20 Mart 2016 Pazar

Dikkatsiz Sürücülerin Trafik Kazaları
 

 Trafik kazası deyince aklıma hemen kendi yaptığım kaza geliyor. Trafik kazasının tanımını kısaca anlatmak istiyorum. Bir kara yolu üzerinde meydana gelen ve en az bir motorlu aracın karıştığı kazalardır. Trafik kazalarına %95 oranında insan hataları yol açar. Genellikle insanların trafik kuralları benim gibi uymadan yola alkollü veya uykusuz olarak araç kullanmalarıdır.

 Seyir halinde giderken aniden önünüze bir araç, bir insan veya hayvan çıkabilir.

 Herkes kara yolunda arabalarıyla Allah'a emanet gider. Bir yol çalışması olabilir. Yağmur veya don yemiş bir yol varsa sürücülerin dikkat etmedikleri gerekir. Yoksa araçlar bu yolda kayma tehlikesi yaşarlar.

 Trafik ışık ve levhasının bulunmadığı yerlerde olumsuz sonuçlar olabilir.

 Karşı yönden gelen aracın  içindeki şoförün dikkatsizliği kazaya neden olabilir. Birde üstüne kaza yerinin güvenliği sağlanmamışsa diğer araçların kaza yapmasına sebep olur. Böylece bir kaza bir çok kazalara sebep olur.

 Kafanız dalgın olabilir depraj yerine aniden frene bastığınızda arkanızda bulunan araçların bir birine vurmasına neden oluruz. Bu durum zincirleme kaza dediğimiz kazalardır.

 Her zaman arabamızın genel  bakımlarını yaptırmayız. Bakımını yaptırmadığımız her fren, motor, depreş lastikler, eksoz  kontrollerine önemsemediğimiz her araç  kara yoluna çıkarsa birçok kazalara yol açma ihtimalleri vardır.

 Trafik kurallarını hemen hemen hepimiz biliriz uygulamaya gelince önemsemeyiz çünkü ön yargılarımız her zaman öne geçer trafik kazası deyince önce aklımızdan  ön yargılar geçiyor. Pert olan aracın içinden ceset olarak çıkarsak toprağa, sağ olarak çıkarsak senin verilmiş sadakan varmış denilir.

 Bizler kara yolunda dikkatli olmalıyız. Kullanmış olduğumuz araçlarında bakım ve sorumluluğunu yerine getirmeliyiz. Aracın güvenliği sizin güvenliği olduğunu unutmadan yolumuza devam edelim.

 Yolunuz düzgün, keyfiniz yerinde, hayırlı yolculuklar dilerim. 

                             Abdullah Tığ
Abdullah Tığ

Ben Abdullah Tığ. Ben kimim diye merak edenler için, kendimle alakalı kısa bir bilgi vermek istiyorum. 1980 yılında güller diyarı Isparta'nın yedi renkli doğa harikası olan Eğirdir ilçesinde doğdum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

1. Söz ağacımızın panorama sayfasına vereceğiniz bir söz, yapacağınız bir yorum, paylaşacağınız bir konu, kendinize neler kattığınıza bildirir.
2. İstediğiniz her konuya öz eleştiri yapma hakkınızın var olduğunu sakın unutmayın !
3. Rica ediyorum yorum yapmak için yorum yapmayın.
4. Ben takipteyim ve yorum yapıyorum size de beklerim demenize gerek yok ! zaten arif olan anlar ve gereğini yapar.
5. Kendi özgün yorumunuz sizinle iletişim kurmamızı sağlar.
Saygılarımla.