3 Kasım 2016 Perşembe

3 Kasım Dünya Engelliler Gününde Yüzüncü Yazım


Sevgili okuyucuların, engelli haritam kategorisinde kendime ve sizlere bugünlerde neyi unutmuş olabiliriz diye bir soru sormak istiyorum ? Belkide içimizden bugünün anlam ve önemini kavrayan, bilen dostlarımız vardır ? Evet daha fazla merak uyandırmadan hemen sorularıma sormaya başlayayım. 

3 Kasım Engelsizler Gününüz Kutlu Olsun

Bugün 3 Kasım ve  Dünya Engelliler Gününe bir ay kaldı. Her zaman engelsizler bizlerin engellini bağnazca kutluyor ve hatırlıyorlar.

Ben de kendi açımdan 3 Kasım'ı engelsizler günü olarak kutlamak istedim. Sevgili okurlarım, bir ay önce kaleme aldığım bu yazım bir farkındalık oluşturabilir mi sizce ?

Engelsizler Bunları  Biliyor musunuz ?

 • İstatistik verilerine göre ortalama her dokuz kişiden bir kişi engelli toplumunda yaşıyor.
 • Yaklaşık 75 milyonluk bir toplumun 8.5 milyon kişisi engelli olduğunu yine bizlere istatistik verileri aktarıyor.
 • Yolda yürürken aniden önünüze bir engelli çıksa ne yaparsınız ?
 • İçinizden ona yardım etmek geliyorsa hemen ona sorarsınız değil mi ?
 • Karşı tarafın isteği doğrultusunda ona elinizden geleni yapar mısınız ?
 • Peki bir engelli evden dışarıya çıkamıyorsa ona nasıl yardım edebiliriz ?
 • Bir engelliyi yolda görme ihtimaliniz dokuz kişiden bir kişi engelli olması gerekirken maalesef bu rakamları ulaşmak bile mümkün olmuyor. Neden acep ?
 • Nedeni ise toplum olarak yardım etmeyi ve paylaşmayı unutur hala gelmiş olmamız olabilir mi ?
 • Yoksa engelli olmuş yada engelsiz olmuşsunuz ne fark eder değil mi ?
Engelliler Ne İsterler 

Yardım kelimesine farklı bir anlam yüklemeden ve katmadan değerlendirilmelidir. Yardım yapmak ihtiyaç dahilindeki her şeyi vermek ve karşılığında bir şey istememek değil midir ?

Engelliler kendilerine yardım edilirken bir ayrımcılık, bir öncelik istemezler. Ne isterler eşitlik, özgürlük, adalet ve aynı toplumda beraberce, insanca yaşamak isterler.

Bir insan olarak engellilere önemsiyorsanız kendinize bir öz eleştiri yapmakla başlayabilirsiniz. Gücünüz yettiği kadar, imkanlarınız olduğu kadar destek olup bu sürece katkı sağlayabilirsiniz.

3 Kasım Dünya Engelsizler Günü Olsun Mu  

Engelli insanlar toplumun yansıması ve aynası olduğuna göre bugün 3 Kasım Dünya Engelsizler günü olabilir. Tohum toprağa, engelli insanlar topluma emanet değil midir ?

Ne kadar hesap, kitap yapsam bu içeriği yazmak her halde aklımın ucundan bile geçmez idi. İnsanın yapmış olduğu eylemleri, girişimleri böyle güzel anılarla birleşmesi enerjisini çoğaltıyor-parlatıyor.

Özgürlük adına+eşitlik adına+farkındalık adına küçükte olsa atılmış bir adım insana feyiz veriyor. Umarım nice güzel paylaşımlarla beraber oluruz.

Yola Devam : 3 Aralık Dünya Engelliler Gününü ben 3 Kasım Dünya Engelsizler günü olarak kutlamak istedim. Bu postum ile belkide bir ay önceden farkındalığı artırıp her koşulda bir birimize destek olmaya çalışabiliriz diye düşündüm.

Not : Umarım 3 Aralık Dünya Engelliler Gününe bir gün değil her gün daha bilinçli yaşarız. Eğer ay ve gün olarak bir yanlış anlaşılmaya neden olduysam özür dilerim. Saygılarımla...

                                         

Abdullah Tığ
Abdullah Tığ

Ben Abdullah Tığ. Ben kimim diye merak edenler için, kendimle alakalı kısa bir bilgi vermek istiyorum. 1980 yılında güller diyarı Isparta'nın yedi renkli doğa harikası olan Eğirdir ilçesinde doğdum.

6 yorum:

 1. Hepimiz bir engelli adayıyız. Bunun bilincinde olmalı ve buna göre davranmalıyız. Yardımlaşmak güzeldir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yardımlaşmak birliktelikleri çoğaltır. Hayatımızı kolaylaştırır diye düşünüyorum. Yorumunuz için teşekkür ederim. Saygılarımla...

   Sil
 2. Çok anlamlı bir gün gerçekten de bugün. Ama her özel gün gibi, bir güne indirgemeden, her günü engellilerin hayatını kolaylaştırmaya ve toplumda huzurla, güvenle bulunabilmelerine yardımcı olmaya adamamız lazım. Bugünün engellisi, yarının sağlıklısı olacaktır inşallah. Ama bugün herşey yolundaysa, yarın ne olacağını bilemiyoruz. Empati yapabilmek çok önemli.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bende bunu anlatmaya çalıştım. Her günü engellilerin hayatını empati kurarak kolaylaştırmanın yollarını hep beraber yapmalıyız. Kimin ne zaman ne olacağı bilemiyoruz. Duyarlı davranışınızdan dolayı teşekkür ederim. Saygılarımla.

   Sil
 3. Abdullah oğlum. Hepimiz adayız diyoruz ama olmayanların unutabilmesi ise insan oğlunun doğasındandır. Genellikle hatırlamayız. Ateş düştüğü yakar zira. Çocuğumu kaybettiğim gün sağ omuz başım (onu kurtarmak için koşarken açık pencereye çarptım) paramparça olmuştu. Üstünden tam 25 sene geçti. Hâlâ belli bir açıya kadar kaldırabiliyorum. Sağ omzum olduğu için çok yazı yazınca, ya da iş yapmayı abarttığımda ağrır derinden. Eğer omzum yerine dizim, ya da kalça kemiğim kırılsaydı, görünür, anlaşılır bir engelim olacak ve yardımsız yürüyemeyecektim. Bugün hatırlasak da, ömür boyu bu yükü taşıyacak kişilere ancak hissettirmemeye ve onu incitmemeye çalışarak bir destek vermek zaten insanlık görevidir. Sitemde yayınını paylaştım Abdullah oğlum, farkındalık yaratmak adına. Yazın çok manalıydı. Gözlerinden öpüyorum oğlum. Sevgilerimle Abdullah :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnsan oğluyuz maalesef bazı değerlerimizi çok çabuk unutuyoruz. Onun için bir ay önceden kaleme almak istedim. Belki haberi olanlar insanlar sağ duyu ile harekete geçerler. Güzel şeyler ortaya çıkar diye. Ateş düştüğü yeri yakıyor dediğiniz gibi ateşi alevlendirmek yerine sündürmeyi denemediğimden olabilir mi diye düşünüyorum. Ece teyzem yaşamış olduğunuz durum benide üzdü. Allah sabır versin kolay değil. Umarım açılarınız en kısa zamanda geçer. Destek her alanda her kesim için geçerli o kadar konular var ki el atılmaya bekleyen lakin bir yerden başlamamız gerekiyor. Yazımı beğenmiş olmanıza sevindim. Sistemde paylaştığınız ve destek verdiğiniz için teşekkür ederim. Bende saygılarımı sunuyor ellerinizden öperim.

   Sil


1.Her konuyu saygı çerçevesinde öz eleştiri yapma hakkınız olduğunu sakın unutmayın!
2. Karşılıklı yorum yapalım, takip edelim anlayışını benimseyenlerle iletişime geçmiyorum.
3. Herkese blog yaşamında başarılar diliyorum.
Saygılarımla…