20 Mart 2016 Pazar

Neden Her Yıl On Binlerce İnsan Hayatını Kaybediyor  Son yıllarda Türkiye'de kara yollarının hızla iyileşiyor, uluslararası standartlara ulaşılmasına rağmen, trafik kazalarında her yıl yaklaşık 10 bin insan hayatını kaybediyor. 200 bine yakın insan da yaralanıyor.

 Kazaların nedeni ise, emniyet kemeri kullama alışkanlığının azlığı ve aşırı hız…Yani trafik kazasına vermiş olduğumuz kayıpların, önemli ölçüde hatalı insan davranışlarına bağlı. Trafik kazalarının önüne geçilmesinin önündeki en büyük neden,bu sorunun ne kadar büyük ve ciddi olduğunun henüz farkına varılmamış olmasıdır. Ancak, sorunu çözen örnek ülkeler var.

 Örneğin Avustralya, Hollanda, İsveç ve İngiltere'de son 40 yılda trafik kazalarında görülen ölümler yarı yarıya azaldı. Bu başarının ortak nedenleri arasında siyasilerin öncelikli olarak elini taşın altına koyması ve kamuoyunun ortak hareket etmesi gösteriliyor. 

 Raporun detaylarını, auto motor und sport dergisinin haziran sayısında ayrıntısıyla isteyenler bakabilir... Sonuçta onlar başardı, biz daha sorunun farkında bile değiliz. Ama, geç kalmadık. Başarabiliriz. Yeter ki, bu konuda hem fikir olalım. Yollarda on binlerce insanımızı bilinçsizce kaybetmeyelim.

 En çok trafik kazaların meydana geldiği Nijerya’da kazalar sonucu ortalama günlük 140 kişi ölürken, Hindistan’da bu sayı 120 olarak açıklandı. Bu ortalamalar göz önüne alındığında İsveç'te ortalama günde 1 kişinin trafik kazalarından öldüğü ortaya çıktı. Diğer Avrupa ülkelerinin başardığını umarım bizde en kısa sürede başarabiliriz. Hiç kimsenin trafik canavarı olmadan yollarına devam etmelerini temenni ederim.

                             


Abdullah Tığ
Abdullah Tığ

Ben Abdullah Tığ. Ben kimim diye merak edenler için, kendimle alakalı kısa bir bilgi vermek istiyorum. 1980 yılında güller diyarı Isparta'nın yedi renkli doğa harikası olan Eğirdir ilçesinde doğdum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder


1. Engelsiz renkler kişisel web yolculuğunun kuruş amacı iletişimi yazarak, konuşarak ve deneyimlerimizin birimi sonucunda doğru bilinen yanlışlıkları hep beraber görmemize sağlamasıdır.
2. Söz ağacımızın panorama sayfası etkinliğinin kuruşu amacı ise kendinize vereceğiniz bir söz, paylaşacağınız bir konu, yapacağınız bir öz eleştiri, kendinize neler kattığınıza bildirir.
3. Özelden veya blog sayfalarında sormuş olduğum ve yapmış olduğum yorumlara cevap vermeyenlere yada gelişi güzel cevap verenlere ben de dikkate almıyorum.

4. Sevdiğiniz veya sevmediğiniz her konuya dilediğiniz ölçüde öz eleştiri yapma hakkınızın var olduğunu sakın unutmayın !
a. Kendi özgün yorumunuz sizinle iletişim kurmamızı sağlar.
b. Rica ediyorum yorum bölümüne veya özelden ben size takibime aldım size de blog sayfama beklerim demenize gerek yok !
c. Karşılıklı yorum yapalım, takip edelim hem gelişimimizi hem de büyümemizi katkı sağlayalım demenize gerek yok ! Tanımak, iletişim kurmak ve okuma isteği olanlar zaten gereğini yapar.
d. Demem o ki ilk önceliği blog sayfası olanlara, takip etmek için takip edenlere, yorum yapmak için yorum yapmaya arzulayan veya başka bir düşüncesi olan kişilerle mümkün oldukça iletişime geçmiyorum.
e. Böyle düşüncesi olanlara saygı duyuyorum ! Kendi adıma kusura bakmayın diyorum ! Belkide blog dünyasında böylelerine ihtiyaç vardır onu bilemiyorum ! Herkese blog yaşamında başarılar diliyorum.
Saygılarımla.