlediğim bilgilerle harmanlayıp şimdi ve geleceğe katkı sağlamak çabasındayım. Bunun ne kadarını yapabilirim veya ne kadarını hayata geçirebilirim bilemiyorum. Bildiğim bir şeye var ise düşüncelerimi hayata geçirmek için kararlıyım. Tabi Allah'ım sağlıklı hayırlı ömürler verdiği sürece bu yolda yürümeye devam edeceğim.
   Ayrıca 17 Kasım Prematüre günü olduğunu da bir kez daha hatırlatmak istiyorum. Dediğiniz gibi Engeller hayatları engellemesin. Prematüre gününün anne ve çocuklarımıza mutluluklar ve sağlıklı günler olmasını dilerim.
   Makbule hocam, her zaman bu içten bilgilendirici yorumlarınızı bende esirgemediğiniz için teşekkür ederim. Sağlıklı-mutlu günler dilerim bende...
   Saygılarımla.

   Sil
 2. Panorama sayfasına tekrar dönüş yapacağım. O uyarı da çok hoş olmuş.
  Sağlıkla...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Söz ağacımızın panorama sayfası etkinliğinden haberleri ve amacının ne olduğunu bilmeyen okurlarım için yönlendirme amaçlı bir uyarı yazısı eklentisi ekledim. Her hafta Salı günleri yorumlar bölümüne yapmış olduğum eylemleri ve düşüncelerimi aktarıyorum. Tam anlamı ile şema olarak tasarımını yapamadım. Bu konuda da çalışmalarım sürüyor. Bakalım nasip artık tam anlamıyla ne zaman istediğim kıvama gelir bilmiyorum. Söz ağacımız panorama sayfası etkinliğini bilgi içten yorumlarınızla katkı sağlarsanız çok mutlu olurum. Sizin görüş ve önerileriniz her zaman çok değerli ve önemli benim için Makbule hocam.
   Saygılarımla.

   Sil
 3. Abdullah, Panorama sayfasına o denli emek vermene rağmen, biraz yalnız bıraktın sanki. En azından dallarına kıssadan hisseler, yazar veya şairlerin sözlerini yahut kendi içinden gelen sözleri asarak paylaşım başlata bilirdin veya başlata bilirsin. Her hafta Salı günleri oluşturduğun dallar, okuyucuların tarafından doldurulabilir. Söz ağacının biraz daha aktif olmasını düşünüyorum açıkçası.

  Güzel bir hafta sonu dileklerimle, sevgi ve selamlarımla, her şey gönlünce olsun...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mukaddes ablam, haklısınız düşüncelerimi şema olarak hayata geçiremediğim için yalnız ve boş kaldı. Her hafta salı günleri kendim içerik eklemeye çalışıyorum. Kökünü ve gövdesini oluştursamda dalları çiçek açık meyve verecek düzeye getiremedim. Bu da tasarım konusunda bir bilgim olmadığı için bir türlü gerçekleştiremedim. Zihnimde farklı düşünceler ve alternatifler var. Amacım siz tavsiye ve önerileriniz ile aynı doğrultuda okurlarımla birlikte aktif olmak ve onların kendi düşüncelerini paylaşmalarını sağlamak açıkçası. Bu durum gerçekten beni de üzüyor ve düşündürüyor. Söz ağacımız etkinliğine başından beri destek olup katkı sağlama isteğinizden dolayı çok teşekkür ederim Mukaddes ablam. Tavsiye ve önerileriniz her zaman dikkate alıyorum. Güzel dilekleriniz için teşekkür ederim. Hep beraber güzel hafta sonlarım yaşamamız ümidi ile sevgi ve hürmetlerimi yolluyorum.
   Saygılarımla.

   Sil
 4. Abdullah kardeşim kendi engelliler gününü kutluyor olman bile kendi engelini aşmış olduğunun bir göstergesi.Sende olan empati ve sorgulama yeteğin sayesinde bir çok kişiye bu yolda, yol gösterici olduğunu görüyorum.Her birimiz engelli adayız,başımıza ne geleceğini bilmeden yaşıyoruz.Önemli olan düşüncelerimizin,ruhumuzun ve yüreğimizin engellere takılmadan özgürce hareket etmesi.Bunları başarabilen herkes kendi engelini aşmış olacaktır.Sendeki azim ile her türlü zorluğun üstesinden geleceğine inanıyorum.
  Her şey gönlüne göre olsun.
  Sevdiklerinle mutlu bir hayat yaşaman dileğiyle...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sibel hanım, güveniniz, inancınız ve sevginiz için teşekkür ederim. Blog dünyasına değer katan nadir nadide sağ duyulu ender bloggerlardan bir tanesi olduğunuzu çok yakından gözlemledim. Sizi tanıma fırsatım olduğu içinde çok mutluyum. Her türlü destekleriniz ve yorumlarınız blog sayfama ve yaşam şeklimde katkı sağladığı rehber oldu. Benim için bu anlamlı günde her zaman olduğunu gibi özgün yorumlarınızı esirgemediniz için şükranlarımı sunuyorum. Güzel dilekleriniz için teşekkür ediyorum. Hep beraber kendi engellerimizi aşmak için mücadelemizi devam ettirelim. Çevremizdeki insanlara da bu yolda katkı sağlamaya çalışalım. Sibel hanım, bilmukabele ben de sevdiklerinizle birlikte mutlu ve sağlıklı bir yaşam dilerim...
   Saygılarımla.

   Sil
 5. Bu önemli gününü yürekten kutluyorum.Senin güçlü bir insan olduğunu biliyor ve yaşam mücadelende sana bol başarı diliyorum Abdullahcığım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yurdagül ablam, bu özel günümde mutluluğuma ortak olup, güzel dileklerinizle katkı sağladığınız için teşekkür ederim. Umarım başarıları ve mutlulukları hep beraber yaşarız :)
   Saygılarımla.

   Sil
 6. Kendisiyle, yaşamıyla, yaşayacaklarıyla barışık olmak bu olsa gerek. Mutluluklar senin olsun can dost :)))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Nihal ablam, o güzel yorumlarına bir tanesini ekleyip benimle mutluluğu paylaştığınız için teşekkür ederim. Can dostu olarak ifade etmeniz benim için bir onur kaynağı sevinç kaynağı oluyor. Hep beraber nice sağlıklı, huzurlu, mutlu günler dilerim. Her şey gönlünüze göre hayırlısı olsun Nihal ablam :)
   Saygılarımla

   Sil
 7. Hepimiz potansiyel olarak engelli bireyleriz, her an sizin yaşadığınız bir kaza sonucu engelli kalabiliriz. Tabi ki her şey Allah'tan geliyor, hiçbirimiz böyle bir durum karşısında isyan etme gibi bir lükse sahip değiliz.
  Bu anlamlı günü bizimle paylaştığınız için teşekkürler.

  Bu arada bloğunuzu takibe aldım, sizi de bloğumuzda ağırlamak isteriz :)
  http://maviveedebiyat.blogspot.com.tr/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mücahit bey öncelikle blog sayfamıza hoş geldiniz, sefa getirdiniz. Engelli bireylere bakış açınızdan ve sağ duyulu yorumunuz için tebrik ederim. Evet dediğiniz gibi her şey Allah!tan geliyor. Hayırda şerde bizler bilemiyoruz. Ben de bu anlamlı günü bizimle yorumunuzda katkı verdiğiniz için teşekkür ederim.
   Takip etmenize memnun oldum. Umarım bu güzel bakış açınıza farkındalık adına bir katkı sağlayabilirim.

   Ben de en kısa zamanda sizin blog sayfanıza giriş yapıp sizi tanımak istiyorum. Nice güzel engelsiz paylaşımlarda görüşmek üzere.
   Saygılarımla.

   Sil
 8. Aramizda olmanizdan biz de mutluyuz. Çogu insan hayata küsüp kabuguna çekilirken blog yazmanizi hep takdir ettim. Daha nice yazilara. Sevgilet 😊

  YanıtlaSil
 9. Ne mutlu o zaman bana, aynı ortamda mutluluğu teneffüs ettiğimize ben de mutlu oldum. Sanırım ben o misyonu erken yaşadım. Hayata küsüp kendi kabuğumda 8 sene yaşadım. Aslında yazmaktan öteye blog yazıyorum. Tabi bunu şuana kadar tam anlamıyla gerçekleştiremedim. Söz ağacımızın panorama sayfası etkinliği bunu ilk ve en küçük adımı idi. Başarısız bir şekilde başarılı oldu. Düşüncelerimi blog yazmaktan öteye insanlığa hizmet için adıyorum. Umarım bu yolda nice güzel yazılara ve etkinliklere hizmet edeceğim. Yorumunuz ile katkı sağladığınız için teşekkür ederim Derya hanım :)
  Saygılarımla.

  YanıtlaSil
 10. Sizin bu yazınızla geç de olsa farkettim bu özel günü. Ancak senede bir gün gösterilecek ilgi, şefkat ve kutlamanın hiçbir anlamı yok. Hepimiz birer engelli adayıyız. Bunu düşünerek hareket etmeliyiz. Geçmiş günümüz mübarek olsun. Hayırlara vesile olup insanların daha da bilinçlenmesini sağlar umarım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Recep bey, öncelikle hoş geldiniz. Atalarımız geç olsun da güç olmasın demişler. Benim bu güzel ve özel günümde yorumunuzla katkı sağladığınız için teşekkür ederim. Her an ve her şekilde elimden geldiğince anlam katmaya hatırlamaya ve hatırlatmaya çalışıyorum. Bu mücadele okyanusta bir zerre dahi değil. Geleceğin kime ne zaman ne getireceğini maalesef bilemiyoruz. Bunun yaşlığı var, hastalığı var, engelli hayata geçiş var yani var da var. Bunların hiç düşünmeden ve sanırım hiç ölmeyecek gibi yaşıyoruz. Aslında bilerek bilinçle hareket etmemiz lazım. Benim başıma gelmez değil. Başına gelenlerle em pati kurup ortak bir mücadele kurmamız bu yolda sağlıklı ve verimli ilerlememiz sağlayacağını inanıyorum. Amin tek umudum ve dileğim farkındalık sağlamak. Güzel dilekleriniz için teşekkür ederim. Sizin gibi duyarlı insanları görmek sizlerle beraber hareket etmeye bu toplumun çok ihtiyacı var. Umarım hep beraber bundan sonra anlam ve değer katarız.
   Saygılarımla.

   Sil
 11. Kendimden konuşarak söylüyorum ki dünya da bunca kötü insan varken tüm olumsuzluklarına rağmen engelim benim en küçük sorunum sanırım. Dünyayı gördükçe kötü kalpli olacağıma, içinde sevgi kırıntısı olmayan birisi olacağıma bir engele sahip olmak çok daha iyi, üstelik bence eğer iyi anlaşılırsa ve bir huyumuz gibi bir parçamız olarak kabul edilirse olumsuzluğu en aza iniyor kanaatimce. Engelleri biz engel olarak gördüğümüz sürece öyleler bence :) Hayatınızın hep mutluluk dolu geçmesini dilerim :)

  YanıtlaSil
 12. :img :https://i.hizliresim.com/zJ1Dzg.png :eimg :
  Öncelikle vişnelikiraz blog sayfamıza hoş geldiniz. Uzun bir aradan sonra size misafir etmek benim için bir onurdur. 02 Ocak, 2016 14:36 ilk yorumunuzda kendinizi çok güzel ifade etmiştiniz.

  Aynı şekilde bu yorumunuzda da anlayabilenler için bir hazine değeri taşıdığını söylemek istiyorum. Size canı gönülden katılıyorum. O an bu güzel yorumunuz ile mutlu olmuştum. Size bir kaç defa duygularımı aktarmak istemiştim. Lakin o imkana nail olamamıştım. Şimdi sizinle bu duygularımı paylaştığım için çok mutluyum.

  Blog dünyasında bu güzel yorumunuz daha aktif olmamda katkı sağlamıştınız. Blog sayfanıza ziyaret ettiğim zaman çok güzel duygularınızı ifade edip yazıyordunuz. Bir ara uzak kaldığınızı gördüm. Umarım bir daha bu kadar uzun süre ara vermeden yazılarını yazarsınız. Çünkü size yazmak gerçekten yakışıyor.

  Bizler her zaman, her ortam da ve her yerde kendilerini rahatlıkla hür ve özgür iradeleri ile ifade edebileceklerini çevresindeki kişilere aydınlatabilecek yeteneğe sahip olduğumuzu inanıyorum.

  Maalesef Sosyal Devlet anlayışı bizim düşüncelerimizin çok ötesinde geri kalıyor. Bir insanın farklı uzuvlarını ihtiyaç dahilinde kullanamamasına engelli ismi ile hitap edilmesini kanun eşliğinde beyan edildi.

  Bizler bir insanız ve her birimizin ebeveynleri tarafından verilmiş bir isimlerimiz mevcut. Nedense bu isimler rafa kaldırılıyor. Bir isim ve bir lakap takmak sanırım insanoğluna daha kolay geliyor.

  Sosyal Devlet anlayışı başta olmak üzere toplumun da bunu daha çok benimsemesi ne kadar sığ bir düşüncelere hizmet ettiklerinin bir göstergesi sanırım.

  " Evet ben de kendi adıma konuşmak istiyorum. " " Bize engelli gözü ile bakanlara ben gücümü yüreğimden alıyorum iç sesimle aşıyorum yolları halden anlamayanları yol veriyorum sonsuzca iplerini salıyorum bir daha geri yanıma, yöreme gelmesinler diye... Allah'ın izniyle yeter ki paşa gönlüm istesin imkanlar sağlansın ulaşamayacağım, gidemeyeceğim, yapamayacağım hiç bir şey olmaz.

  Popüler kültürün her türlü dayatmasını alıştık da bir toplumda uzuvlarının belli bir kısımları hareket dahilinde kullanamayan insanlarla yaşamayı alışamadık.

  Bizlerin engelli olmadığımızı bir insan olduğumuzu hala dile getirip sesimizi duymayanlar yanımızda olsa ne olur... olmasa ne olur...

  İhtiyaçları karşılamayan sadaka ve fitre anlayışı ile verilen üç kuruş ile bu işler olmuyor. Onları anlamak, onlarla yaşayıp, onlarla birlik olmak bir gönül işi bir yüreğin iç sesini duymak, bir ırmağın billur gibi saf akıntısına benzer.

  Maalesef engelli kavramı biz iste sekte isteme sekte kabul et sekte etme sekte bir 50 yıl bu anlayış devam eder gider.

  Çünkü düne kadar, bizlere, özürlü, sakat, deli, vb gibi isimlerle hitap ediliyordu. Tabi günlük hayatımızda hala bu sözcükler devamlı kullanılıyor.

  Artık bunları gören, duyan, sessiz kalan, bir şeyler yapmayan, belli günlerde ve belli ihtiyaç dahilinde yanımızda olan bütün saygı değer insanoğluna şükranlarımı iletiyor ve canlarının sağ olmasını temenni ediyorum.

  Güzel dilekleriniz ve yorumunuz için teşekkür ederim. Umarım nice güzel paylaşımları hep beraber oluruz. Bilmukabele hepimiz için mutluluklarla dolu bir yaşam dilerim. :)
  Saygılarımla.


  YanıtlaSil
 13. Abdullah kardeşim, siteye koyduğun resimler çok hoşuma gitti. İlk yardım bilgileri de öyle. Resimlere bayıldım resmen. Söz ağacıyla ilgilenirken teknik olarak da kendini çok geliştirdin kardeşim. Bilhassa insanlık vasıfların hepimize örnek olacak kadar büyük. Dürüstlük mesajlarını sık sık yenilemen söz ağacından daha önemli.

  Güzel bir Pazar günü dilerken, sevgi ve selamlarımla. Bu arada söz ağacını yayınladığında haberim olsun, ben de bir şeyler karalamak isterim. Dostça ve muhabbetle kal güzel kardeşim...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mukaddes ablam, öncelikle geç cevap verdiğim için kusura bakmayın hafta sonu çok yoğun ve güzel geçti. Resimleri beğenmiş olmanıza sevindim. Söz ağacımız konusunda araştırmalarım geniş kapsamda devam ederken ben de kendime bir şeyler kattığımı inanıyorum. Zaten söz ağacımızın etkinlik amacını bunun için düzenlemek istedim. Estağfurullah Mukaddes ablam, ben sadece hissettiklerimi ve düşüncelerimi doğru bir şekilde hayata geçirmek istiyorum. Belki bir kişiye katkım olabilir düşüncesindeyim.
   Güzel dilekleriniz gerçek oldu sanırım, hayatımda ve blog kullanıcılığı açısından bir çok değişiklikler ve yenilikler gerçekleşti. Bakalım artık ben de çok merak ediyorum kararımı ne konuda vereceğim nasıl bir yol izleyeceğim.
   Söz ağacımızın son halini ve işlevliği tam anlamı ile hazır hale geldiği zaman söz ilk önce Mukaddes ablam size haber vereceğim. Bunun alt yapısını oluşturmak düşündüğümde de daha fazla zaman alacağa benziyor. Standart yaşam şeklim zaman sıkıntısı baya zorluyor beni. Bu güzel dilekleriniz ve motife eden yorumunuz için teşekkür ederim.
   Esenlikler dilerim.
   Saygılarımla.

   Sil


1. Engelsiz renkler kişisel web yolculuğunun kuruş amacı iletişimi yazarak, konuşarak ve deneyimlerimizin birimi sonucunda doğru bilinen yanlışlıkları hep beraber görmemize sağlamasıdır.
2. Söz ağacımızın panorama sayfası etkinliğinin kuruşu amacı ise kendinize vereceğiniz bir söz, paylaşacağınız bir konu, yapacağınız bir öz eleştiri, kendinize neler kattığınıza bildirir.
3. Özelden veya blog sayfalarında sormuş olduğum ve yapmış olduğum yorumlara cevap vermeyenlere yada gelişi güzel cevap verenlere ben de dikkate almıyorum.

4. Sevdiğiniz veya sevmediğiniz her konuya dilediğiniz ölçüde öz eleştiri yapma hakkınızın var olduğunu sakın unutmayın !
a. Kendi özgün yorumunuz sizinle iletişim kurmamızı sağlar.
b. Rica ediyorum yorum bölümüne veya özelden ben size takibime aldım size de blog sayfama beklerim demenize gerek yok !
c. Karşılıklı yorum yapalım, takip edelim hem gelişimimizi hem de büyümemizi katkı sağlayalım demenize gerek yok ! Tanımak, iletişim kurmak ve okuma isteği olanlar zaten gereğini yapar.
d. Demem o ki ilk önceliği blog sayfası olanlara, takip etmek için takip edenlere, yorum yapmak için yorum yapmaya arzulayan veya başka bir düşüncesi olan kişilerle mümkün oldukça iletişime geçmiyorum.
e. Böyle düşüncesi olanlara saygı duyuyorum ! Kendi adıma kusura bakmayın diyorum ! Belkide blog dünyasında böylelerine ihtiyaç vardır onu bilemiyorum ! Herkese blog yaşamında başarılar diliyorum.
Saygılarımla.