20 Mart 2016 Pazar

Bir Cümle Nasıl Bir Sevk Eder     Sevgili dostlarım merhaba,
  Bu yazımda hastane ortamlarıyla ilk tanışma serüvenimi anlatmak istiyorum. Ambulansla hastaneye ulaşmıştık. Hastaneye girdik... içeride kuyruk vardı ve herkes sıraya girmiş idi. Sıra gelmesi saatlere bulacak idi. Bu arada, abim, eniştem ve diğer akrabalarım gelmişler. Hastamız var, durumu acil hemen bakılması gerekir diye sekretere yöneldiler. Başımda babam duruyor. Ben insan kalabalığının sıcaklığı ile ağrılar, sancılar içindeyim ve canım geçiyor. Uyuyorum... uyuyorum diyorum... ama uyumak mümkün mü kalabalık sesleri ve gürültüleri arasında... ne kadar uyuyorsam artık uyuyorum... 

  Ortalıkta hastamızın felç riski var, omurilik zedelenmiş... bu ameliyatı yapacak doktor var mı diye yankılanan sesler vardi. Doktorlarımız var ama yakın bir zamanda hiç böyle bir ameliyata girmediler deyince abimin içine sinmedi. MR'da iyi çekmiyormuş, onu da yan binadaki  tıp fakültesinde çektireceğiz deyince abim yan tarafta tıp fakültesinde ameliyat yapabilecek doktor varsa oraya sevk edin diyordu, onlar ise edemeyiz hasta buraya geldi ve biz bakmalıyız diyorlardı. Abim peki bu doktorlar hiç böyle ameliyat ettiler mi diye soruyor ama yakın bir zaman içinde yapılmadı cevabını alıyorlardı.

  Büyük teyzemin oğlu da gelmiş. Kendisi eğitimcidir ve çevresi geniştir. Sözü, nazı geçen iyi birisidir. Abimle ne oldu, neyi var, felç riski var, buradan büyük şehirlere götürelim o zaman, sevk etmiyorlar gibisinden konuşuyorlardı. Teyzemin oğlu çok soğukkanlıdır. Bir sakin ol, tamam şimdi elimizden ne gelirse yaparız. Sen bana bırak diyor idi. Abim hala Antalya ve ya Konya'ya asker sayıldığım için oralara götürelim diyordu.

  Hatta Gata'ya bile götürmeyi düşündü. Teyzemin oğlu bulunduğumuz ildeki tıp fakültesinde ameliyatın yapılabileceğini ve orada beyin cerrahının olduğunu ve hem işinin ehli olduğunu hem de tanıdığını ve halledeceğini ve abime kafasını yormaması gerektiğini diyordu. Doktora baktıralım onun yönlendirmesiyle hareket ederiz, sakin ol deyip yatıştırmaya çalışıyordu.

                                                       
                       

  Abimde, buradan sevk vermiyorlar, hiçbir sosyal güvencesi yok diyordu. Burasının başhekimini de tanıdığını ve şimdi ona durumu izah edeceğini demiş. Başhekimin odasına gitmiş ve konuşmuşlar. Başhekimle beraber yanıma geldiler ve sonra sekretere sevk etmesini söylediler. Başhekimin söylemesiyle sevkimiz gerçekleşmiş olmuştu.

                                                                        


Abdullah Tığ
Abdullah Tığ

Ben Abdullah Tığ. Ben kimim diye merak edenler için, kendimle alakalı kısa bir bilgi vermek istiyorum. 1980 yılında güller diyarı Isparta'nın yedi renkli doğa harikası olan Eğirdir ilçesinde doğdum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder


1. Engelsiz renkler kişisel web yolculuğunun kuruş amacı iletişimi yazarak, konuşarak ve deneyimlerimizin birimi sonucunda doğru bilinen yanlışlıkları hep beraber görmemize sağlamasıdır.
2. Söz ağacımızın panorama sayfası etkinliğinin kuruşu amacı ise kendinize vereceğiniz bir söz, paylaşacağınız bir konu, yapacağınız bir öz eleştiri, kendinize neler kattığınıza bildirir.
3. Özelden veya blog sayfalarında sormuş olduğum ve yapmış olduğum yorumlara cevap vermeyenlere yada gelişi güzel cevap verenlere ben de dikkate almıyorum.

4. Sevdiğiniz veya sevmediğiniz her konuya dilediğiniz ölçüde öz eleştiri yapma hakkınızın var olduğunu sakın unutmayın !
a. Kendi özgün yorumunuz sizinle iletişim kurmamızı sağlar.
b. Rica ediyorum yorum bölümüne veya özelden ben size takibime aldım size de blog sayfama beklerim demenize gerek yok !
c. Karşılıklı yorum yapalım, takip edelim hem gelişimimizi hem de büyümemizi katkı sağlayalım demenize gerek yok ! Tanımak, iletişim kurmak ve okuma isteği olanlar zaten gereğini yapar.
d. Demem o ki ilk önceliği blog sayfası olanlara, takip etmek için takip edenlere, yorum yapmak için yorum yapmaya arzulayan veya başka bir düşüncesi olan kişilerle mümkün oldukça iletişime geçmiyorum.
e. Böyle düşüncesi olanlara saygı duyuyorum ! Kendi adıma kusura bakmayın diyorum ! Belkide blog dünyasında böylelerine ihtiyaç vardır onu bilemiyorum ! Herkese blog yaşamında başarılar diliyorum.
Saygılarımla.