20 Mart 2016 Pazar

İlk Yardım Nedir ? Kaçımız Uygulayabiliriz
 İlk yardımı kaynaklardan edindiğimiz bilgiler ışığında hayatımızı sürdürürüz. Okuyan araştıran, düşünen, sorgulayan bir birey isek kendimizi her konuda yeni fikirlere yeni olaylara açık olmamıza sağlıyor. Ben bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olamam sözünü benimseyerek sizlere ilk yardımın tanımını yapmak istiyorum.

  İlk yardımın amacı, yaralının yaşamsal fonksiyonlarının hastaneye götürülene ya da sağlık ekibi gelene kadar sürdürülmesine yardımcı olabilmektir. Hasta ya da yaralının durumunun kötüleşmesini engellemek ve iyileştirmeyi kolaylaştırmayı bilincinde olup olay yerinde, tıbbi araç gereç aranmaksızın mevcut araç ve gereçlerle yapılan ilaçsız  yardıma denir.

  İlk yardım faaliyetlerinde en önemlisi husus ilk yardımcının kendisinin ve yardım etmek istediği kişilerin hayatını kesinlikle tehlikeye atmamasıdır. Bir birey olarak yangın, kalp krizi, astım veya trafik kazası gördüğünüzde ilk müdahale için neler yapmalıyız?

  Bir trafik kazası söz konusu ise önce olay yerinde emniyet tedbirleri alınmalı ve trafik yavaşlatılmalıdır. Peki yolda bir kaza gördüğümüzde neler yapmalıyız? Eevet, kimimiz seyreder kimimiz çeker gider kimimiz de benim gibi araçtan bilinçsizce çıkarılıp felç olma olasılığını çoğaltır.

  Demek istediğim o ki, yardım yapacağım derken kaza yapan kişiye istemeden zarar verebilirsiniz. Onun için ben de sizlere ilk önceliğim bir trafik kazası yapan bir kazazedeye nasıl bir ilk yardım yapılır onu anlatmaya çalışacağım.  Hem trafik kazası yapan, hemde kazazede olarak bu atmosferi yaşayan bir kişi olarak neler yapılabileceği konusunu değinmeden geçmek istemedim. Onun için sizlere ilk yardımı anlatmak istedim. Bu konu hakkında daha bir çok yazılarda bulunacağım. Takipte kalırsanız diğer konular hakkında da bilgi sahibi olabileceğiniz düşünüyorum.

  Takipte kalın, Hoş çakalın. Selametle kalın, Çaresiz Kalmayın.

   Yorumlarınızı bekliyorum şimdiden.:)


                     
Abdullah Tığ
Abdullah Tığ

Ben Abdullah Tığ. Ben kimim diye merak edenler için, kendimle alakalı kısa bir bilgi vermek istiyorum. 1980 yılında güller diyarı Isparta'nın yedi renkli doğa harikası olan Eğirdir ilçesinde doğdum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

1. Söz ağacımızın panorama sayfasına vereceğiniz bir söz, yapacağınız bir yorum, paylaşacağınız bir konu, kendinize neler kattığınıza bildirir.
2. İstediğiniz her konuya öz eleştiri yapma hakkınızın var olduğunu sakın unutmayın !
3. Rica ediyorum yorum yapmak için yorum yapmayın.
4. Ben takipteyim ve yorum yapıyorum size de beklerim demenize gerek yok ! zaten arif olan anlar ve gereğini yapar.
5. Kendi özgün yorumunuz sizinle iletişim kurmamızı sağlar.
Saygılarımla.