23 Mart 2017 Perşembe

Blog Tema Tasarımı Nedir

Tasarım Kelimesinin Anlamı Nedir?

B log haritam kategorisinin konusu blog tema tasarımı nedir ? Konu başlıklar Tasarım Kelimesinin Anlamı Nedir ? Blog Tema Tasarımı Yapılırken Nelere Dikkat Edilir ? Blog Tema Tasarım Süreci Nasıl Başlar ?

Blog Sayfa Temalarının tanımlanması Üç Kategoriye Ayrılır. Hazır Temaların Kullanım Ve Lisans Koşulları Neden Belirtilmiyor ? Blog Tema Tasarımcının Yapması Gereken 20 Husus Nelerdir ? Bloggerlar ücretsiz hazır temaları kendileri seçip, indirip, bloguna ekleye bilir. Tasarımcı olmalarına gerek yok.

Bilgisi olmayan blog yazarları dostlarımızın bu yazımı dikkatli ve anlayarak okumalarını öneririm. Umarım bir katkı bir farkın dalık ve en önemlisi bir uyanışın başlangıcı olur. İsterseniz uyanışa arşiv sayfası nedir ? yazımı okuyarak da başlaya bilirsiniz. 

Tasarım Kelimesinin Anlamı Nedir ?

Tasarım kelimesinin kökeni Latinceden geliyor. Tasarım kelimesinin anlamı Fransızca da ve İngilizce de " desing " denir.

Blog Tema Tasarımı Yapılırken Nelere Dikkat Edilir

Blog Tema Tasarımı Nedir ?

Web teknolojisinde sesini duyurmak isteyen Devlet kurumları, özel kurumlar, holdingler, şirketler, ünlü web siteleri, araştırma büroları, blog yazarları yeni bir ürün tanımak veya kişiye özel alınan siparişleri bağlama vazifesi görmesine denir.

Kısaca tema tasarımı bilgi edinme ve bilgi verme sürecinin oluşmasına denir.

Gerçek bilgi duyumsallıktan ve zihinsel tasarımdan uzaktır. Tasarım yapan kişiye tasarımcı denir.

Tasarım yaptığımız her şeydedir, ama aynı zamanda o şeylerin arasındadır. Hüner, bilim, öykü anlatma propaganda ve felsefenin karışımıdır.
Erik Adigard
Blog Temalarının tanımlanması Üç Kategoriye Ayrılır

Blog Tema Tasarımı Yapılırken Nelere Dikkat Edilir ?

1 ) Blog tema tasarım oluşturulurken, konunun, ürünün, yazılarının konusu, yazılarının biçimi, logosu, resim kapakları, fotoğrafları, verilecek olan mesaj, beklentileri, gadget ve eklentileri, sade ve görsel bakımdan zenginliğe ön planda tutarak yapılmasına dikkat edilmelidir.
2 ) Blog tema tasarımcının ilk özelliği yaratıcı olması ve kendisine göre bir plan hazırlayarak çalışması gerekir.
3 ) Yaratıcı olan bir tasarımcı zihninde ölçüp biçer, kurmaya zemin hazırlar, tasavvurunu oluşturmaya çalışır.
4 ) Tasarım hayatımızın her köşesinde oluşturulmuştur. Tabiat ve doğada bir tasarım ürünüdür.

Benim ana esin kaynağım doğadır ; " En büyük sanatçı " dediğim doğadan esinlenmekten hiçbir zaman vazgeçmeyeceğim.
Roberto Cavalli

5 ) Tasarımcı üretken bir sanatkar olarak devamlı yeniliğe önem verir.
6 ) Değişimden ve gelişimden geri kalamaz.
7 ) Blog tema tasarımı seçilen konunun, ürünün veya organizasyonun içine alıp faaliyetleri geniş bir perspektiften okuyuculara sunulmasını sağlar.
8 ) Blog tema tasarımı üzerinde yazılan, okunan ve izlenen bir iletişim aracıdır. Tema tasarımının oluşma sürecinde kişinin görsel kalitesinin ve zenginliğinin nasıl olması konusunda fikri alınır.

Hazır Temaların Kullanım Ve Lisans Koşulları Neden Belirtilmiyor

Blog Tema Tasarım Süreci Nasıl Başlar ?

Blog sayfa temasının tanımlanması : Blog sayfasının temasını tasarım yaptıracak blog yazarının isteklerini ve olması gerekenleri açıklaması ve anlatmasıyla başlar.

Tasarımcının konuyu anlaması ve idrak etmesi çok önemlidir.

İki tarafın açık ve net olması ileri de olası bir sorunların çözülmesine sağlar.

Bu şekilde tasarımcı da kendi yaratıcılığını ve sınırlarını zorlamaya başlar.

Blog Sayfa Temalarının Tanımlanması Üç Kategoriye Ayrılır 


1 ) Sıfırdan blog sayfasına kişiye özel tema yapılabilir. ( Bir blog yazarı için tema önemli olabilir. Hazır temalar varken sıfır tema yaptırmak gerekli değildir. Çünkü gereksiz yere bir ücret ödersiniz. Tabi bu kişiye ve konuma göre değişebilir. )
2 ) Blogger temaların üzerinde kodlar ekleyerek kişiye özel tema yapılabilir. ( Bir blog yazarı için tema önemli olabilir. Hazır temalar varken sıfır tema yaptırmak gerekli değildir. Çünkü gereksiz yere bir ücret ödersiniz. Tabi bu kişiye ve konuma göre değişebilir. )
3 ) Yabancıların yapmış olduğu ücretsiz hazır temaları bir kaç kelime değişikliği ile kullanım ve lisans koşularına tabi olarak blog sayfanıza ekleyip kullanılabilinir.

Ayrıca hazır temaların üzerinde olan seo kodlarını düzenlemeyi her blog yazarı çok kolaylıkla kendisi  yapabilir. Anlaşılmayan ve yapılmaması zor olan bir durum değildir. ( Bunları yapan blog yazarları tasarımcı değildir.

Tasarım yapan kişiye tasarımcı denir. Tasarımı yapan tasarımcı mutlaka yaptığı temada Hazır tema kullanım ve lisans koşullarına belirtir. Lisans koşullarından bir haberleri olmayanların okumalarını tavsiye ederim. )


Çünkü ücretsiz hazır temanın üzerinde her şey hazır halde blog sayfaları için tasarlayan kişi tarafından oluşturulmuştur.

Öğrenme arzusu olan bütün blog yazarları kendileri çok rahatlıkla kendi blog sayfalarına ekleyebilirler. Tasarımcı olmalarına gerek yok. )


Blog Tema Tasarımcının Yapması Gereken 20 Husus Nelerdir

Hazır Temaların Kullanım Ve Lisans Koşulları Neden Belirtilmiyor ?

1 ) Çünkü her blog yazarının yapabileceği hususları öğrenmeleri için bilgisi olan blog yazarları tarafından blog sayfalarında yazı yazıp yayınlanmıyor.
2 ) Ayrıca bilgisi olmayan blog yazarların konuyu anlayabileceği dilden açıklayıcı ve uyarıcı paylaşımlar yapmaya önem verilmiyor.
3 ) Sanki yapılması çok zor gibi algı yaratılıp her blog yazarının kendisi yapmaları için ne teşviklerde bulunuyorlar. Nede öğretmek için bir çaba sarf ediliyor.
4 ) Bunların yerine blog yazarlarından sözde yaptıkları yardımların karşılığı olarak kendi blog sayfalarını tanıtmak istiyorlar.
5 ) Bu konuda bilgisi olmayan blog yazarı neyi kabul ettiğini bilmeden sözde yardım yapan kişiye saf ve temiz duyularıyla kendi blog sayfalarında tanıtım yazıları yazıyorlar. 
6 ) Sözde tasarımcı olan blog yazarı kendi blog sayfasının bannerini yardım havasında iletişime geçtiği bilgisi olmayan blog yazarının blog sayfasına eklemesini istiyor.
7 ) Bu da yetmezmiş gibi yardım yapıyor havasında bilgisi olmayan blog yazarlarından para istiyorlar. Bu kişilere karşı çok dikkatli olmanızı öneririm. Çünkü her an karşınıza çıkabilirler.

Bilgi Edinme: Tema tasarımı yapacak kişinin her daim bilgi alması sorunsuz bir şekilde ilerlemesine sağlar.

Yaratıcı Olmak Ve Buluşa Odaklanmak : Tasarımcı toplamış olduğu bilgileri zihninde birleştirmeye planlar. Yaratıcı bu noktadan sonra kendi hünerlerini ortaya koyar.

Üretken bir tasarımcı zihninde biçim verir. Blog teması üzerinde içe ve dışa vurgulamayı önem verir.

Çözümleme : Tema tasarımcısı bir bağlaç bir sorun çözme işlevini görür. Ön sezgileri ve hitap edecek kesim için bir iletişim aracı oluşturur. Böylece olabilecek sorunların önüne geçmiş olur.

Temayı Blog Sayfasına Uygulama : Blog tema tasarımın işlevliğini yapılması veya olması gereken şeylerin aşamalardan geçirdikten sonra hazır hale gelmesi için çalışmalar başlar.

Blog Tema Tasarımcının Yapması Gereken 20 Husus Nelerdir ?

1 ) Güven 
2 ) Bilgi
3 ) Yaratıcılık
4 ) Uyum
5 ) Sabır
6 ) Sadelik
7 ) Denge
8 ) Ahlaklı olmak
9) Ticari Zeka
10 ) Saygılı Olmak  ( Müşterisine )
11 ) Konuya tabi kalmak
12 ) Birleştirici olmak
13 ) Görsellik
14 ) Yazıların orantısı ve görsel hiyerarşisi
15 ) Vurgulama Tonları
16 ) Bütünlük
17 ) Çalışmak
18 )Yaptığı işi önemsemesi
19 ) Araştırma
20 ) Değişime ve yeniliklere açık olmak.

Yola çıkmadan : Blog dünyasında doğru bilinen yanlışlıklar var. Şimdiye kadar bilgisi olan blog yazarlarının sustuğunu ve bilgi vermediklerini yaşayarak deneyimledim. Bu konuda devamlı yazıyorum daha da yazacağım.


Blog Tema Tasarımcının Yapması Gereken 20 Husus Nelerdir

Bloggerlar ücretsiz hazır temaları kendileri seçip, indirip, bloguna ekleye bilir. Tasarımcı olmalarına gerek yok.

Ben yabancıların ücretsiz yaptığı hazır temaları bir kaç kelime değişikliği ile kullanım ve lisans koşullarına uyarak çok rahat yapabildim. Benim blog sayfama tema eklemem benim tasarımcı olduğumu göstermez.

Çünkü ben bir tasarım yapmadım. Var olan bir temayı aktif hale geçirip uyguladım. 

Öğrenmek için deneme amaçlı kendime Engelsizalgi blog sayfasını açtım. Son şeklini görmek, öğrenmek ve anlamak isterseniz bir tık uzaklığında giriş yapmanız yeterli.

Yola devam : Blog haritam takipçilerim, blog dünyasından geri kalmamak için bir önceki arşiv sayfası nedir ? ve bir sonraki hazır tema bir tasarım ürünüdür yazılarımı takip ettiğiniz sürece daha fazla bir bilgiye sahip olabileceğiniz umut ediyorum. Okumadan yorum yapmayın çünkü paylaşmadan katkı sağlayamazsınız.

Bu içerik Kişisel Web Yolculuğu-Engelsiz Renkler tarafından hazırlanmıştır.
Abdullah Tığ
Abdullah Tığ

Ben Abdullah Tığ. Ben kimim diye merak edenler için, kendimle alakalı kısa bir bilgi vermek istiyorum. 1980 yılında güller diyarı Isparta'nın yedi renkli doğa harikası olan Eğirdir ilçesinde doğdum.

2 yorum:

 1. Büyük emek harcayıp hazırladığın yazın çok bilgilendirici idi Abdullah oğlum. Azmin elinden hiç bir şey kurtulmaz. Kutlarım seni. Sevgilerimle oğlum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ece teyzem, kendi çapımda çapım kadar düşünüyor, araştırıyor, sorguluyor, bilgi vermeye ve öğrenmek için emek harcıyorum. İlgili yorumunuz için teşekkür ederim :)
   Saygılarımla

   Sil


1. Engelsiz renkler kişisel web yolculuğunun kuruş amacı iletişimi yazarak, konuşarak ve deneyimlerimizin birimi sonucunda doğru bilinen yanlışlıkları hep beraber görmemize sağlamasıdır.
2. Söz ağacımızın panorama sayfası etkinliğinin kuruşu amacı ise kendinize vereceğiniz bir söz, paylaşacağınız bir konu, yapacağınız bir öz eleştiri, kendinize neler kattığınıza bildirir.
3. Özelden veya blog sayfalarında sormuş olduğum ve yapmış olduğum yorumlara cevap vermeyenlere yada gelişi güzel cevap verenlere ben de dikkate almıyorum.

4. Sevdiğiniz veya sevmediğiniz her konuya dilediğiniz ölçüde öz eleştiri yapma hakkınızın var olduğunu sakın unutmayın !
a. Kendi özgün yorumunuz sizinle iletişim kurmamızı sağlar.
b. Rica ediyorum yorum bölümüne veya özelden ben size takibime aldım size de blog sayfama beklerim demenize gerek yok !
c. Karşılıklı yorum yapalım, takip edelim hem gelişimimizi hem de büyümemizi katkı sağlayalım demenize gerek yok ! Tanımak, iletişim kurmak ve okuma isteği olanlar zaten gereğini yapar.
d. Demem o ki ilk önceliği blog sayfası olanlara, takip etmek için takip edenlere, yorum yapmak için yorum yapmaya arzulayan veya başka bir düşüncesi olan kişilerle mümkün oldukça iletişime geçmiyorum.
e. Böyle düşüncesi olanlara saygı duyuyorum ! Kendi adıma kusura bakmayın diyorum ! Belkide blog dünyasında böylelerine ihtiyaç vardır onu bilemiyorum ! Herkese blog yaşamında başarılar diliyorum.
Saygılarımla.