19 Mart 2016 Cumartesi

Blogger Paneline Neden Kafayı Taktım

Kategori : Blog Haritam
Konu : Blogger Paneline Neden Kafayı Taktım
Yazan : Abdullah Tığ ( Engelsiz Renkler )
Not :  Ne alıntıdır nede çalıntı.  Yaşadım. Düşündüm. Yazdım.
Yazılış tarihi : 21.03.2016
Düzenleme : 13.11.2016
Yeni düzenleme : 22. 02. 2017


Özgün içerik eklemekten daha önemli neler olabilir ?

Engelsiz renkler kişisel web yolculuğu takipçilerim,
Blog haritam kategorisinin bir önceki içeriğini okumak isterseniz blogun ismi, felsefesi ve sloganı nedir ?

Bu yazımın içeriği ise blogger paneline neden kafayı taktım ? sorusuna kendimce ele alıp, yaşadığım durumları değerlendirmek için böyle bir paylaşım hazırlamak istedim.

Değerli okurlarım, yeni bir dünya ve bu dünyaya açılan kapı blog dünyasının ilk basamağına ilk adımımı attığım blog sayfama öncelikle hoş geldiniz.

Bir engelli olarak duygularımı, düşüncelerimi, deneyim ve bilgilerimi blog sayfası aracılığı ile yazıya dökmek istedim. Bu düşüncem eşliğinde blogger da kendime bir blog sayfası açtım. 

Yani engelsiz renkler kişisel web yolcuğu blog sayfasına okuyan takip eden, zaman zaman yorum ve ziyaretlerde bulunan okurlarıma verimli ve faydalı bilgileri aktarmaya kendime bir görev bildim.


Sanırım benim kisi cahil cesareti idi. Ne bilgisayardan nede blogger'ın kontrol panelinden ve de hazır temalarından bir haberdim. Sadece yazı yazmak istiyordum.


Bu yazma isteğimi normal bir deftere veya kağıda değil de. Dijital ortamda ve internet üzerinden blogger da yazmak istedim. İlk blog sayfası açtığım zaman bu düşüncemle hareket ettim.


Lakin durum benim düşüncelerimin çok uzağında yer alıyormuş. Yani dijital ortamda yazı yazmak bir deftere yazı yazmaya hiç benzemiyormuş.


Blog sayfamı devamlı içerik ekleyip saatlerimi, günlerimi burada geçirdikçe zaman içerisinde dijital ortamda yazı yazmakla bir deftere yazı yazmak arasında kilometrelerce uzaklıklar olduğunu fark ettim.


Blog sayfama sanrım otuz dört tane içerik ekledikten sonra işin bu kadar basit ve kolay olmadığını anımsadım.

Bir anda zihnimde şimşekler çakmaya başladı. Neden blog açtığım sorusu aklıma geldi. Dakikalar ağır ağır ilerlemeye devam ediyordu.

Zihnimdeki sorular bir çığ gibi büyüyordu. Blog sayfamda eksik olan şeyler nelerdi ? Neler yapmam lazım ? Bir de bilgisayarın b' sini anlamıyorum. 

Nasıl öğrenebileceğim konusunda hiç bir fikrim yok. Öğrenebilir miyim öğrenemez miyim diye bir tereddüt yaşıyorum.

Özgün içerik eklemekten daha önemli neler olabilir ?


Sadece blogger kontrol panelinin üst kısmında bulunan yayın bölümüne yazdığım yazıları hiç bir işlem yapmadan direk paylaşıyordum.

Halbuki blogger'ın kontrol panelinde yukarıdaki görselde gördüğünüz üzere bir çok bölümler bulunmakta.

Ben ise hepsinin ne işe yaradığını bilmiyorum. Bilgisayarla da aramın iyi olmaması blogger kontrol panelini öğrenme isteğimi geciktiriyordu.

Blogger'da Özgün İçerik Eklemekten Daha Önemli Neler Olabilir ?


Blog sayfama içerik ekliyorum okuyucuyla yorum bölümünde buluşamıyorum.

Lakin ortada da bir gerçek var. Yazmaya devam etmeliyim.

Peki eksik olan benim bilmediğim, düşünemediğim, yapmadığım ne olabilir sorusu zihnimde bir çığ gibi tekrar büyüyordu.

 Bölümler halinde yazdığım yazılar içi boş bir tren vagona benzermiş.

Bir blog kullanıcısı olduğumu düşünüyorum zamanımın büyük bir bölümü blog sayfamda geçiyor. Nedense blogger'ın kumanda paneli hakkında hiç bir fikrim yoktu.

Bende blogger panelini öğrenmek için araştırmalarda bulundum. Lakin anlayabileceğim kadar kapsamlı ve geniş bir bilgi edinemedim.

Okuduğum paylaşımlar benim için tanjant  ve kotanjant terimlerinden hiç bir farkı yoktu.

Bilgisayardan da anlamadığım için kendim de blogger paneline kullanmaya cesaret edemedim. 

" Bu sefer blog sayfası olan arkadaşlarıma sorular sorup öğrenebileceğimi düşündüm. "

" Vişneli kiraz blog sahibesi arkadaşımızın sayfasında Ruhsuz atmaca blog sahibi arkadaşımız Vişneli kiraz'ın blog'u hakkındaki fikirlerini ve düşüncelerini yorumlar bölümüne aktarmış.

Ben de o paylaşımı tesadüfen okuyordum ve yorumlar bölümündeki bu güzel iletişim dikkatimi çekti.

" Tavsiyelerde bulunan Ruhsuz atmaca blog sahibi arkadaşımıza ben de blog sayfam için neler yapabilirim ve nasıl yapabileceğime sordum ? "

" Blog sayfama baktığında içinin boş olduğunu söyledi. " " Dedim post yazılarım var. " " Blog sayfamın içi neden boş olsun. "

"Sadece yazılar yazman blogunda tek başına bir şey ifade etmiyor. Onu vitrinle melisin blog sayfana gelen okuyucular, bir alışveriş merkezine gidip dolaştıkları gibi dolaşmaları vakit geçirmeleri gerektiğini söyledi. Buradan sizlerin aracılığı ile 

Ruhsuz atmaca arkadaşımıza ilgisi ve yardımlarından dolayı tekrar teşekkür ederim. "

 Blogger Kontrol Paneline Neden Kafayı Taktım

İçi Boş Tren Vagonuna Benzeyen Yazılarım


Bölümler halinde yazdığım yazılar içi boş bir tren vagona benzediğini öğrenmemle yeni bir bakış açısı kazandım.

İçi boş bir tren vagonlarıyla yola çıkmışız. Lakin içi boş bir blog sayfasıyla ne kadar yol alabilirsiniz  değil mi sevgili okurlarım ? 

" Bence de fazla bir yol kat edemem mümkün değil gibi gözüküyor. " Boş çuval dik durmaz dedikleri bu olsa gerek. 

Ruhsuz Atmaca'nın Tavsiye ve Önerileri Neler ?

 • Gfc,  ( üye olma gadgeti )
 • En çok okunan yazılar gadgeti
 • Blog topluluklarına üye olmam ve oralarda yazmış olduğum yazıları paylaşmamın gerektiğini önerdi.
 • " Blog sayfam için bazı bölümler, kategoriler, sayfalar ( hakkımda, iletişim, arşiv ) eklememi tavsiye etti. "
Ruhsuz atmaca arkadaşımıza blog konusunda başka tavsiye ve önerilerde var mı diye sordum ? 

Kendisinin de bilgisi bu kadar olduğunu söyledi ve bu konularda daha fazla bilgisi olan Gökhan Tekin arkadaşımıza önerdi.

Hemen kendisiyle gmail üzerinden iletişime geçtim. Ben arşiv sayfası ve blog kapak resmimi blog sayfama nasıl ekleyeceğim konusunda sorular sordum ? Sorduğum sorular karşısında hep farklı cevaplar aldım.

Neredeyse oldu bittiğe getirip hazır temayı blog sayfama ekleyecekti. Sorularıma aldığım cevaplar beni tahmin etmedi. Onun için hemen o kişi ile iletişimimi kestim.

Taki yazıyor yazıyor Gökhan Tekin'in gmailini yazıyor ve Gökhan Tekin'e son sözlerime söyledim paylaşımlarıma kadar. 

" Bu yaşadığım sevimsiz olaydan sonra tekrar haydi bakalım Abdullah dedim.  " " Hemen kolları sıva tekrar işe koyul.

Araştırmalarda bulun. Okuyucularını sade, kendine özgü kategoriler oluştur. " " Keyifli okumaları için imkanlar sunmalısın diye kendi kendime mırıldanmaya başladım." 

Ücretsiz Hazır Tema Blog'a Nasıl YüklenirBlogger Kontrol Paneline Neden Kafayı Taktım

 • Değerli okuyucularım, tabi ki öğrenmek ve " kendi blogger panelimi kendim kontrol etmek için " kafayı taktım."
 • Özellikle blog konusunda bilgisi olan arkadaşlarımıza sorduğum sorular karşısında aldığım cevaplar benim blogger kontrol paneline öğrenme isteğimi adeta tetikledi.
 • Öyle yada böyle değil baya kafayı taktım blogger kontrol paneline sevgili dostlarım. "
 • Blogger hakkında her blog yazarının öğrenmesi gereken ne varsa onları öğrenmek istiyordum.
 • " Bu doğrultuda gece gündüz demeden araştırmaya, sorgulamaya, öğrenmeye başladım. "
 • Bununla da kalmak istemedim engelsiz renkler kişisel web yolculuğu blog sayfamda öğrendiğim, uyguladığım ne varsa onları sıhhatim ve vaktim el verdikçe sizlerle paylaşmam gerektiğini düşündüm.
 • Boş bir blog olarak görülen bir blog sayfasının neler yapması gerektiğini adım adım anlatmam için bir kategori oluşturmam gerekiyordu.
 • Ben de blog haritam kategorisini bu şekilde oluşturup öğrendiklerimi ve yaşadığım durumları bilgisi olmayan okurlarıma aktarmak istedim.
 • Bilgi ve deneyimlerimi cesur ve özgürce paylaşmaktan hiç bir zaman çekinmeyeceğim.
 • Her zaman blog sayfamızda ilk ve son olmayan değişiklikler yapmaya çalışacağım. Umarım yapacağım değişiklikleri beğenirsiniz.


Ücretsiz Hazır Tema Blog'a Nasıl Yüklenir


Ücretsiz hazır tema konusunda bilgilendirici, öğretici paylaşımda bulanan bir blogger olursa blog haritam kategorisinin ilk yazımın altında kaynak olarak paylaşacağıma kendi kedime söz vermiştim.

Blogger kontrol paneli araştırmalarım en sonunda sonuç verdi. Gerekli bilgileri öğrendim ve deneme amaçlı engelsizalgı blog sayfasını açtım.

Öğrendiğim bilgiler eşliğinde açtığım engelsizalgı blog sayfasında uyguladım. Şimdi sizlerle paylaşmanın mutluluğunu yaşıyorum. Ayrıca kendime vermiş olduğum " sözü tutmuş  " oldum.

Yola Devam♿ : Umarım Sibel Hanımın, ücretli ve ücretsiz hazır tema konusundaki yazmış olduğu post yayınları tema konusunda bilgisi olamayan blog yazarlarına bir ışık, bir kaynak olur.

Böylece bilgisi olmayan blog yazarları kendi temalarını kendileri blog sayfalarına ekleyebilirler.

Bu post yayınlarını okumak istiyorsanız linklerini sırasıyla aşağıda bırakıyorum. Umarım herkese faydalı olur.

Okumadan yorum yapmayın çünkü paylaşmadan katkı sağlayamazsınız. Güzel paylaşımlarda hep beraber olmak dileğimle. Yorumlarınızı bekliyorum.

Abdullah Tığ

Saygılarımla


Abdullah Tığ
Abdullah Tığ

Ben Abdullah Tığ. Ben kimim diye merak edenler için, kendimle alakalı kısa bir bilgi vermek istiyorum. 1980 yılında güller diyarı Isparta'nın yedi renkli doğa harikası olan Eğirdir ilçesinde doğdum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder


1. Engelsiz renkler kişisel web yolculuğunun kuruş amacı iletişimi yazarak, konuşarak ve deneyimlerimizin birimi sonucunda doğru bilinen yanlışlıkları hep beraber görmemize sağlamasıdır.
2. Söz ağacımızın panorama sayfası etkinliğinin kuruşu amacı ise kendinize vereceğiniz bir söz, paylaşacağınız bir konu, yapacağınız bir öz eleştiri, kendinize neler kattığınıza bildirir.
3. Özelden veya blog sayfalarında sormuş olduğum ve yapmış olduğum yorumlara cevap vermeyenlere yada gelişi güzel cevap verenlere ben de dikkate almıyorum.

4. Sevdiğiniz veya sevmediğiniz her konuya dilediğiniz ölçüde öz eleştiri yapma hakkınızın var olduğunu sakın unutmayın !
a. Kendi özgün yorumunuz sizinle iletişim kurmamızı sağlar.
b. Rica ediyorum yorum bölümüne veya özelden ben size takibime aldım size de blog sayfama beklerim demenize gerek yok !
c. Karşılıklı yorum yapalım, takip edelim hem gelişimimizi hem de büyümemizi katkı sağlayalım demenize gerek yok ! Tanımak, iletişim kurmak ve okuma isteği olanlar zaten gereğini yapar.
d. Demem o ki ilk önceliği blog sayfası olanlara, takip etmek için takip edenlere, yorum yapmak için yorum yapmaya arzulayan veya başka bir düşüncesi olan kişilerle mümkün oldukça iletişime geçmiyorum.
e. Böyle düşüncesi olanlara saygı duyuyorum ! Kendi adıma kusura bakmayın diyorum ! Belkide blog dünyasında böylelerine ihtiyaç vardır onu bilemiyorum ! Herkese blog yaşamında başarılar diliyorum.
Saygılarımla.