20 Mart 2016 Pazar

Ambulansa Nasıl Yol Verilir


 Kara yolunda araç kullanan kişiler nasıl yol vermelidirler ?


Çok fazla kan kaybetmiş veya ölüm riski olan kişiler sedyelerle ambulansa  taşıdık yakınlarına haber verdik şimdi ambulans şoförü sirenleri çalıştırdı ve hastaları götüreceği hastanelere bir an önce yetiştirmek için olan çabasıyla çalışıyor evet şimdi  yola çıktı sizce ambulans hemen hastaneye ulaşabilir mi ?

Kara yolunda araç kullanan kişiler nasıl yol vermelidirler ?

Sürücülerin ambulans sirenine duyduklarında, gördüklerinde ne işleri varsa nereye gideceklerse ambulansa yol versinler. O ambulansın içerisinde belki de yaralı bir hasta vardır.

Yada kaza yerine gidecek olabilir. Diğer bir olasılık kaza yerinden hastaneye hasta taşıyor olabileceğini düşünmemiz lazım.

Bazı arkadaşlarımız ambulans şoförü keyfi yapıyor aslında hiç bir yere gideceğiz yok demesin. Siz üzerinize düşen görevi yapın gerisi o ambulans sorumluluğundadır. Vebalde onadır.

Bizim yapacaklarımız ise, çok basit önce siren sesinin anlamını bilmek gerekir bu da bizim doğru bildiğimiz bir yanlıştır.

Siren sesi Türkiye'de  nasıl bilinir; “ Sağdaki dur, önünü boşalt. Soldaki bu boşluğa kay, yolu aç !. ” Siren sesini anlamı bu dünyada fermuar adı verilen bir sistem nasıl mı ?

Aşağıdaki videoyu seyretmenizi tavsiye ederim. Görsel olarak daha iyi anlayabileceğinizi düşünüyorum.


video

Eğer arkadan bir ambulans geliyorsa, sağ şeritte bulunan araçlar biraz daha sağa, sol şeritte bulunan araçlar da biraz daha sola yaklaşıyorlar.

Böylece ambulans, tıpkı bir fermuar gibi açılan yolda, ortadan geçip gidebiliyor.

Böylece şerit değiştirmenin getirdiği zaman kaybı önlenmiş oluyor. İdeal yolların bulunduğu geniş şeritli yollarda uygulaması en mantıklı çözüm gibi gözükse de ülkemizde bu çözümü her yolda uygulamak kolay olmayabilir.

Arabayla yolda seyir halindeyseniz tercih sizin kişilerden ziyade toplumsal olarak kurallara,hakka hukuka uyum anlayışımızın değişmesi gerekiyor. 

Sizlere trafik kazalarında ve ilk yardım konusunda bir nebze de olsa faydam olmuştur  diye düşünüyorum inşallah iyi bir vakit geçirmişsinizdir.

Sağlıklı, mutlu günler diliyorum.

                                       
Abdullah Tığ
Abdullah Tığ

Ben Abdullah Tığ. Ben kimim diye merak edenler için, kendimle alakalı kısa bir bilgi vermek istiyorum. 1980 yılında güller diyarı Isparta'nın yedi renkli doğa harikası olan Eğirdir ilçesinde doğdum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

1. Söz ağacımızın panorama sayfasına vereceğiniz bir söz, yapacağınız bir yorum, paylaşacağınız bir konu, kendinize neler kattığınıza bildirir.
2. İstediğiniz her konuya öz eleştiri yapma hakkınızın var olduğunu sakın unutmayın !
3. Rica ediyorum yorum yapmak için yorum yapmayın.
4. Ben takipteyim ve yorum yapıyorum size de beklerim demenize gerek yok ! zaten arif olan anlar ve gereğini yapar.
5. Kendi özgün yorumunuz sizinle iletişim kurmamızı sağlar.
Saygılarımla.